Na chiński rynek trafi polska mąka i permeat serwatkowy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Na chiński rynek trafi polska mąka i permeat serwatkowy?

05.02.2021autor: Dorota Kolasińska

Grzegorz Puda podpisał zdalnie bilateralną umowę o warunkach określających zasady eksportu mąki i produktów mlecznych, z przeznaczeniem na pasze do Chin. Na razie nie oznacza to otwarcia rynku na te produkty. 

Jak podkreślił minister, podpisanie umowy jest zwieńczeniem wieloletniej pracy nad dostępem tych produktów do chińskiego rynku, tym bardziej w okresie pandemii. Zaznaczył, że odbyło się to dzięki zaangażowaniu polskich służb dyplomatycznych, weterynaryjnych i fitosanitarnych, a dokument popisano zdalnie. 

Jak podkreślił szef resortu rolnictwa podjęte działania były odpowiedzią na ogromne zainteresowanie przedstawicieli branży mleczarskiej i zbożowej rozpoczęciem sprzedaży na rynek Chin. Produkty mleczne z przeznaczeniem na pasze (permeat serwatkowy) oraz mąka mają bardzo duży potencjał na chińskim rynku.

– Strona polska liczy na szybkie zakończenie procedury zatwierdzającej pasze pochodzenia mlecznego oraz mąkę do eksportu do Chin, przez co polscy producenci zyskają dodatkową możliwość rozwoju współpracy handlowej z chińskimi kontrahentami – informuje ministerstwo. 

Aż 10 zakładów mleczarskich czekało na otwarcie rynku, a negocjacje trwały 4 lata. 

r e k l a m a

Permeat serwatki w proszku jest otrzymywany z płynnego permeatu serwatki. Powstaje w procesie wytwarzania koncentratu białek serwatkowych. Następnie jest suszony rozpyłowo. Znajduje zastosowanie w produkcji wyrobów cukierniczych, napojów, lodów, słodyczy oraz w przemyśle paszowym. Jest bogaty w laktozę i sole mineralne. Permeat serwatki znajduje się m.in. w ofercie Mlekovity, ale również wielu innych polskich zakładów mleczarskich, które od kilku lat interesowały się otwarciem rynku na ten produkt. 
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Chleb zdrożał o ok. 30 proc. Ale rolnicy na tym nie zyskali

Cena chleba w ostatnich latach wzrosła o prawie 30% do niemal 6 zł/kg. Choć żywność ostatnio bardzo drożeje, to nie przekłada się to na wzrost cen za produkty rolnicze. Jaki procent ceny chleba stanowi koszt zakupu zboża na mąkę?

czytaj więcej

Ceny nawozów wzrosły nawet o 15 proc. Skąd taka podwyżka?

Tak dużej podwyżki cen nawozów mineralnych na polskim rynku dawno nie było. Niektóre zdrożały nawet o 15%. Patrząc na ceny zbóż i roślin oleistych, automatycznie nasuwa się wniosek, że producenci nawozów chcą także skorzystać na tej hossie. O tym, czy tak faktycznie jest oraz co determinuje obecną sytuację na rynku nawozów w Polsce, rozmawiamy z Witoldem Szczypińskim, wiceprezesem zarządu, dyrektorem generalnym Grupy Azoty.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Holenderski program likwidacji gospodarstw: 644 rolników chce wycofać się z hodowli zwierząt

Faza rejestracji do holenderskiego programu likwidacji gospodarstw hodowlanych, a tym samym całkowitego odejścia od utrzymywania zwierząt, trwa już od kilku dobrych miesięcy. Jak dotąd chęć wycofania się z hodowli zgłosiło 644 rolników. A jak to wygląda w poszczególnych grupach zwierząt?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)