Czy o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze może ubiegać się osobą, która nie prowadzi gospodarstwa?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze może ubiegać się osobą, która nie prowadzi gospodarstwa?

23.03.2020autor: Michał Czubak

Rolnik przekazał gospodarstwo synowi, ale faktury na paliwo były wystawiane na niego. Mężczyzna złożył wniosek o zwrot akcyzy, jednak usłyszał, że mu się nie należy, bo już nie jest właścicielem gospodarstwa. Czy na pewno w urzędzie mają rację?

Z artykułu dowiesz się

  • komu przysługuje możliwość ubiegania się o zwrot?
  • czy trzeba mieć status producenta rolnego?
  • jakie środki odwoławcze przysługują w przypadku otrzymania decyzji odmownej?
Pod koniec ubiegłego roku przekazałem gospodarstwo synowi. Od sierpnia 2019 roku faktury na kupowane do gospodarstwa paliwo były wystawiane jeszcze na mnie. W lutym br. nie byłem już właścicielem gospodarstwa. W urzędzie gminy złożyłem wniosek o zwrot akcyzy, którego nie chciano przyjąć z uwagi na to, że już nie mam gospodarstwa. Uparłem się, choć powiedziano mi, że na pewno nie dostanę zwrotu. Czy mam szansę na jego otrzymanie? Syn prawie nic by nie dostał, bo na niego jest tylko jedna faktura. Czytelnik "Tygodnika Poradnika Rolniczego" pyta, czy jest rozwiązanie z takiej sytuacji.
r e k l a m a

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze - różne orzecznictwa sądów

Jeśli decyzja będzie odmowna, warto skorzystać z odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego i ewentualnie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sprawa nie jest oczywista, gdyż w orzecznictwie występują zróżnicowane poglądy na ten temat.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 i 2 ustawy z 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, podmiotem uprawnionym do wystąpienia o zwrot podatku jest producent rolny. Uważa się za niego osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej będącą posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.

Z kolei na podstawie art. 5 ust. -1 ww. ustawy, zwrot podatku jest przyznawany na wniosek producenta rolnego w drodze decyzji przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce położenia gruntów będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego. Zwrot podatku przyznaje się za okres 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o zwrot podatku. Na tle tych regulacji powstaje pytanie, czy na dzień złożenia wniosku o zwrot podatku wnioskodawca powinien posiadać status producenta rolnego.

O zwrot akcyzy może ubiegać się tylko właściciel gospodarstwa rolnego?

Według jednego z poglądów istotne jest faktyczne posiadanie gospodarstwa rolnego przez dany podmiot w momencie składania wniosku. Odmienne stanowisko zajął m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 10 czerwca 2009 r. (sygn. akt: I SA/Łd 32/09).  Sąd ten stwierdził, że bez znaczenia dla prawa producenta rolnego jest to, czy był posiadaczem gospodarstwa rolnego na dzień 1 kwietnia (obecnie 1 lutego). Istotne jest to, aby status producenta rolnego miał w dniu zakupu oleju napędowego. Podobnie orzekł WSA w Bydgoszczy w wyroku z 26 września 2017 r. (sygn. akt: I SA/Bd 738/17). 

Wnioskadawca nie musi posiadać statusu producenta rolnego

Uznał on, że wnioskodawca nie musi posiadać statusu producenta rolnego na dzień złożenia wniosku o zwrot podatku akcyzowego. Istotne jest, aby taki status posiadał w okresie, którego zwrot podatku dotyczy i w którym nabywa olej napędowy na podstawie faktur VAT.

Alicja Moroz
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ile paliwa i w jakich warunkach można przechowywać w gospodarstwie rolnym?

Zbiornik do przechowywania paliwa w gospodarstwie rolnym to nieskomplikowane urządzenie, które gwarantuje przez długi okres przechowywanie oleju napędowego przy zachowaniu jego jakości i właściwości. Zakup takiej instalacji wydaje się być kwestią prostą. To jednak tylko pozory. Ilość aktów prawnych regulująca stawianie i używanie zbiorników jest spora. Przepisy w dodatku się wzajemnie nakładają lub też wykluczają. Poszczególne urzędy i inspekcje dowolnie je interpretują. W efekcie straty i konsekwencje chaosu prawnego ponoszą producenci zbiorników, dostawcy paliw oraz rolnicy.

czytaj więcej

Zainstalowałeś fotowoltaikę na kredyt. Będziesz musiał płacić raty i rachunki za prąd!

Od tego roku rolnika czy inną osobę, która zainwestowała w odnawialne źródła energii jako prosument i otrzymywała faktury za energię elektryczną oraz usługi dystrybucji raz na rok bądź raz na pół roku, czeka zaskoczenie. Może dostać dodatkowe faktury z energetyki. Dlaczego?

czytaj więcej

Rolnik na KRUS-ie i w spółce? Czy to możliwe

Czytelnicy "Tygodnika Poradnika Rolniczego" do Redakcji zwrócili się z frapującym pytaniem: czy będąc ubezpieczonym w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego mogą założyć spółdzielnie rolniczą? Odpowiedź może zaskakiwać.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)