Chleb zdrożał o ok. 30 proc. Ale rolnicy na tym nie zyskali
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Chleb zdrożał o ok. 30 proc. Ale rolnicy na tym nie zyskali

13.02.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Cena chleba w ostatnich latach wzrosła o prawie 30% do niemal 6 zł/kg. Choć żywność ostatnio bardzo drożeje, to nie przekłada się to na wzrost cen za produkty rolnicze. Jaki procent ceny chleba stanowi koszt zakupu zboża na mąkę?

Na cenę chleba główny wpływ ma wzrost kosztów pracy i energii

Wiceszef Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Marcin Wroński, informuje, że choć zboże jest drogie, to udział cen skupu zbóż w cenach detalicznych pieczywa szacowany jest na poziomie około 10 proc., zatem nie powinno to mieć większego znaczenia w kontekście cen chleba.

r e k l a m a
Dla lepszego zobrazowania warto zajrzeć w dane GUS dotyczące średniej ceny w skupie uzyskiwanej za zboża w ostatnich 4 latach.
  • Średnia cena pszenicy konsumpcyjnej w 2017 r. wyniosła 66,44 zł/dt, w 2018 r. – 72,62 zł/dt, w 2019 r. –72,26 zł/dt, w grudniu 2020 r. – 84,15 zł/dt.
  • Średnia cena żyta w 2017 r. wyniosła  54,67 zł/dt, w 2018 r. – 59,67 zł/dt, w 2019 r. – 60,38 zł/dt, w grudniu 2020 r. –  63,16 zł/dt.
Jak zmieniała się cena chleba pszennożytniego od 2017 r.? 
  • 4,40 zł za kg w styczniu 2017 r.
  • 4,66 zł/kg w styczniu 2018 r.
  • 5,06 zł/kg w styczniu 2019 r.
  • 5,52 zł/kg w styczniu 2020 r.
  • 5,96 zł/kg w grudniu 2020 r

Wroński wyjaśnia, że w ciągu 4 lat cena wzrosła o 29%!

Jakie czynniki  wpływają na cenę wyrobów piekarniczych?

Do głównych czynników należą:

1. Wzrosty cen za dostawę energii eklektycznej

Produkcja piekarnicza zużywa bardzo dużo energii. Z kolei odczuwalne podwyżki cen prądu są skutkiem tzw. opłaty mocowej, dzięki której następuje modernizacja i budowa nowych elektrowni. Duża suma jest przeznaczona także na utrzymanie jednostek wytwórczych w gotowości do dostarczania energii elektrycznej.

2. Ceny paliwa

Nieodzowne jest znaczenie transportu w etapach: produkcyjnym i dystrybucyjnym, przez co ceny paliwa mocno wpływają na finalną cenę chleba. Mimo, że pandemia koronawirusa  ograniczyła transport międzynarodowy i popyt na paliwa. Od lutego 2021 r. Arabia Saudyjska wprowadziła zaplanowane ograniczenia w wydobyciu ropy naftowej, przez co może to także spowodować wzrost cen paliwa.

Znacznie spada spożycie chleba w Polsce

Rok 2020 r. był rekordowy pod względem zbiorów zbóż, które wystarczająco pokryły potrzeby krajowe, a nadwyżki były eksportowane. Mimo wzrostu produkcji,  samo spożycie zbóż w Polsce spada. Jest to związane ze zmianami zachodzącymi w codziennej diecie konsumentów, a Polacy coraz częściej stosują zamienniki produktów zbożowych. Tendencja spadkowa spożycia produktów zbożowych jest zauważalna już od kilku lat – dotyczy ona zarówno pieczywa, mąki, jak i kasz. Jak to wygląda w statystykach? Średnie spożycie chleba w roku:

  • 2005  - wyniosło 5,90 kg/osobę
  • 2017 – 3,15 kg/osobę
  • 2019 – 2,98 kg/osobę
Chleb i inne produkty przemiału zbóż są podstawowymi produktami żywnościowymi, przez co popyt na nie jest mało elastyczny, a  to oznacza, ze wzrost ich cen, to mały spadek popytu i na odwrót, spadek cen oznacza mały wzrost popytu.

Rekordowy zbiór zbóż w 2020 r., a mimo tego udział produktów zbożowych w diecie Polaków spada

Zestawienie danych statystyczny z GUS z ostatnich 4 lat pozwala zobrazować jak wzrastała średnia cena w skupie za zboża konsumpcyjne. Niestety wzrost ten nie jest tak spektakularny i znaczący, jak w przypadku ceny za kilogram chleba pszennożytniego. Zatem to właśnie czynniki, takie jak koszty produkcji i dystrybucji, znacząco wpływają na cenę pieczywa.
Sam rolnik nie otrzymuje dużo więcej za produkty rolne, mimo, że warunki upraw ulegają ciągłym modyfikacjom, a koszty produkcji również rosną.


Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Źródło: PAP oraz dane GUS
Zdjęcie: Pixabay
autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Na chiński rynek trafi polska mąka i permeat serwatkowy?

Grzegorz Puda podpisał zdalnie bilateralną umowę o warunkach określających zasady eksportu mąki i produktów mlecznych, z przeznaczeniem na pasze do Chin. Na razie nie oznacza to otwarcia rynku na te produkty. 

czytaj więcej
Ceny zbóż

Ceny mąki pozostają w tyle

Dynamiczny eksport, który rozpoczął się zaraz po zakończeniu żniw i wpłynął na bardzo szybki wzrost cen pszenicy, powoduje problemy z opłacalnością produkcji młynarskiej.

czytaj więcej

Czy rzepak i dynia na ziarno bardziej się opłacają niż buraki cukrowe?

Dariusz Szambara wycofał się z uprawy buraków cukrowych w najlepszym możliwym momencie. Teraz w jego wyspecjalizowanym w produkcji roślinnej gospodarstwie uprawiane są: dynia na ziarno, pszenica oraz rzepak.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)