Ubojnia, która kupiła świnie z Niemiec, odpiera zarzuty rolników z AgroUnii i Solidarności RI
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ubojnia, która kupiła świnie z Niemiec, odpiera zarzuty rolników z AgroUnii i Solidarności RI

17.12.2020autor: Magdalena Szymańska

Agro-Handel, jedna z firm, która znalazła się na celowniku AgroUnii oraz rolniczej Solidarności odpiera zarzuty, jakoby sprowadzali „przerośnięte mutanty” bez dokumentów do swojej ubojni.

Rolnicy pilnują granicy i sprawdzają transporty świń

Na łamach „Tygodnika Poradnika Rolniczego” pisaliśmy, jak rolnicy z AgroUnii oraz związkowcy z rolniczej Solidarności pilnowali na granicy w Świecku, czy do Polski przyjeżdżają transporty świń z zagranicy. Udali się za jedną z niemieckich ciężarówek z tucznikami pod ubojnię Agro-Handel w Mościszkach (województwo wielkopolskie).

r e k l a m a

Agro-Handel broni się przed zarzutami AgroUnii i rolniczej Solidarności

Zakład wydał oświadczenie, w którym zapewnia, że dostawie towarzyszyły wszystkie niezbędne, wymagane przepisami dokumenty. Prawidłowość dokumentacji potwierdził również powiatowy lekarz weterynarii w Kościanie. Zarząd zakładu oświadczył, iż zarówno kontrole Inspekcji Weterynaryjnej, policji, jak i Inspekcji Transportu Drogowego nie wykazały jakichkolwiek nieprawidłowości w transporcie zwierząt.

Czytaj także: Rolnicy pod Śremem blokują ciężarówki z Niemiec ze świniami

„Przerośniętych mutantów” w transportach świń nie stwierdzono

Jak podano, średnia waga żywa świń przedmiotowego transportu wynosiła 130,07 kg dla jednej z partii i 124,50 kg dla drugiej, co przeczy zarzutom protestujących o sprowadzaniu do polskiej ubojni „przerośniętych mutantów”.

Odsetek kupowanej trzody pochodzi zza granicy

Zarząd Agro-Handel twierdzi, iż zakup świń spoza granic Polski stanowi jedynie nieznaczny odsetek zakupywanej trzody, który w 2020 roku (dane na 3 grudnia br.) wyniósł zaledwie około 6%. Z kolei w 2019 roku nie zakupiono do uboju żadnej trzody chlewnej spoza granic Polski.

W ub.r. udział sprzedaży elementów wieprzowych za granicę wyniósł 16,4% ogółu sprzedaży elementów wieprzowych, a w bieżącym roku – 15,2%.

Magdalena Szymańska
Fot. M. Czubak

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wystawiali fałszywe dokumenty rolnikom. Usłyszeli 76 zarzutów

Prokuratura Rejonowa w Kaliszu oskarżyła 10 diagnostów o fałszowanie dokumentacji, dotyczącej badań technicznych urządzeń i maszyn do wykonywania oprysków w sadach i na polach. Oskarżeni usłyszeli 76 zarzutów.

czytaj więcej

Rzeźnie rolnicze w praktyce – limity, przepisy i odstępstwa

Od roku rolnicy mogą prowadzić w swoim gospodarstwie małe rzeźnie rolnicze. Umożliwia to ubój zwierząt z własnego gospodarstwa, ale też z gospodarstw z sąsiednich powiatów. Jakie limity obowiązują rzeźnię rolniczą? Jakie warunki należy spełnić prowadząc taki zakład?

czytaj więcej

Dlaczego PIR chcę wyłączyć tucz nakładczy z wyrównania dochodów rolników ze stref ASF?

Podlaska Izba Rolnicza zwróciła się do ministra rolnictwa z propozycją wyłączenia tuczu nakładczego świń z pomocy na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu uzyskanej przez producentów żywca wieprzowego ze sprzedaży świń utrzymywanych na obszarze objętym restrykcjami w związku ze zwalczaniem ASF.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)