Program "Dobrostan zwierząt" to dopłaty dla rolników utrzymujących zwierzęta w lepszym standardzie
Działanie „Dobrostan zwierząt” zostało po raz pierwszy uruchomione w 2020 r. i jest finansowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
W praktyce wygląda to tak, że rolnicy, którzy dobrowolnie realizują praktyki hodowlane, a które wykraczają poza odpowiednie obowiązkowe normy i wymogi w celu poprawy dobrostanu zwierząt, mogą liczyć na dodatkowe dopłaty. Ma to być forma rekompensaty za często niższe przychody z chowu zwierząt.- Działanie to polega na rekompensowaniu rolnikowi kosztów związanych z utrzymywaniem zwierząt z zastosowaniem podwyższonych standardów, czyli wykraczających ponad odpowiednie obowiązkowe normy wynikające z powszechnie obowiązującego prawa. Stanowi ono zachętę do stosowania określonego, nieoptymalnego z punktu widzenia ekonomicznego, systemu produkcji - rolnik stosujący lepsze standardy warunków utrzymania zwierząt uzyskuje płatność wyrównującą jego dochód w stosunku do rolnika stosującego standardy podstawowe. Płatności te nie mogą uwzględniać kosztów inwestycji związanych ze zmianą warunków utrzymania zwierząt – przekonują urzędnicy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W 2020 r. o wsparcie finansowe w ramach działania Dobrostan zwierząt mogli ubiegać się rolnicy utrzymujący w warunkach podwyższonego dobrostanu świnie i krowy, a od 2021 r. również rolnicy utrzymujący owce.
Wnioski o dopłaty do dobrostanu zwierząt, czyli popularne krowa plus i świnia plus, rolnicy składają wrac z wnioskami o dopłaty bezpośrednie.