Wspólna kuchnia dla dwóch rodzin. Komu przysługuje dodatek węglowy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wspólna kuchnia dla dwóch rodzin. Komu przysługuje dodatek węglowy?

02.02.2023autor: Alicja Moroz

Mieszkamy w jednym domu z teściami. Oni mają ustanowioną służebność mieszkania polegającą na korzystaniu z dwóch pokoi i pomieszczeń wspólnych. Takim wspólnym pomieszczeniem jest kuchnia, z tym że teściowie korzystają w niej z kuchni węglowej, a my z gazowej. Teściowie pierwsi złożyli wniosek o przyznanie dodatku węglowego i go otrzymali, a my nie dostaliśmy. Wcześniej pracownica gminy w wywiadzie środowiskowym stwierdziła, że nie mamy oddzielnych gospodarstw domowych, więc nam się dodatek nie należy. Czy to zgodne z prawem?

Z artykułu dowiesz się

Komu wypłacany jest dodatek węglowy, gdy w jednym gospodarstwie złożono kilka wniosków?

Artykuł 2 ust. 3b ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym stanowi, że w przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego złożono dla więcej niż jednego gospodarstwa domowego mających ten sam adres miejsca zamieszkania, dodatek ten jest wypłacany wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy. Pozostałe wnioski pozostawia się bez rozpoznania.

Czym jest gospodarstwo domowe?

Przez gospodarstwo domowe rozumie się:

  • osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe) albo

  • osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

Dopuszcza się przyznanie dodatku węglowego dwóm rodzinom mieszkającym w tym samym domu, jeżeli mają one oddzielne wejścia, oddzielne kuchnie i łazienki, co zostanie potwierdzone wywiadem środowiskowym.

Alicja Moroz
​fot. arch. red. / M. Czubak

  • czym jest gospodarstwo domowe?
  • komu przysługuje dodatek węglowy?
autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dodatek do emerytury rolniczej za podwójny KRUS. Czy należy się także przy świadczeniu z ZUS?

Jestem obecnie na emeryturze z ZUS. W przeszłości ponad 10 lat opłacałam podwójny KRUS, ponieważ prowadziłam jednocześ­nie działalność gospodarczą. Według wiadomości w telewizji i Internecie ma być podwyżka emerytur dla osób, które opłacały podwójną składkę na KRUS. Czy mając emeryturę z ZUS, mogę starać się o jej podwyższenie ze względu na wcześ­niejsze podwójne opłacanie składki KRUS, czy to już będzie przedawnione?

czytaj więcej

Czy dodatek energetyczny przysługuje, gdy na domu jest fotowoltaika?

Mam kilka pytań związanych z dodatkiem elektrycznym adresowanym do odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Czy przysługuje on także wtedy, gdy na domu jest fotowoltaika? Co w sytuacji, gdy pod jednym adresem w domu mieszają dwie rodziny?

czytaj więcej

Można już składać wnioski o dodatek elektryczny. Kto dostanie 1 tys., a kto 1,5 tys. złotych?

Od 1 grudnia 2022 r. można składać wnioski o dodatek elektryczny. Jego rolą jest wsparcie gospodarstw domowych w związku z koniecznością zakupu energii elektrycznej w sytuacji jej rosnących cen.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)