Młodzież ze wsi i miasteczek poszerza wiedzę o przyrodzie
W ostatnią niedzielę wakacji (28 sierpnia) zakończył się obóz dla laureatów polsko-węgierskiego konkursu „Od polskiego wybrzeża Bałtyku po węgierską pusztę” w ramach projektu „Ochrona Przyrody Bez Granic – Kluby Przyjaciół Parków Narodowych”.
Aktywnie i ciekawie…
Uczniowie z polskich i węgierskich szkół podstawowych spędzili aktywny tydzień w Kowarach koło Karpacza, zwiedzając przepiękne miejsca i wędrując szlakami Karkonoskiego Parku Narodowego. Obóz w malowniczych górach z pewnością zaliczyć mogą do aktywnych, ciekawych i emocjonujących.
Podczas 7-dniowego pobytu młodzież brała udział w wycieczkach przyrodniczych z przewodnikiem, zwiedzając lokalne atrakcje i ciekawe miejsca. W programie znalazła się wycieczka piesza z przewodnikiem na Skalnik, najwyższy szczyt Rudaw Janowickich, zwiedzanie podziemnych Sztolni Uranowych w Kowarach Górnych, wyprawa do Szklarskiej Poręby i do wodospadów Szklarki oraz Kamieńczyka, a także wycieczka do uzdrowiskowej części Jeleniej Góry, Cieplic Zdrój i zwiedzanie najciekawszych miejsc wschodnich Karkonoszy. Niemałą atrakcję w ciągu jednego dnia stanowił pobyt z orzeźwiającymi kąpielami w Aquaparku Termy Cieplickie.
Wakacyjny tydzień obfitował również w ciekawe zajęcia. Obozowicze wzięli udział w warsztatach fotograficznych oraz w zajęciach terenowych z mapami i kompasami na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego Bukowiec.
O projekcie
Tygodniowy pobyt studyjno-edukacyjny to nagroda dla zwycięskich zespołów konkursu „Od polskiego wybrzeża Bałtyku po węgierską pusztę”, zainicjowanego we wrześniu 2018 roku przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej oraz Woliński Park Narodowy i Park Narodowy Puszty Węgierskiej w ramach międzynarodowego projektu edukacyjnego „Ochrona Przyrody Bez Granic – Kluby Przyjaciół Parków Narodowych”.
Projekt „Ochrona Przyrody Bez Granic – Kluby Przyjaciół Parków Narodowych” skierowany jest do młodzieży w wieku 13 – 15 lat, uczęszczającej do szkół zlokalizowanych w miejscowościach do 25 tys. mieszkańców, w gminach położonych w granicach Wolińskiego Parku Narodowego oraz siostrzanego parku węgierskiego, graniczących z Parkiem lub położonych w jego pobliżu.
Celem Projektu jest poszerzenie wiedzy przyrodniczej młodzieży, a także zaangażowanie ich w działania, które pomogą budować pozytywne postrzeganie parku, jego zadań i roli w lokalnej społeczności.
fot. EFRWP
Najważniejsze tematy