Wieś i Rodzina - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wieś i Rodzina

OSP Mchówek liczy już 75 lat, ale w 2019 "zaczynali wszystko od zera"

W 1948 r. we wsi Mchówek w powiecie włocławskim, gmina Izbica Kujawska, została powołana do życia ochotnicza straż pożarna. W skład zarządu tworzonej wówczas jednostki weszli prezes Tadeusz Ruciński, naczelnik Szczepan Nawrocki oraz zastępca naczelnika Józef Zieliński.

czytaj więcej

Jakie są przyczyny utraty włosów?

– Badania sugerują, że kobiety, które doświadczają wypadania włosów, mogą mieć również inne schorzenia, takie jak cukrzyca, trądzik i rak piersi – twierdzi dr Valerie Callender, profesor dermatologii w Howard University College of Medicine w Waszyngtonie.

czytaj więcej

Dawne polskie zwyczaje wielkanocne. Co to są boże rany, turki, lotki i przywoływki?

Triduum paschalne i Wielka­noc to czas obfitujący w zwyczaje i rytuały nie mniej liczne niż Boże Narodzenie i karnawał. Wiele z nich ma w różnych regionach Polski swoje odpowiedniki. Co robi turek przy Bożym grobie, co to takiego muradyny i dlaczego w Wielki Piątek młodzi chłopcy biegają w wielkopolskich wioskach wokół kościoła?

czytaj więcej

To pierwsza Wielkanoc pacjentów Hospicjum Proroka Eliasza

Smutek, bezradność i rozpacz – z tymi pojęciami najczęściej wiążemy hasło „hospicjum”. Tymczasem zespół pracowników Fundacji „Hospicjum Proroka Eliasza” odczarowuje stereotyp. Pacjenci u kresu życia realizują marzenia, na które wcześniej brakowało czasu. – Hospicjum nie jest lekcją umierania, ale życia – mówi dr Ewa Stankiewicz.

czytaj więcej

Pisanki Mariusza Dubiela to arcydzieła. „Drapane dzieła światowego malarstwa”

Na gęsim – kurka, na strusim – Matka Boska. „Drapane dzieła światowego malarstwa”, jak piszą o Mariuszu Dubielu w komentarzach na Facebooku. Mieszka w Słodkowie Drugim w gminie Kraśnik pod Lublinem. Między wydrapywaniem na skorupkach „Narodzin Wenus” i Chrystusa w koronie cierniowej opowiada o niełatwym życiu i nadziei.

czytaj więcej

Pasja Malwiny do pisanek nie zna granic. "Raz o mało chałupy nie spaliłam!"

Mieszka w małej wsi Ruda w gminie Gidle pod Radomskiem. Z wykształcenia nauczyciel języka łacińskiego i starogreckiego. Nosi pierścionki z bursztynami, dwa medaliki z historią, używa przy dzieciach łaciny i zdobi pisanki kolczykami. Malwina Ewa Mikicka opowiedziała nam o swojej pisankarskiej pasji.

czytaj więcej
r e k l a m a

W Czeskiej Wsi strażacy kultywują wielkanocną tradycję i pełnią straż przy Grobie Pańskim

Czeska Wieś to mała miejscowość w gm. Olszanka, w której zamieszkuje niewiele ponad 400 osób, wśród nich ok. 40 należy do ochotniczej straży pożarnej, w tym 17 gotowych do akcji.

czytaj więcej

Zapalenie stawów znacznie odbija się na nastroju. Jakie objawy towarzyszą RZS?

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba, do której skłonność możemy odziedziczyć po rodzicach lub dziadkach. Nie każdy, u kogo w badaniu krwi ujawni się większe stężenie czynnika reumatoidalnego (RF), musi na nią zachorować. A jeśli tak się stanie, możemy rozpoznać ją po kilku objawach.

czytaj więcej

Rolnik NIEprofesjonalny: ludzie chcą wszystko eko, ale jak wywożę obornik to wzywają policję

– Ciągle słyszmy o tym, że nie powinniśmy używać nawozów sztucznych i środków ochrony roślin, i robić wszystko eko. Ale leżący na polu obornik ludziom śmierdzi i dzwonią z tego powodu na policję – podkreśla znany Youtuber - Rolnik NIEprofesjonalny. Doskonale wie o czym mówi, ponieważ i on sam musiał tłumaczyć się policji z wywożenia obornika. Wskazuje także na absurdalne przepisy, który mają być "eko", a uderzą w środowisko. Jakie zachowania wobec rolników najbardziej go irytują?

czytaj więcej

3 pomysły na niezwykły wielkanocny obiad: pieczeń rzymska, tort z pastą jajeczną i kurczak z pomarańczowym pesto

Wielkanoc za pasem. Jeżeli jeszcze nie wiecie co byście chcieli zaserwować na świątecznym stole - polecamy do wypróbowania trzy przepisy zamieszczone poniżej.

czytaj więcej

Ruszają dotacje dla KGW 2023: stawki, terminy, warunki

3 kwietnia 2023 r. ruszył nabór wniosków o przyznanie środków finansowych na prowadzenie działalności statutowej dla Kół Gospodyń Wiejskich. Grupy, które nie posiadają numeru identyfikacyjnego, nie będą mogły ubiegać się o wypłatę pieniędzy.

czytaj więcej

3 pomysły na deser na Wielkanoc: sernik, tort i mazurek

Wielkanoc tuż, tuż. To szczególny czas także dla miłośników deserów i słodkości. Jeżeli jeszcze nie wiecie co byście chcieli zaserwować w trakcie świątecznej kawy - polecamy do wypróbowania trzy przepisy zamieszczone poniżej.

czytaj więcej
ŁADOWANIE

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)