Ceny mąki pozostają w tyle
Dynamiczny eksport, który rozpoczął się zaraz po zakończeniu żniw i wpłynął na bardzo szybki wzrost cen pszenicy, powoduje problemy z opłacalnością produkcji młynarskiej.
Od początku sezonu do 20.12.2020 r. Unia Europejska wyeksportowała 12,08 mln ton pszenicy. Zwyczajowo już liderem eksportowym jest Francja, która sprzedała 3,08 mln ton. Polska z 1,39 mln ton pszenicy sprzedanej do krajów trzecich jest czwarta w rankingu, po Francji, Litwie (1,9 mln t), Łotwie (1,7 mln t). Po piętach zaczynają nam deptać Niemcy (1,35 mln ton).
Pszenica drożała, mąka niekoniecznie
W tym sezonie większe zbiory pszenicy nie przekładają się na niższe ceny surowca, co trudno jest zrozumieć klientom młynarzy: branży piekarniczej i handlowej.
Ceny pszenicy w krajowym skupie, począwszy niemal od żniw szły do góry i zaczęły się już zrównywać z tymi z końcówki poprzedniego sezonu.
Natomiast wzrosty cen mąki są wyraźnie hamowane przez rynek piekarniczy.
Tym razem brak jest także wyraźnego wsparcia od rynku detalicznego związanego ze wzmożonym ruchem w sieciach handlowych. Ogłoszona „kwarantanna narodowa” nie powoduje zwiększonych świątecznych zakupów i znacznych wzrostów cen mąki paczkowanej. Ceny popularnej mąki tortowej w 1-kg paczce, od listopada do grudnia br. wzrosły niecałe 1%.
Więcej o relacji cen mąki do cen pszenicy oraz co na ten temat mówią sami młynarze, przeczytasz w styczniowym wydaniu top agrar Polska na stronach 66–67 w artykule „Mąka nie nadąża za pszenicą”.
dr Juliusz Urban
ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Najważniejsze tematy