Dotacje krowa plus i świnia plus. Komu opłaca się program dobrostan zwierząt?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dotacje krowa plus i świnia plus. Komu opłaca się program dobrostan zwierząt?

29.09.2021autor: Paweł Mikos

Liczba gospodarstw rolnych, która ubiega się o dopłaty z programu Dobrostan zwierząt powiększa się. Z danych ARiMR wynika, że z dopłat krowa plus i świnia plus za 2021 może skorzystać niemal 50 tys. rolników. Komu te dotacje najbardziej się opłacają?

Program "Dobrostan zwierząt" to dopłaty dla rolników utrzymujących zwierzęta w lepszym standardzie

Działanie „Dobrostan zwierząt” zostało po raz pierwszy uruchomione w 2020 r. i jest finansowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

W praktyce wygląda to tak, że rolnicy, którzy dobrowolnie realizują praktyki hodowlane, a które wykraczają poza odpowiednie obowiązkowe normy i wymogi w celu poprawy dobrostanu zwierząt, mogą liczyć na dodatkowe dopłaty. Ma to być forma rekompensaty za często niższe przychody z chowu zwierząt.

- Działanie to polega na rekompensowaniu rolnikowi kosztów związanych z utrzymywaniem zwierząt z zastosowaniem podwyższonych standardów, czyli wykraczających ponad odpowiednie obowiązkowe normy wynikające z powszechnie obowiązującego prawa. Stanowi ono zachętę do stosowania określonego, nieoptymalnego z punktu widzenia ekonomicznego, systemu produkcji - rolnik stosujący lepsze standardy warunków utrzymania zwierząt uzyskuje płatność wyrównującą jego dochód w stosunku do rolnika stosującego standardy podstawowe. Płatności te nie mogą uwzględniać kosztów inwestycji związanych ze zmianą warunków utrzymania zwierząt – przekonują urzędnicy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W 2020 r. o wsparcie finansowe w ramach działania Dobrostan zwierząt mogli ubiegać się rolnicy utrzymujący w warunkach podwyższonego dobrostanu świnie i krowy, a od 2021 r. również rolnicy utrzymujący owce.
Wnioski o dopłaty do dobrostanu zwierząt, czyli popularne krowa plus i świnia plus, rolnicy składają wrac z wnioskami o dopłaty bezpośrednie.

r e k l a m a

Z dopłat krowa plus i świnia plus za 2020 rok skorzystało około 44 tys. gospodarstw rolnych

Zgodnie z danymi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) w pierwszym roku realizacji działanie Dobrostan zwierząt rolnicy złożyli 44 tys. wniosków.

Z czego w odniesieniu do świń złożono 2490 wniosków. W ramach wariantu 1.1. Dobrostan loch - zwiększona powierzchnia w budynkach rolnicy złożyli do ARiMR 2452 wnioski, a z kolei w ramach wariantu 1.2. Dobrostan tuczników - zwiększona powierzchnia w budynkach do Agencji wpłynęło łącznie 2102 wnioski.

W przypadki dopłat krowa plus rolnicy złożyli w 2020 roku łącznie 41 810 wniosków. Najbardziej popularnym wariantem był ten dotyczący wypasu krów mlecznych, w ramach którego beneficjenci złożyli 34 882 wnioski, obejmujących ponad 624 tys. krów mlecznych. Najwięcej wniosków w zakresie tego wariantu złożono w województwach: mazowieckim i podlaskim (obejmujących odpowiednio ponad 169 tys. i ponad 140 tys. krów mlecznych). Z koeli na wariant 2.2. Dobrostan krów mlecznych utrzymywanych grupowo - zwiększona powierzchnia w budynkach – 3664 wnioski, a na wariant 2.3. Dobrostan krów mamek ARiMR przyjęła 4702 wnioski.

Po dopłaty na „Dobrostan zwierząt” za 2021 roku zgłosiło się o 5 tys. więcej rolników niż przed rokiem


W porównaniu do poprzedniego roku, w tym ARiMR odnotowała znaczny wzrost zainteresowania płatnościami na dobrostan zwierząt. 
W odniesieniu natomiast do roku 2021 łączna liczba złożonych wniosków wyniosła prawie 49 tys..

Niewielki wzrost zainteresowaniami z puli świnia plus, na który wnioski złożyło 2561 rolników, z czego:

  • wariantu 1.1. Dobrostan loch - zwiększona powierzchnia w budynkach – 2521 wnioski,
  • wariantu 1.2. Dobrostan tuczników - zwiększona powierzchnia w budynkach – 2153 wnioski.
Po dopłaty na doborostan krów do ARiMR wpłynęło łącznie 45322 wniosków, w tym w ramach:
  • wariantu 2.1. Dobrostan krów mlecznych – wypas –37548 wnioski,
  • wariantu 2.2. Dobrostan krów mlecznych utrzymywanych grupowo - zwiększona powierzchnia w budynkach – 4142 wnioski,
  • wariantu 2.3. Dobrostan krów mamek – złożono 5309 wnioski,
W tym roku po raz pierwszy rolnicy mogli ubiegac się także o dopłaty na dobrostan owiec w wariancie zwiększona powierzchnia w budynkach. Agencja odnotowała 1213 takich wniosków.

Najbardziej popularnym wariantem, tak jak w roku ubiegłym był wariant dotyczący wypasu krów mlecznych, w ramach którego beneficjenci złożyli ponad 37, 5 tys. wniosków, obejmujących ponad 624 tys. krów mlecznych.

Ale jednocześnie MRiRW zwraca uwagę, że w odniesieniu do danych za 2021 r. należy mieć na względzie, że są to dane wstępne z sierpnia, gdyż nie zostały jeszcze zakończone kontrole administracyjne i na miejscu. A to oznacza, że liczba wszystkich złożonych poprawnie wniosków, jak również liczba zwierząt mogą ulec zmianie.

Program dobrostan zwierząt zostanie rozszerzony

MRiRW informuje, że w ramach Planu Strategicznego WPR planuje się kontynuowanie wsparcia w ramach interwencji dotyczącej dobrostanu zwierząt w zakresie dotychczasowych gatunków, jak również jej rozszerzenie o kolejne gatunki/grupy zwierząt:

  • kury nioski
  • kurczęta brojlery
  • indyki utrzymywane z przeznaczeniem na mięso
  • opasy
  • konie
  • kozy.

Paweł Mikos, wk

Zdjęcie: pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak przekonać konsumentów, by kupowali droższe, ale lepszej jakości mięso?

Unijni konsumenci domagają się poprawy dobrostanu zwierząt. Ale mięso pochodzące ze szczęśliwej świni czy krowy jest dużo droższe od tego produkowanego metodą konwencjonalną. Czy społeczeństwo ma świadomość, że będzie musiało zapłacić więcej? Jak przekonać obywateli UE, by kupowali produkty droższe, ale lepszej jakości?

czytaj więcej

Co ma zrobić rolnik, który nie wysieje międzyplonów i nie chce stracić dotacji?

Jestem w czwartym roku realizacji pakietu „Rolnictwo zrównoważone” w ramach płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych z PROW 2014–2020. W naszej okolicy od sierpnia bardzo często pada, dlatego na wielu polach stoi woda. Zobowiązałem się, że w jednym roku realizacji zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatycznego, lecz nie później niż w czwartym, jako praktykę dodatkową wysieję międzyplon. Niestety, woda stoi akurat na części z tych działek, na których planowałem wysiać międzyplon. Czy jeśli zgłoszę w Agencji wystąpienie siły wyższej, to Agencja uzna, że spełniłem ten obowiązek i nie stracę dopłat rolno-środowiskowo-klimatycznych? – pyta jeden z naszych Czytelników.

czytaj więcej

Dopłaty bezpośrednie 2021 – jakie stawki do ha? Kiedy zaliczki?

Znamy już stawki dopłat bezpośrednich za 2021 rok. Większość z płatności będzie na nieco wyższym poziomie niż przed rokiem. Znacznie wyższe dopłaty otrzymają młodzi rolnicy oraz plantatorzy pomidorów. Kiedy ARiMR rozpocznie wypłatę zaliczek dopłat bezpośrednich?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)