Ceny mąki pozostają w tyle
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny mąki pozostają w tyle

28.12.2020autor: dr Juliusz Urban

Dynamiczny eksport, który rozpoczął się zaraz po zakończeniu żniw i wpłynął na bardzo szybki wzrost cen pszenicy, powoduje problemy z opłacalnością produkcji młynarskiej.

Od początku sezonu do 20.12.2020 r. Unia Europejska wyeksportowała 12,08 mln ton pszenicy. Zwyczajowo już liderem eksportowym jest Francja, która sprzedała 3,08 mln ton. Polska z 1,39 mln ton pszenicy sprzedanej do krajów trzecich jest czwarta w rankingu, po Francji, Litwie (1,9 mln t), Łotwie (1,7 mln t). Po piętach zaczynają nam deptać Niemcy (1,35 mln ton).

 

Pszenica drożała, mąka niekoniecznie

W tym sezonie większe zbiory pszenicy nie przekładają się na niższe ceny surowca, co trudno jest zrozumieć klientom młynarzy: branży piekarniczej i handlowej.

Ceny pszenicy w krajowym skupie, począwszy niemal od żniw szły do góry i zaczęły się już zrównywać z tymi z końcówki poprzedniego sezonu. 

Natomiast wzrosty cen mąki są wyraźnie hamowane przez rynek piekarniczy. Hurtowe ceny mąki workowanej wyraźnie nie nadążają za podwyżkami cen surowca. Na początku grudnia cena skupu pszenicy konsumpcyjnej wg MRiRW (na 06.12.2020 r.) wynosiła średnio 844 zł/t i była o 15,8% wyższa niż w tym samym okresie przed rokiem, podczas gdy cena mąki piekarniczej wzrosła jedynie o 7,6%.

Tym razem brak jest także wyraźnego wsparcia od rynku detalicznego związanego ze wzmożonym ruchem w sieciach handlowych. Ogłoszona „kwarantanna narodowa” nie powoduje zwiększonych świątecznych zakupów i znacznych wzrostów cen mąki paczkowanej. Ceny popularnej mąki tortowej w 1-kg paczce, od listopada do grudnia br. wzrosły niecałe 1%.

r e k l a m a
Juliusz Urban

 

Więcej o relacji cen mąki do cen pszenicy oraz co na ten temat mówią sami młynarze, przeczytasz w styczniowym wydaniu top agrar Polska na stronach 66–67 w artykule „Mąka nie nadąża za pszenicą”.

 

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Chleb zdrożał o ok. 30 proc. Ale rolnicy na tym nie zyskali

Cena chleba w ostatnich latach wzrosła o prawie 30% do niemal 6 zł/kg. Choć żywność ostatnio bardzo drożeje, to nie przekłada się to na wzrost cen za produkty rolnicze. Jaki procent ceny chleba stanowi koszt zakupu zboża na mąkę?

czytaj więcej
Ceny zbóż

Ceny zbóż: kukurydza na ukończeniu, ale tempo zbiorów limitują suszarnie

W UE kukurydzy ma być mniej, a jakie są prognozy dla Polski? W wielu rejonach kraju kukurydziane zbiory są na ukończeniu, jednak tam gdzie żniwa są w pełni, w okolicznych punktach skupu tempo dostaw limituje dostęp do suszarni.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Ceny zbóż: kukurydza moknie i tanieje. Jakie zaawansowanie żniw kukurydzianych?

Podczas, gdy międzynarodowy rynek wciąż analizuje postępy ukraińskiego eksportu zbóż, to u nas na ceny uzyskiwane w skupach najsilniej wpływają przedłużające się żniwa kukurydziane.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)