Dlaczego PIR chcę wyłączyć tucz nakładczy z wyrównania dochodów rolników ze stref ASF?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dlaczego PIR chcę wyłączyć tucz nakładczy z wyrównania dochodów rolników ze stref ASF?

18.12.2020autor: Magdalena Szymańska

Podlaska Izba Rolnicza zwróciła się do ministra rolnictwa z propozycją wyłączenia tuczu nakładczego świń z pomocy na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu uzyskanej przez producentów żywca wieprzowego ze sprzedaży świń utrzymywanych na obszarze objętym restrykcjami w związku ze zwalczaniem ASF.

Tucz nakładczy jako usługa

Samorządowcy zwracają uwagę, iż tucz nakładczy nie jest typową produkcją rolniczą, a pewnego rodzaju usługą. Rolnik wykonuje ją na podstawie umowy zawartej z firmą, od której otrzymuje warchlaki oraz pasze. W przypadku tuczu nakładczego dochodem rolnika jest kwota uzyskana za usługę tuczu. Zdaniem izbowców, rolnik nie ponosi w tym przypadku żadnych kosztów związanych ani z produkcją pasz, ani odchowem prosiąt, tak więc jedynymi jego kosztami są praca własna oraz amortyzacja budynków.

Jak podkreślają autorzy wystąpienia do ministra rolnictwa, w typowym gospodarstwie rodzinnym zajmującym się produkcją trzody chlewnej uzyskiwana cena ze sprzedaży tucznika jest pomniejszana o koszty wytworzenia paszy. W takim przypadku sytuacja dotycząca straty lub zysku jest więc klarowna.

r e k l a m a

Rolnicy tracą pieniądze

Członkowie PIR zwracają ponadto uwagę, iż pomoc na wyrównywanie dochodu nie jest obłożona limitem kwotowym, ale od tej pomocy odlicza się uzyskaną przez rolników pomoc COVID-ową, która z kolei jest limitowana. W takim rozwiązaniu są pokrzywdzeni rolnicy produkujący trzodę w cyklu zamkniętym, ponieważ po odliczeniu pomocy COVID-owej w rzeczywistości otrzymają niższe wsparcie niż rolnicy prowadzący tucz nakładczy.

Czy rolnicy będą mogli ubiegać się o dodatkowe pieniądze?

Tego problemu nie rozwiązuje zaproponowana ostatnio zmiana, która umożliwia rolnikom produkującym świnie w cyklu otwartym wnioskowanie o pomoc COVID-ową, ale blokuje wystąpienie o nią tym, którzy złożyli wnioski o pomoc na wyrównanie dochodów w związku z ASF. Pomoc związana z ASF jest bowiem nielimitowana.

Magdalena Szymańska
Fot. archiwum red.

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jaki będzie rok 2021 na rynku trzody chlewnej?

Rok 2020 przyniósł kolejne straty spowodowane przez afrykański pomór świń, a wirus rozprzestrzenił się na nowe kraje. W Unii Europejskiej spełnił się najgorszy scenariusz – ASF wykryto w Niemczech. W Brandenburgii do tej pory stwierdzono 287 przypadków u dzików, a w Saksonii – 15. I choć zakażenia w tym kraju dotyczą wciąż tylko dzików, to cały przemysł trzody chlewnej w Europie odczuwa skutki epidemii i wstrzymania eksportu wieprzowiny z Niemiec do Chin.

czytaj więcej

Ubojnia, która kupiła świnie z Niemiec, odpiera zarzuty rolników z AgroUnii i Solidarności RI

Agro-Handel, jedna z firm, która znalazła się na celowniku AgroUnii oraz rolniczej Solidarności odpiera zarzuty, jakoby sprowadzali „przerośnięte mutanty” bez dokumentów do swojej ubojni.

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła – jest zapotrzebowanie na żywiec

Jest popyt, ale podaż przedświąteczna dość słaba. Stawki rosną, a rolnicy na razie nie sprzedają bydła w dużej ilości.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)