Czy krowy można nauczyć czystości?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy krowy można nauczyć czystości?

13.09.2021autor:

Czy można choć trochę ograniczyć „brudną robotę” przy krowach? Wydaje się to prawie niemożliwe, bo krowy są zwierzętami, które wcale nie szukają ustronnego miejsca do załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych.

Czy da się nauczyć krowy wypróżniania w jednym miejscu?

Jest jednak o co walczyć, a zakusy, by okiełznać krowie odchody w świecie naukowym trwają już dość długo – przykładem niech będzie choćby toaleta dla krów, która zdobyła złoty medal ostatnich targów EuroTier.
Dużym ułatwieniem byłoby już choćby oddzielenie moczu od kału, których krowa produkuje na dobę odpowiednio – od 20–30 litrów i od 30–40 kg. Taka ilość odchodów to sporo pracy dla obsługi, ryzyko zdrowotne dla zwierzęcia (wymię, racice) oraz bomba biologiczna dla środowiska.
Badacze behawioralni z Instytutu Friedricha Loefflera (FLI) i Instytutu Biologii Zwierząt Gospodarskich im. Leibniza (FBN) oraz naukowcy z Uniwersytetu w Auckland (Nowa Zelandia) zamierzają nauczyć krowy wypróżniania się w jednym miejscu obory. Trening rozpoczęto od najmłodszych – dla cieląt zbudowano specjalną „toaletę”. Każdorazowe korzystanie z tego przybytku jest nagradzane, a oddanie moczu poza – karane.
Po pierwszych próbach wydaje się, że system nagradzania pożądanych zachowań przynosi efekty. Jak uda się pogodzić w praktyce korzystanie z toalety z życiem w oborze – na razie nie wiadomo. Jednakże pierwsze obserwacje są bardzo obiecujące.

Zdjęcie: Archiwum
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dotacje krowa plus i świnia plus. Komu opłaca się program dobrostan zwierząt?

Liczba gospodarstw rolnych, która ubiega się o dopłaty z programu Dobrostan zwierząt powiększa się. Z danych ARiMR wynika, że z dopłat krowa plus i świnia plus za 2021 może skorzystać niemal 50 tys. rolników. Komu te dotacje najbardziej się opłacają?

czytaj więcej

Jak zapobiegać obsysaniu się cieląt?

Dwie praktyczne rady – jak zapobiegać wzajemnemu obsysaniu podczas odchowu cieląt lub jak łatwo je przerwać?

czytaj więcej

Budki to inwestycja w zdrowie cieląt

Wiosną zakupił 5 indywidualnych budek typu igloo do odchowu cieląt na zewnątrz budynków, a dziś to rozwiązanie Lucjan Rogaś uważa za najlepsze z możliwych, ograniczające zarówno występowanie chorób płucnych, jak i przede wszystkim biegunek.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)