Wystawiali fałszywe dokumenty rolnikom. Usłyszeli 76 zarzutów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wystawiali fałszywe dokumenty rolnikom. Usłyszeli 76 zarzutów

05.02.2021

Prokuratura Rejonowa w Kaliszu oskarżyła 10 diagnostów o fałszowanie dokumentacji, dotyczącej badań technicznych urządzeń i maszyn do wykonywania oprysków w sadach i na polach. Oskarżeni usłyszeli 76 zarzutów.

Niesprawny sprzęt rolniczy – diagności oskarżeni

Przed sądem stanie 10 diagnostów urządzeń rolniczych. Prokuratura Rejonowa w Kaliszu zakończyła właśnie śledztwo w sprawie fałszowania dokumentacji, dotyczącej badań technicznych urządzeń i maszyn do wykonywania oprysków w sadach i na polach. Ośmiu z nich przyznało się do zarzucanych im czynów.

Diagności w dokumentach zamieścili adnotację o wykonaniu badań, których w rzeczywistości nie przeprowadzili. Co więcej, sprzętu rolniczego, który poddawany był badaniu stanu technicznego nawet na oczy nie widzieli.

W dokumentacji technicznej oskarżeni poświadczali, że sprzęt rolniczy jest w dobrym stanie technicznym i nadaje się do pracy oraz może poruszać się po drogach publicznych. Innymi słowy – nie stwarza zagrożenia.

Jaka kara grozi oszustom?

W przypadku osób, które przyznały się do zarzutu prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskiem, o dobrowolne poddanie się karze grzywny. Natomiast do pięciu lat więzienia grozi mężczyznom, którzy nie przyznali się do zarzucanych czynów.

Michał Czubak
Fot. Pixabay

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.tygodnik-rolniczy.pl
r e k l a m a

Plebiscyt Izydory 2021 – kolejny etap konkursu!

22.04.2021

Znamy już zwycięzcę pierwszego etapu konkursu Izydory 2021 oraz wybrane przez rolników firmy. Teraz czas na drugi etap konkursu! Sprawdź jakie możesz zdobyć nagrody i co musisz zrobić, żeby wygrać!  

W 4 już edycji Plebiscytu Izydory nie zabraknie emocji! Jesteśmy już po pierwszym etapie konkursu, w którym rolnicy zgłaszali firmy, jako te, najbardziej przyjazne rolnikom. Wybrano 6 kategorii, a wśród każdej z nich trzy firmy (zobacz poniżej).

Kto zwyciężył 1 etap Plebiscytu Izydory 2021?


Zwycięzcą pierwszego etapu tegorocznego Plebiscytu Izydory oraz zdobywcą nagrody głównej, a więc laptopa Lenovo ThinkPad E14 został Wojciech Błaszczyński z Mrocza, który oddał głos na firmę "Ampol-Merol sp. z o.o.”. Przyznane zostały również roczne prenumeraty z gadżetami pozostałym laureatom. Niebawem ukaże się relacja z wręczenia głównej nagrody. 

Serdeczne gratulacje dla wszystkich laureatów 1 etapu Plebiscytu Izydory 2021! 

2 etap Plebiscytu Izydory


Nadeszła już pora na rozpoczęcie drugiego etapu konkursu Izydory. W tym etapie rolnicy mogą oddać głos na wybraną z listy poniżej firmę oraz zaproponować hasło promujące Plebiscyt Izydory. 
Rolnicy będą mogli wygrać 2 tys. zł, 5 tys. zł lub 10 tys. zł, a więc gra jest warta świeczki! 2 edycja konkursu potrwa do 30 września 2021 r. W tej edycji konkursu nagrodę specjalną, a więc Złotego Izydora otrzyma firma Sano oraz John Deere. 

Kategoria Ciągniki 

CZYTAJ ARTYKUŁ
r e k l a m a

Nowe zasady udzielania dotacji na Modernizację gospodarstw rolnych

11.04.2021

Rząd chce zmian w udzielaniu dotacji z programu „Modernizacja gospodarstw rolnych”, co ma związek okresem przejściowym Wspólnej Polityki Rolnej. Ministerstwo rolnictwa chce zmienić kwestie terminów przyznawania dotacji oraz na nowo określić  kolejność przyznawania pomocy.

Okres przejściowy WPR oznacza dłuższy czas na uzyskanie dotacji na modernizację gospodarstw rolnych

Minister rolnictwa przesłał 8 kwietnia 2021 roku do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia dotyczącego warunków i trybu przyznawania dotacji z „Modernizacja gospodarstw rolnych” z  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.
Nowe przepisy mają na celu dostosowanie warunków przyznawania pomocy finansowej w sytuacji wydłużenia okresu realizacji PROW 2014–2020 o 2 lata oraz wprowadzenie zmiany dotyczącej ustalania jednej listy kolejności przysługiwania pomocy. 

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, rozliczenie PROW 2014–2020 powinno nastąpić do końca 2023 r., zgodnie z zasadą n+3. Mając jednak na uwadze przepisy UE w zakresie wydłużenia okresu realizacji Programu o 2 lata resort rolnictwa chce, aby zakończenie realizacji operacji i złożenie wniosku o płatność końcową będzie możliwe do 30 czerwca 2025 r. 

Kto pierwszy w kolejce po pomoc?

CZYTAJ ARTYKUŁ

Program Mój Prąd 2021 na nowych zasadach. Kiedy nabór?

17.03.2021

NFOŚiGW zapowiada nowy nabór wniosków w programie Mój Prąd 2021. W nowej odsłonie Programu prosumenci będą mogli uzyskać dotacje na panele fotowoltaiczne, ale także na dodatkowe komponenty, które pozwolą konsumować więcej wytworzonej energii.

Rozszerzenie programu Mój Prąd o nowe koszty kwalifikowane

– Program „Mój Prąd” cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków. Dzięki niemu nasz kraj przeżywa prawdziwy boom fotowoltaiczny. W ubiegłym roku w Polsce zainstalowano 2,2 GW w PV – to dwukrotnie więcej niż w 2019 r. – mówi Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska. – W trzeciej edycji jego dotychczasowa formuła zostanie uzupełniona o dodatkowe komponenty, które pozwolą konsumować więcej wytworzonej energii przez prosumentów – dodaje minister.

W dotychczasowych naborach beneficjent mógł uzyskać maksymalnie do 5 tys. zł i zwrotu 50% kosztów kwalifikowanych poniesionych na instalację fotowoltaiczną. W nowym naborze wniosków na Mój Prąd w 2021 roku prawdopodobnie do kosztów kwalifikowanych zostaną zaliczone także punkty ładowania do samochodów elektrycznych,  inteligentne system zarządzania energią w domu oraz magazyny ciepła lub chłodu.
Jaki dokładnie będzie to zakres, to zależy od ostatecznego kształtu konsultacji między ministerstwem a Funduszem.

Zmianie ulegną także daty prowadzenia inwestycji, które uprawnią do otrzymania wsparcia. W nowym naborze będzie można otrzymać zwrot części kosztów kwalifikowanych poniesionych na instalacje fotowoltaiczne w okresie od 1.02.2020 r. do 31.12.2023 roku.

 

Kiedy rozpocznie się nabór wniosków na Mój Prąd?

Nowy nabór wniosków na Mój Prąd planowany jest od 1 lipca do 20 grudnia 2021 roku lub do wyczerpania alokacji środków.

– Kluczowym celem nowej odsłony programu pozostanie zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, ale dodatkowo chcemy położyć nacisk na autokonsumpcję wytworzonej energii elektrycznej – mówi Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Paweł Mikos
Fot. Pixabay

CZYTAJ ARTYKUŁ

Przeczytaj także

Prawo łowieckie

Patroszenie zwierzyny na polu rolnika: można czy nie?

Ostatnio na moim polu zasianej oziminą zobaczyłem kilka lisów. Okazało się, że żerowały na wnętrznościach zwierzyny, którą ubili myśliwi. Szkody w uprawie były znikome, ale bulwersuje mnie fakt, że patrochy leżały nie zakopane. Czy nie taki obowiązek ma myśliwy? – pyta redakcję Agrarlex rolnik spod Debrzna.

czytaj więcej
Wypadki rolnicze

Podkarpacie: na kilka godzin ugrzązł w polu, wyciągnęli go policjanci

Nietypowe zgłoszenie otrzymali kilka dni temu policjanci z komisariatu w Radymnie (woj. podkarpackie). Zadzwoniła do nich kobieta, twierdząc, że w gęstym błocie na środku pola utknął mężczyzna i nie jest w stanie sam wydostać się z pułapki.

czytaj więcej

Koń galopował ulicami Włodawy. „Na widok policjantów zawrócił”

We Włodawie z jednego z gospodarstw rolnych wybiegł koń i galopem puścił się zwiedzać Włodawę. Dopiero interwencja policjantów sprawiła, że wierzchowiec wrócił do zagrody.

czytaj więcej
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.topagrar.pl jest zabronione.