Wzrost cen świń znacznie poniżej oczekiwań rolników. Ile zakłady mięsne płacą obecnie za tuczniki?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wzrost cen świń znacznie poniżej oczekiwań rolników. Ile zakłady mięsne płacą obecnie za tuczniki?

08.06.2022autor: Michał Czubak Kamila Szałaj

Na krajowym rynku żywca wieprzowego lekkie ożywienie. Część zakładów podniosła ceny, choć są też regiony, gdzie stawka za tucznika zmalała w stosunku do ubiegłego tygodnia o 20-30 gr/kg. Jakie są aktualne ceny świń? Sprawdź w naszej SONDZIE!  

W Polsce ceny tuczników wreszcie drgnęły, ale niewiele

Ceny skupu świń w Polsce rosną. Podwyżki te, choć niewielkie, dają rolnikom nadzieję na trwalsze wzrosty. Sytuację komplikuje jednak pojawienie się dwóch ognisk ASF u świń w Wielkopolsce, największym zagłębiu trzodziarskim w Polsce.

Obecnie ceny skupu tucznika z ubojni i zakładów mięsnych wahają się w granicach: od 5,50 zł/kg do 6,40 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą 8,30 zł/kg. 

Natomiast z danych KOWR wynika, że w dniach 23–29.05.2022 r. na rynku krajowym odnotowano ponowny wzrost cen żywca wieprzowego. Za świnie rzeźne w skupie dostawcy uzyskiwali przeciętnie 6,56 zł/kg, o 1 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu, ale o 5 proc. mniej niż przed miesiącem. Cena żywca była o 16 proc. wyższa niż przed rokiem.

r e k l a m a

Na niemieckiej giełdzie ceny tuczników nadal nie rosną

Mimo oczekiwań hodowców, dziś, 8 czerwca, na niemieckiej dużej giełdzie VEZG ceny tuczników w klasie E nadal pozostają niezmienione i zostały utrzymane na poziomie - 1,80 EUR/kg. Stawka będzie obowiązywała do 15 czerwca. 

- Sytuacja na rynku trzody chlewnej prawie się nie zmieniła. Podaż żywca wieprzowego wystarcza na zapotrzebowanie rzeźni - wyjaśnia Zrzeszenie Producentów Żywca i Mięsa (VEZG).

Polpig ocenia, że ze względu na święto i dzień wolny od uboju w bieżącym tygodniu liczba ubitych tuczników będzie mniejsza. Obecna sytuacja pozwala na zaspokojenie zapotrzebowania niemieckich ubojni w surowiec. Dopiero, gdy wzrośnie temperatura i obniżą się przyrosty zwierząt uczestnicy rynku będą mogli liczyć na wzrost cen skupu.

Tylko w Belgii wzrosły ceny tuczników

A jak jest w innych krajach UE? Jak informuje Polpig, jedynym krajem zachodnim, w którym cena wzrosła, była Belgia (+1 cent/kg). Pozostałe czołowe kraje unijne produkujące świnie w 22 tygodniu nie zanotowały żadnych zmian cenowych w stosunku do poprzedniego tygodnia.

- Mniejsza podaż żywca jest rekompensowana spadającą strukturalną konsumpcją, spowodowaną rosnącą inflacją i wzrostem cen żywności. Francuskie oraz hiszpańskie rządy pod presją wirusa ASF wystosowały apele do swoich krajowych producentów świń o zachowanie szczególnej ostrożności – czytamy w komunikacie Polpigu.

Chiny mocno ograniczyły import wieprzowiny z UE

Sytuacji unijnych hodowców nie poprawia fakt, że pomimo spadku produkcji i wzrostu wywozu mięsa do Japonii, Korei Płd., Australii nie nadrobiono spadku eksportu do Chin. 

A światowy eksport wieprzowiny do Chin w pierwszym kwartale 2022 r. spadł o połowę w porównaniu do 2021 roku. Niechęć do zakupów odczuli wszyscy główni dostawcy. Stany Zjednoczone odnotowały 56-procentowy spadek eksportu wieprzowiny, a dostawy wieprzowiny z Brazylii spadły o 35 procent. Z kolei w styczniu i lutym z UE do Chin trafiło aż o 60 proc. mięsa mniej.

Kiedy wzrosną ceny świń?

Ceny skupu trzody chlewnej nie nadążają za wzrostem kosztów produkcji. Dlatego rolnicy z niecierpliwością czekają na podwyżki cenników przez rzeźnie. W ocenie prezesa Związku Polskie Mięso Witolda Choińskiego, ceny skupu świń powinny zacząć rosnąć, choć trudno przewidzieć, kiedy dokładnie to nastąpi. 

- Ceny skupu świń w Polsce wzrosną do 10 zł/kg wbc, ale trudno dokładnie przewidzieć termin tych podwyżek. Być może będzie to za tydzień, a być może za dwa miesiące. Jest zbyt wiele czynników wpływających na rynek, ale podwyżki są nieuchronne – wyjaśnił Choiński.   

Natomiast analitycy Banku ING oceniają, że zgodnie z sezonową tendencją powinnyśmy wchodzić w etap podwyżek, jednak widać, że skokowy wzrost cen na przełomie lutego i marca skutecznie zniechęcił do dalszych zmian w cennikach.

- Podobnie sytuacja wygląda w innych krajach Unii. Mimo niższej dynamiki ubojów, ceny utrzymują się wskutek ograniczonego popytu na wieprzowinę. Niepewna perspektywa dotyczy unijnego eksportu, który w pierwszym kwartale był o prawie 29 proc. niższy niż przed rokiem - czytamy w komentarzu rynkowym ING. 

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 3 czerwca 2022 roku.

A oto jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

  • Kwiecińscy, Żnin - 6,10 zł/kg (wzrost o 15 gr);

Lubelskie:

  • ZM Wierzejki – 5,50-6,40 zł/kg (wzrost o 20 gr);

Łódzkie:

  • Marciniak, Sędzimirowice – 6,50 zł/kg (wzrost o 20 gr);
  • Złoczex, Złoczew - 6,30 zł/kg (wzrost o 30 gr),
  • PPHU Kawiks Patoki- 6,47 zł/kg zł/kg (bez zmian).

Małopolskie:

  • PW Laskopol Limanowa – 6,50 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

  • ZM Mościbrody – 5,80 - 6,20 zł/kg (bez zmian) oraz 8,20 zł/kg wbc kl.E (bez zmian);

Podlaskie:

  • ZM Bost, Turośń Kościelna – 5,80-6,20 zł/kg (bez zmian);

Podkarpackie:

  • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 6,05 zł/kg (bez zmian);

Wielkopolska:

  • Jóźwiakowski – 6.10-6,15 zł/kg (spadek o 35 gr);
  • Mróz – 8,20 zł/kg (wbc kl. E) (wzrost o 20 gr).

Kamila Szałaj
oprac. cen. M. Czubak
fot. arch

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny świń wzrosły, ale symbolicznie. Ile za tuczniki płacą obecnie zakłady mięsne?

Część zakładów mięsnych podniosła ceny skupu żywca wieprzowego. Ale podwyżki te są minimalne i nie zadowalają hodowców.  Jakie są aktualne ceny świń w Polsce i UE? Sprawdź w naszej SONDZIE!

czytaj więcej

Dramat producentów świń trwa. Zakłady mięsne urządziły letni festiwal niskich cen

Sezon letni powinien przynieść wzrost cen tuczników. Tymczasem zakłady mięsne konsekwentnie od kilku tygodni nie podnoszą swoich cenników. Sytuacji nie poprawia fakt, że inflacja zmusza konsumentów do ograniczania zakupów mięsa i wędlin. Jakie są aktualne ceny świń w Polsce i UE? Sprawdź w naszej SONDZIE!

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Są już cztery ogniska ASF w gospodarstwach!

Główny Lekarz Weterynarii potwierdził trzecie i czwarte ognisko ASF, jedno w woj. lubuskim, gdzie utrzymywano jedynie 2 świnie. Wirus uaktywnił się także setki kilometrów na wschód, w warmińsko-mazurskim. Ogniska potwierdzono dzień po dniu.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)