Czy rolnikowi za panele fotowoltaiczne na domu z budynkiem gospodarczym przysługuje ulga inwestycyjna?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy rolnikowi za panele fotowoltaiczne na domu z budynkiem gospodarczym przysługuje ulga inwestycyjna?

14.02.2020autor: Michał Czubak

Fotowoltaika na dachu budynku, który połączony jest z budynkiem gospodarczym. Energia wytworzona w ten sposób zasila również działalność rolniczą, ale czy montaż paneli kwalifikuje się już pod ulgę inwestycyjną?

Z artykułu dowiesz się

  • ulga inwestycyjna w podatku rolnym - jak uzyskać?
  • orzecznictwo sądów w tym zakresie
  • fotowoltaika w domu i gospodarstwie
Czytelnik "Tygodnika Poradnika Rolniczego" zastanawia się czy przysługuje mu ulga inwestycyjna w podatku rolnym, skoro z paneli słonecznych zamontowanych na dachu budynku mieszkalnego połączonego z budynkiem gospodarczym korzysta także przy działalności rolniczej. Rolnik w urzędzie gminy uzyskał informację, że nie, gdyż energia jest wykorzystywana także na cele mieszkaniowe. Czy tak jest rzeczywiście? 
r e k l a m a

Ulga inwestycyjna w podatku rolnym

Ustawa o podatku rolnym w art. 13 stanowi, że podatnikom podatku rolnego przysługuje ulga inwestycyjna z tytułu wydatków poniesionych na:
  • budowę lub modernizację budynków inwentarskich służących do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt gospodarskich oraz obiektów służących ochronie środowiska,
  • zakup i zainstalowanie: deszczowni, urządzeń melioracyjnych i urządzeń zaopatrzenia gospodarstwa w wodę oraz urządzeń do wykorzystywania na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii (wiatru, biogazu, słońca, spadku wód).

Warunki uzyskania ulgi inwestycyjnej

Ulga przysługuje, pod warunkiem że wydatki te nie zostały sfinansowane w całości lub w części ze środków publicznych. Jest przyznawana po zakończeniu inwestycji. Polega na odliczeniu od należnego podatku rolnego od gruntów na terenie gminy, w której została dokonana inwestycja, 25% udokumentowanych nakładów inwestycyjnych. Ulga z tytułu tej samej inwestycji nie może być stosowana dłużej niż przez 15 lat.

Orzecznictwo korzystne dla rolników

Ostatnie wyroki sądów są korzystne dla rolników, którzy znaleźli się w podobnej jak Pan sytuacji. Są to wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 26 kwietnia 2019 r. (sygn. akt: III SA/Wa 2427/18) oraz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z 10 stycznia 2018 r. (sygn. akt: I SA/Lu 921/17). Pierwszy orzekł, że literalne brzmienie art. 13 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy o podatku rolnym i wykładnia celowościowa tego uregulowania upoważnia do stwierdzenia, że ulga inwestycyjna, o której w nim mowa, przysługuje podmiotowi, który poniósł wydatki na zakup i montaż urządzeń do wykorzystywania na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii, mimo że w części inwestycja będzie służyła także do zaspokojenia potrzeb mieszkalnych, niezwiązanych z produkcją rolną.

Z kolei WSA w Lublinie doszedł do wniosku, że ulga związana z zakupem i montażem urządzeń produkujących energię z naturalnych źródeł przysługuje w sytuacji, gdy energia jest zużywana wyłącznie na cele produkcji rolnej, jak i w sytuacji, gdy energia w części jest zużywana przez odbiorców zewnętrznych.

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zainstalowałeś fotowoltaikę na kredyt. Będziesz musiał płacić raty i rachunki za prąd!

Od tego roku rolnika czy inną osobę, która zainwestowała w odnawialne źródła energii jako prosument i otrzymywała faktury za energię elektryczną oraz usługi dystrybucji raz na rok bądź raz na pół roku, czeka zaskoczenie. Może dostać dodatkowe faktury z energetyki. Dlaczego?

czytaj więcej

Ulga termomodernizacyjna w podatku dochodowym od osób fizycznych. Komu przysługuje?

Czy płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych może odliczyć sobie od podatku wydatki poniesione na termomodernizację? Na jakich zasadach się to odbywa i do jakiej wysokości takie odliczenie przysługuje? Odpowiada prof. UAM, dr hab. Aneta Suchoń.

czytaj więcej

KRIR: Farmy fotowoltaiczne a ład przestrzenny gminy

W dniu 10 lutego 2020 r. Ministerstwo Rozwoju odpowiedziało na wniosek z II posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie dopuszczalności sytuowania farm fotowoltaicznych na gruntach klas IV-VI, które zostały objęte ustaleniami obowiązujących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)