Zasiłek opiekuńczy na dziecko w KRUS wydłużony do 23 maja
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zasiłek opiekuńczy na dziecko w KRUS wydłużony do 23 maja

12.05.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Komu i do kiedy przysługuje świadczenie z KRUS z tytułu opieki nad dzieckiem rolnika z powodu zamknięcia szkół w związku z COVID-19?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w swoim najnowszym komunikacie informuje, że do 23 maja 2021 r. został przedłużony okres na otrzymanie zasiłku opiekuńczego na dzieci w KRUS z powodu osobistego sprawowania opieki nad nimi. 

Zasady przyznawania ubezpieczonemu rolnikowi i domownikom zasiłku opiekuńczego w związku z zamknięciem placówek szkolnych/przedszkolnych/opiekuńczych z powodu pandemii koronawirusa nie zmieniły się. Świadczenie można otrzymać także jeśli nie mam możliwości sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna. 

Nadal zasiłku nie otrzymają Ci rodzice, kiedy jeden z nich jest w stanie zapewnić opiekę dziecku, np. z powodu urlopów macierzyńskiego czy wychowawczego, ale także kiedy jest bezrobotny.

Zasiłek tylko dla zainteresowanych i na wniosek

Zasiłek jest przyznawany na wniosek zainteresowanego. Nie trzeba będzie ponawiać wniosku, jeżeli warunki przyznania wniosku nie uległy zmianie, a czas opieki dotyczy okresu po 9 maja br.

Świadczenie jest przyznawane jeżeli rodzic musi sprawować osobistą opiekę nad:

  • dzieckiem w wieku do 8 lat,
  • dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat
  • dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

W jaki sposób pobrać wniosek?
Jest on dostępny pod adresem WNIOSEK O ZASIŁEK OPIEKUŃCZY Z POWODU SPRAWOWANIA OPIEKI NAD DZIECKIEM oraz pod linkiem krus.gov.pl/adania-krus/swiadczenia/zasilek-opiekunczy/ gdzie dostępna jest także instrukcja jak wypełnić wniosek.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Na podstawie KRUS

Zdjęcie: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ziemia

Ziemia rolnicza drożeje. Ile trzeba zapłacić za 1 ha?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podała średnie ceny gruntów rolnych na podstawie danych GUS. Informacje te są ważne m.in. przy uzyskiwaniu przez rolników kredytów. Jakie są ceny ziemi rolnej w poszczególnych województwach?

czytaj więcej
PROW

Nowe zasady udzielania dotacji na Modernizację gospodarstw rolnych

Rząd chce zmian w udzielaniu dotacji z programu „Modernizacja gospodarstw rolnych”, co ma związek okresem przejściowym Wspólnej Polityki Rolnej. Ministerstwo rolnictwa chce zmienić kwestie terminów przyznawania dotacji oraz na nowo określić  kolejność przyznawania pomocy.

czytaj więcej
Podatki w rolnictwie

Wynajmujesz komuś sprzęt? Jaki musisz zapłacić podatek? Cz. 1

W dobrosąsiedzkich relacjach nieraz użyczamy sobie sprzętu. Niektórzy rolnicy regularnie wynajmują na wynagrodzeniem też niektóre swe maszyny. W obu przypadkach trzeba liczyć się z zapłatą podatku. Jakiego? Czytaj w Agrarlex.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)