Z artykułu dowiesz się
- Na jakich zasadach może działać rzeźnia rolnicza ?
- Jakie są możliwe odstępstwa dla rzeźni rolniczej?
- Ile rzeźni rolniczych przez rok powstało w woj. kujawsko-pomorskim?
Z artykułu dowiesz się
Od grudnia 2019 roku w gospodarstwach mogą funkcjonować rzeźnie rolnicze. Obowiązują je takie same zasady i przepisy jak profesjonalne rzeźnie przemysłowe. Jednak rozporządzenie Ministra Rolnictwa z 20 grudnia 2019 roku w sprawie wymagań weterynaryjnych, jakie powinny być spełnione przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego w rzeźniach na terenie gospodarstw, wprowadza pewne odstępstwa, które mają ułatwić ich prowadzenie przez rolników.
Zgodnie z obowiązującym prawem, rzeźnie rolnicze obowiązują ograniczenia ilościowe.
Można w nich dziennie ubić:
– Aby założyć rzeźnię rolniczą, trzeba złożyć właściwemu ze względu na miejsce prowadzenia działalności powiatowemu lekarzowi weterynarii projekt technologiczny zakładu w celu jego zatwierdzenia. Konieczne jest też uzyskanie decyzji zawierającej projekt technologiczny. Powiatowemu lekarzowi trzeba też złożyć wniosek, w którym należy określić rodzaj działalności, jaką rolnik zamierza prowadzić. Chodzi o to, czy będzie wykonywać tylko ubój, wyłącznie rozbiór, czy też obie czynności. We wniosku należy wskazać gatunki ubijanych zwierząt oraz podkreślić, że podmiot zamierza skorzystać z krajowych środków dostosowujących. Rolnik musi także podać dane maksymalnej tygodniowej zdolności produkcyjnej, określić system dostawy wody, opisać sposób przechowywania odpadów i ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego oraz wskazać planowaną lokalizację zakładu. Wniosek składamy co najmniej 30 dni przed planowanym rozpoczęciem działalności – wymieniała lekarz weterynarii Anna Balcerak z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Bydgoszczy podczas szkolenia online, które zorganizował Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie.
– Powiatowy lekarz weterynarii zatwierdza w drodze decyzji administracyjnej projekt technologiczny zakładu, jeżeli odpowiada on wymaganiom określonym w przepisach szczegółowych, czyli w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 18 marca 2013 roku w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać projekt technologiczny zakładu, w którym ma być prowadzona działalność w zakresie produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego – tłumaczyła Anna Balcerak.
Przedstawione wymagania dotyczą każdej rzeźni, a więc także i tych rolniczych. Rozporządzenie wskazuje jednak odstępstwa od nich.
W rzeźni rolniczej wystarczy, że jest co najmniej jedna toaleta lub toaleta zlokalizowana w pobliżu pomieszczeń uboju i rozbioru. Nie ma też obowiązku zapewniania odpowiednich warunków do przebierania się personelu. Wystarczy, że w pobliżu pomieszczeń produkcyjnych znajduje się osobne miejsce do zmiany odzieży własnej na roboczą i ochronną. Lokalizacja takiego miejsca musi wykluczać możliwość zanieczyszczenia mięsa.
Uproszczone są także przepisy dotyczące przechowywania środków czystości. W rzeźni rolniczej musi być wyodrębnione zamknięte miejsce lub zamykany pojemnik na sprzęt i środki do czyszczenia oraz odkażania.
W rzeźniach rolniczych musi też funkcjonować system do odkażania narzędzi neutralny dla mięsa. Kiedy używana do niego jest woda, jej temperatura nie może być niższa niż 82°C. Pracownicy, którzy mają kontakt z mięsem, powinni mieć urządzenia do mycia i odkażania rąk możliwie jak najbliżej stanowiska pracy. Rzeźnia rolnicza musi być także wyposażona w jedno miejsce zamykane na klucz do chłodniczego przechowywania mięsa uznanego za zdatne do spożycia oraz odrębne dla mięsa, które do konsumpcji się nie nadaje i przeznaczone jest do utylizacji. Konieczne jest także zorganizowanie odpowiednio wyposażonego, zamykanego na klucz miejsca do wyłącznego użytku urzędowego lekarza weterynarii, gdzie przechowywana będzie dokumentacja i pieczęci.
W przypadku kiedy w rolniczej rzeźni są ubijane zwierzęta z innych gospodarstw, ich status epizootyczny nie może być niższy niż gospodarstwa, w którym znajduje się rzeźnia. Zwierzęta muszą być badane przedubojowo. Mięso pochodzące z rzeźni rolniczej musi być badane na obecność włośni metodą wytrawiania próbki zbiorczej z zastosowaniem magnetycznego mieszania. Mięso pochodzące z rzeźni rolniczych może być wywożone do innych państw członkowskich Unii Europejskiej.
Tomasz Ślęzak
Zdjęcia: Tomasz Ślęzak
Najważniejsze tematy