Emerytury rolnicze na nowych zasadach. Co i kiedy się zmieni?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Emerytury rolnicze na nowych zasadach. Co i kiedy się zmieni?

25.04.2022autor: wk

Rząd chce wprowadzić zmiany w przechodzeniu rolników na emeryturę rolnicza. Zgodnie z projektem, wprowadzona zostanie możliwość uzyskania pełnej rolniczej emerytury, bez konieczności oddawania gospodarstwa w inne ręce. Jest to zmartwienie dotykające ponad 18 tysięcy rolników, którym z uwagi na prowadzenie działalności gospodarczej, zawieszono wypłatę części uzupełniającej emerytury.

19 kwietnia 2022 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie treści obowiązującej ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Przedłożył go Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Celem działania rządu jest umożliwienie rolnikom przebywającym na emeryturze otrzymywania pełnej kwoty należności, bez konieczności przekazywania gospodarstwa. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, osoba będąca na emeryturze i jednocześnie prowadząca  działalność rolniczą, ma zawieszaną  wypłatę części świadczenia emerytalnego. W związku z licznymi postulatami zarówno rolników, jak i organizacji rolniczych rząd zdecydował się na wprowadzenie zmian.

Jakie będą zmiany w ustawie o emeryturach rolniczych?

Rolnik będący na emeryturze nie będzie zmuszony do tego, aby zakończyć prowadzenie działalności rolniczej, żeby być beneficjentem maksymalnej wysokości świadczenia. W takim przypadku emeryt będzie zobowiązany do kontynuowania uiszczania składki w KRUS na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, zarówno podstawowej, jak i dodatkowej, w sytuacji, kiedy będzie on prowadził gospodarstwo rolne, którego obszar przekroczy 50 ha przeliczeniowych.

Zgodnie z danymi Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego możemy dowiedzieć się, że na koniec 2021 roku, 18 510 osób miało zawieszoną wypłatę części uzupełniającej emerytury rolniczej z powodu prowadzenia działalności rolniczej.

Korzystne zmiany w ubezpieczeniach dla tzw. dwuzawodowców

Dzięki temu, że zajęto się reformą przepisów, unormowane zostały aspekty dotyczące styczności tytułów ubezpieczenia z rolniczego i powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych. Korzystnym rezultatem tej zmiany jest fakt, że rolnik będzie mógł uniknąć niezyskownych dla niego pauz w podleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników, które mogą komplikować proces ubiegania się o wsparcie z środków wspólnej polityki rolnej, czy też hamować dalsze podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników w sytuacji, kiedy podejmują się oni  (poza działalności rolniczą)  pozarolniczej działalności gospodarczej.

Nowe normy prawne będą działały na korzyść większej mobilności zawodowej. Rolnicy i domownicy będą możliwość nie martwiąc się o to, ze stracą ubezpieczenie w KRUS brać udział w rozmaitych kursach czy szkoleniach, aby ulepszyć swoje kwalifikacje.

Służba wojskowa zaliczona do okresu składowego ubezpieczenia społecznego rolników

W treści przepisów możemy również zauważyć, że umożliwiono włączenie do zawartości części składowej emerytury rolniczej czasu, kiedy rolnik odbywał czynną służbę wojskową w Wojsku Polskim, czy też okresów równorzędnych. Będzie się to również odnosiło do okresów zastępczych form służby wojskowej, które miały miejsce przed 1 stycznia 1999 r., kiedy dana osoba nie miała stażu ubezpieczeniowego w ZUS, oraz  kiedy czas służby nie może wpłynąć na zwiększenie świadczenia emerytalnego z powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych realizowanego przez ZUS.

Rolnicy będący na emeryturze otrzymają również możliwość rehabilitacji leczniczej w placówkach podlegających KRUS, a opiekunowie osób niepełnosprawnych – możliwość kierowania na turnusy regeneracyjne.

Ustawa zostanie teraz rozparzona przez Sejm. Zgodnie z zapowiedziami Henryka Kowalczyka, nowe przepisy powinny wejść w życie do końca czerwca 2022 r.

wk

fot. Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

KRUS

Czy KRUS będzie mógł tworzyć TUW?

Rząd planuje powołać do życia towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych dla rolników. Prawo inicjowania tego przedsięwzięcia oraz obejmowania w nim udziałów  ma otrzymać Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

czytaj więcej
KRUS

Zbliża się reforma systemu emerytalnego w KRUS

Będzie reforma systemu emerytalnego rolników - zapowiada ministerstwo rolnictwa. Projekt ma na celu uregulowanie kwestii związanych ze zbiegiem tytułów ubezpieczenia z rolniczego i powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych oraz kwestie ochrony dzieci pracujących w gospodarstwie.

czytaj więcej
KRUS

KRUS: zasady poboru zaliczek na podatek dochodowy i składki ubezpieczeniowe w 2021 r.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Rolniczego podała zasady dotyczące pobierania zaliczek na podatek dochodowy i składek na ubezpieczenie zdrowotne. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)