- Czym w świetle prawa jest gospodarstwo domowe?
- Komu przysługuje dodatek energetyczny?
- Komu nie przysługuje dodatek energetyczny?
- Co w sytuacji gdy w jednym domu zamieszkuje więcej jak jedna rodzina?
- Czy posiadanie paneli fotowoltaicznych dyskwalifikuje z otrzymania dodatku energetycznego?
Komu przysługuje dodatek energetyczny?
Kwestię, komu przysługuje dodatek energetyczny, reguluje art. 27 ustawy z 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. Według niego dodatek elektryczny przysługuje odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w rozumieniu art. 3 pkt 13b ustawy – Prawo energetyczne, w przypadku gdy główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego jest zasilane energią elektryczną. Ponadto źródło to zostało zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków do dnia 11 sierpnia 2022 r. albo po tym dniu – w przypadku głównych źródeł ogrzewania zgłoszonych lub wpisanych do CEB po raz pierwszy.
Czym w świetle prawa jest gospodarstwo domowe?
Przez gospodarstwo domowe rozumie się:
osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe) albo
osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).
Na potrzeby składania wniosków o wypłatę dodatku elektrycznego przyjmuje się, że jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego.
Czy posiadanie paneli fotowoltaicznych dyskwalifikuje z otrzymania dodatku energetycznego?
W przypadku gdy gospodarstwo domowe korzysta pod adresem zamieszkania z energii elektrycznej pochodzącej z mikroinstalacji, w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, która jest rozliczana zgodnie z zasadami określonymi w art. 4 tej ustawy, dodatek elektryczny nie przysługuje. Zatem posiadanie podłączonej do sieci fotowoltaiki, bez względu na liczbę paneli fotowoltaicznych, wyklucza uzyskanie dodatku elektrycznego. Zaznaczyć należy, że chodzi o podłączone do sieci panele fotowoltaiczne.
Komu nie przysługuje dodatek energetyczny?
Dodatek elektryczny nie przysługuje również gospodarstwom domowym objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym.
Według art. 28 ustawy z 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej, w przypadku gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, jeden dodatek elektryczny przysługuje dla wszystkich gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem. W świetle ust. 2, w przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego złożono dla więcej niż jednego gospodarstwa domowego mających ten sam adres miejsca zamieszkania, dodatek ten jest wypłacany wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy. Pozostałe wnioski pozostawia się bez rozpoznania.
Co w sytuacji gdy w jednym domu zamieszkuje więcej jak jedna rodzina?
W związku z tym, że powstał problem w sytuacji gdy w jednym domu zamieszkują dwie albo więcej rodzin, znowelizowano akt prawny. Dodany na podstawie nowelizacji ustawy ust. 2a określa, że w przypadku gdy pod jednym adresem zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe i w terminie do 1 lutego 2023 r. nie jest możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem w odrębnych lokalach, nie stosuje się ust. 1 i 2 do gospodarstwa domowego, którego źródłem ogrzewania jest oddzielne lub współdzielone źródło ciepła zgłoszone lub wpisane do CEB.
Dodany ust. 2b ustawy wskazuje, że w przypadku, o którym mowa w ust. 2a, gospodarstwu domowemu, które zajmuje lokal, dla którego nie było możliwe ustalenie odrębnego adresu, przyznaje się dodatek elektryczny w drodze decyzji administracyjnej. Jest to możliwe, jeżeli w wyniku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego organ ten ustalił zamieszkiwanie pod jednym adresem w odrębnych lokalach kilku gospodarstw domowych. Powinno się także potwierdzić, że te gospodarstwa wykorzystują oddzielne lub współdzielone źródła ogrzewania wpisane lub zgłoszone do CEB zgodnie z ust. 1.
Dodany na podstawie nowelizacji ust. 2c określa, że w przypadku gdy w lokalu, o którym mowa w ust. 2b, zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, jeden dodatek elektryczny przysługuje dla wszystkich gospodarstw domowych w nim zamieszkujących.
dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. arch. red.