Jak zapobiegać obsysaniu się cieląt?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak zapobiegać obsysaniu się cieląt?

10.09.2021autor: . .

Dwie praktyczne rady – jak zapobiegać wzajemnemu obsysaniu podczas odchowu cieląt lub jak łatwo je przerwać?

Ostrożnie z odchowem w parach

Cielęta utrzymywane w parach, np. w budce typu igloo są przyjaciółmi cały okres odchowu. Negatywnym efektem tak bliskiego sąsiedztwa może być wzajemne obsysanie – nawet później, już po odstawieniu mleka i przejściu do większej grupy. Jeżeli utrzymuje się cielęta w parach – jałówka i byczek (przy założeniu, że byczki pozostają w gospodarstwie dłużej niż 14 dni), powinny być one od określonego wieku rozdzielone. Wówczas też obsysanie się kończy.

Źródło: Markus Tissen, NRW


Znaleźć cielęta, które obsysają

W znalezieniu w grupie osobnika, który obsysa pomaga znakowanie zwierząt farbą. Jeżeli podejrzewamy, że nieznane cielę obsysa inne, można pomalować wszystkie zwierzęta w okolicach wymion, np. kredkami do znakowania krów. Obsysające cielę można wówczas łatwo zidentyfikować po zabarwionych nozdrzach.

Źródło: Harmen Oenema, Holandia

Komunikatory w oborze mogą być pomocne!

Aplikacje do komunikowania się, takie jak Whatsapp czy Messsenger mogą być pomocne również w oborze. W grupach dyskusyjnych można rozmawiać o podejrzanych krowach, wrzucać krótkie informacje, filmy czy zdjęcia. Te ostatnie są czytelne nawet w grupach, gdzie użytkownicy posługują się różnymi językami!

Im większe jest gospodarstwo, tym bardziej przydają się wąsko wyspecjalizowane grupy dyskusyjne – np. żywienie, pielęgnacja racic, zarządzanie stadem, odchów cieląt itp. Można też założyć jedną dużą grupę dyskusyjną dla wszystkich pracowników i tam wymieniać się ważnymi informacjami.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Syndrom oddechowy u cieląt (BRD) - objawy, zapobieganie i leczenie

Praktycznie każdej jesieni, ale także wiosną, w mlecznych gospodarstwach nasila się problem zwiększonej częstotliwości zapadania cieląt na choroby układu oddechowego (BRD), czyli zapalenie płuc.

czytaj więcej

2 litry siary dla cielęcia to stanowczo za mało

Przez długi czas standardowe postępowanie z cielęciem po porodzie dotyczyło podawania oseskowi dwóch litrów siary. Dziś wiadomo, że 2 litry siary, to zdecydowanie za mało, gdyż śmiertelność cieliczek do końca drugiego miesiąca życia jest skorelowana nie z ilością siary, lecz liczbą pobranych immunoglobulin.

czytaj więcej

Czy krowy można nauczyć czystości?

Czy można choć trochę ograniczyć „brudną robotę” przy krowach? Wydaje się to prawie niemożliwe, bo krowy są zwierzętami, które wcale nie szukają ustronnego miejsca do załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)