- komu przysługuje możliwość ubiegania się o zwrot?
- czy trzeba mieć status producenta rolnego?
- jakie środki odwoławcze przysługują w przypadku otrzymania decyzji odmownej?
Pod koniec ubiegłego roku przekazałem gospodarstwo synowi. Od sierpnia 2019 roku faktury na kupowane do gospodarstwa paliwo były wystawiane jeszcze na mnie. W lutym br. nie byłem już właścicielem gospodarstwa. W urzędzie gminy złożyłem wniosek o zwrot akcyzy, którego nie chciano przyjąć z uwagi na to, że już nie mam gospodarstwa. Uparłem się, choć powiedziano mi, że na pewno nie dostanę zwrotu. Czy mam szansę na jego otrzymanie? Syn prawie nic by nie dostał, bo na niego jest tylko jedna faktura. Czytelnik "Tygodnika Poradnika Rolniczego" pyta, czy jest rozwiązanie z takiej sytuacji.
Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze - różne orzecznictwa sądów
Jeśli decyzja będzie odmowna,
warto skorzystać z odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego i ewentualnie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sprawa nie jest oczywista, gdyż w orzecznictwie występują zróżnicowane poglądy na ten temat.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 i 2 ustawy z 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, podmiotem uprawnionym do wystąpienia o zwrot podatku jest producent rolny. Uważa się za niego osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej będącą posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.
Z kolei na podstawie art. 5 ust. -1 ww. ustawy, zwrot podatku jest przyznawany na wniosek producenta rolnego w drodze decyzji przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce położenia gruntów będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego. Zwrot podatku przyznaje się za okres 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o zwrot podatku. N
a tle tych regulacji powstaje pytanie, czy na dzień złożenia wniosku o zwrot podatku wnioskodawca powinien posiadać status producenta rolnego.O zwrot akcyzy może ubiegać się tylko właściciel gospodarstwa rolnego?
Według jednego z poglądów istotne jest faktyczne posiadanie gospodarstwa rolnego przez dany podmiot w momencie składania wniosku. Odmienne stanowisko zajął m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 10 czerwca 2009 r. (sygn. akt: I SA/Łd 32/09).
Sąd ten stwierdził, że bez znaczenia dla prawa producenta rolnego jest to, czy był posiadaczem gospodarstwa rolnego na dzień 1 kwietnia (obecnie 1 lutego). Istotne jest to, aby status producenta rolnego miał w dniu zakupu oleju napędowego. Podobnie orzekł WSA w Bydgoszczy w wyroku z 26 września 2017 r. (sygn. akt: I SA/Bd 738/17).
Wnioskadawca nie musi posiadać statusu producenta rolnego
Uznał on, że wnioskodawca nie musi posiadać statusu producenta rolnego na dzień złożenia wniosku o zwrot podatku akcyzowego.
Istotne jest, aby taki status posiadał w okresie, którego zwrot podatku dotyczy i w którym nabywa olej napędowy na podstawie faktur VAT.Alicja Moroz
fot. Pixabay