Są już cztery ogniska ASF w gospodarstwach!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Są już cztery ogniska ASF w gospodarstwach!

17.06.2022autor: Aneta Lewandowska Kamila Szałaj

Główny Lekarz Weterynarii potwierdził trzecie i czwarte ognisko ASF, jedno w woj. lubuskim, gdzie utrzymywano jedynie 2 świnie. Wirus uaktywnił się także setki kilometrów na wschód, w warmińsko-mazurskim. Ogniska potwierdzono dzień po dniu.  

Dwa tygodnie, cztery ogniska

Niestety, skończyły się nadzieje na spokojny 2022 rok dla hodowców świń: po dwóch tygodniach od pojawienia się pierwszego ogniska mamy kolejne dwa, potwierdzone w odstępie kilkunastu godzin. 

Trzecie ognisko ASF potwierdzono w ostatnią środę w gospodarstwie leżącym w pobliżu wsi Mycielin w gminie Niegosławice, w powiecie żagańskim (woj. lubuskie). W gospodarstwie utrzymywano dwie sztuki świń.

Wokół ogniska w promieniu co najmniej 3 km wojewoda ustanowi obszar zapowietrzony, a w promieniu co najmniej 10 km – obszar zagrożony. To oznacza nie tylko kontrole, ale także ograniczenia przy przemieszczaniu świń poza strefę. Rolnik, który chce wywieźć swoje świnie, musi spełnić dodatkowe wymogi w zakresie bioasekuracji i uzyskać zgodę lekarza weterynarii.

Trwa dochodzenie zooepidemiologiczne, bo nie wiadomo, w jaki sposób wirus trafił do gospodarstwa. Pierwsze ognisko w woj. lubuskim wirus pojawiło się w 2020 roku, a tylko w 2021 r. potwierdzono tam sześć ognisk ASF u świń. 

Czwarte ognisko potwierdzono 16 czerwca w miejscowości Naguszewo, (gm. Rybno, pow. działdowski, woj. warmińsko-mazurskie) w stadzie 74 świń, w gospodarstwie położonym na obszarze objętym ograniczeniami III.

r e k l a m a
O pierwszych dwóch ogniskach tego roku pisaliśmy tutaj; wirus pojawił się w zagłębiu trzodziarskim w Wielkopolsce. ASF nadal rozprzestrzenia się w populacji dzików: stwierdzono 1110 przypadków ASF u dzików w 12 województwach.  

Producenci zaniepokojeni kolejnymi ogniskami

Hodowcy świń robią się coraz bardziej nerwowi: nie tylko ceny w skupie trzody są kiepskie, ale objęcie obostrzeniami tylko pogorszy sytuację. 
- Producenci i hodowcy świń patrzą na to z przerażeniem w oczach i mają nadzieję, że wirus uda się powstrzymać, tym bardziej, że Wietnam oficjalnie zarejestrował szczepionkę na tę chorobę - komentuje sytuację Bartosz Czarniak z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus - Jeśli będzie ona faktycznie tak skuteczna, jak oczekiwaliby producenci i hodowcy, to już w niedługim czasie byłaby szansa na stopniowe uwalnianie się od wirusa i powrotu do normalnych warunków handlowych w wieprzowinie.

O szczepionce i szansach na poprawę sytuacji przeczytacie tutaj. 

ksz, al
fot. archiwum TAP

autor Aneta Lewandowska

Aneta Lewandowska

<p>redaktor portalu topagrar.pl, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Afrykański pomór świń (ASF)

5. ognisko ASF: wirus znów zaatakował w Wielkopolsce

Niestety afrykański pomór świń nie zamierza się zatrzymać w woj. wielkopolskim. Nabiera tempa, coraz więcej gmin i powiatów jest narażonych na epidemię. 

czytaj więcej

Będzie dopłata do każdej świni – nawet 160 tys. zł na gospodarstwo

  W czerwcu w Polsce będziemy mieć do czynienia z historycznie niskim pogłowiem świń, które osiągnie poziom zaledwie 9,5 mln sztuk. Ponieważ sytuacja jest dramatyczna rząd przygotował program wsparcia dla rolników i zamierza dopłacać do każdej sztuki świń, ale Bruksela stawia warunki. Kto może liczyć na dofinansowanie? 

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Europa walczy z ASF. Kiedy szczepionka?

Belgii i Czechom się udało, a teraz o bezpieczeństwo stad trzody chlewnej drżą Niemcy i Francuzi. Wirus afrykańskiego pomoru świń kontynuuje marsz na zachód Europy. Pewną nadzieję dają trwające prace nad szczepionką przeciwko ASF.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)