Wystawiali fałszywe dokumenty rolnikom. Usłyszeli 76 zarzutów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wystawiali fałszywe dokumenty rolnikom. Usłyszeli 76 zarzutów

05.02.2021autor: Michał Czubak

Prokuratura Rejonowa w Kaliszu oskarżyła 10 diagnostów o fałszowanie dokumentacji, dotyczącej badań technicznych urządzeń i maszyn do wykonywania oprysków w sadach i na polach. Oskarżeni usłyszeli 76 zarzutów.

Niesprawny sprzęt rolniczy – diagności oskarżeni

Przed sądem stanie 10 diagnostów urządzeń rolniczych. Prokuratura Rejonowa w Kaliszu zakończyła właśnie śledztwo w sprawie fałszowania dokumentacji, dotyczącej badań technicznych urządzeń i maszyn do wykonywania oprysków w sadach i na polach. Ośmiu z nich przyznało się do zarzucanych im czynów.

Diagności w dokumentach zamieścili adnotację o wykonaniu badań, których w rzeczywistości nie przeprowadzili. Co więcej, sprzętu rolniczego, który poddawany był badaniu stanu technicznego nawet na oczy nie widzieli.

W dokumentacji technicznej oskarżeni poświadczali, że sprzęt rolniczy jest w dobrym stanie technicznym i nadaje się do pracy oraz może poruszać się po drogach publicznych. Innymi słowy – nie stwarza zagrożenia.

Jaka kara grozi oszustom?

W przypadku osób, które przyznały się do zarzutu prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskiem, o dobrowolne poddanie się karze grzywny. Natomiast do pięciu lat więzienia grozi mężczyznom, którzy nie przyznali się do zarzucanych czynów.

Michał Czubak
Fot. Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Prawo łowieckie

Patroszenie zwierzyny na polu rolnika: można czy nie?

Ostatnio na moim polu zasianej oziminą zobaczyłem kilka lisów. Okazało się, że żerowały na wnętrznościach zwierzyny, którą ubili myśliwi. Szkody w uprawie były znikome, ale bulwersuje mnie fakt, że patrochy leżały nie zakopane. Czy nie taki obowiązek ma myśliwy? – pyta redakcję Agrarlex rolnik spod Debrzna.

czytaj więcej
Wypadki rolnicze

Podkarpacie: na kilka godzin ugrzązł w polu, wyciągnęli go policjanci

Nietypowe zgłoszenie otrzymali kilka dni temu policjanci z komisariatu w Radymnie (woj. podkarpackie). Zadzwoniła do nich kobieta, twierdząc, że w gęstym błocie na środku pola utknął mężczyzna i nie jest w stanie sam wydostać się z pułapki.

czytaj więcej

Koń galopował ulicami Włodawy. „Na widok policjantów zawrócił”

We Włodawie z jednego z gospodarstw rolnych wybiegł koń i galopem puścił się zwiedzać Włodawę. Dopiero interwencja policjantów sprawiła, że wierzchowiec wrócił do zagrody.

czytaj więcej
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.topagrar.pl jest zabronione.