Dodatek do emerytury rolniczej za podwójny KRUS. Czy należy się także przy świadczeniu z ZUS?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dodatek do emerytury rolniczej za podwójny KRUS. Czy należy się także przy świadczeniu z ZUS?

19.02.2023autor: Alicja Moroz

Jestem obecnie na emeryturze z ZUS. W przeszłości ponad 10 lat opłacałam podwójny KRUS, ponieważ prowadziłam jednocześ­nie działalność gospodarczą. Według wiadomości w telewizji i Internecie ma być podwyżka emerytur dla osób, które opłacały podwójną składkę na KRUS. Czy mając emeryturę z ZUS, mogę starać się o jej podwyższenie ze względu na wcześ­niejsze podwójne opłacanie składki KRUS, czy to już będzie przedawnione?

Z artykułu dowiesz się

  • Rządowy projekt o ubezpieczeniu społecznym rolników dotyczy KRUS czy ZUS?
  • Ile wynosi dodatkowa składka miesięczna?

Rządowy projekt o ubezpieczeniu społecznym rolników dotyczy KRUS czy ZUS?

Wniesiony do Sejmu pod koniec grudnia ub.r. rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników odnosi się jedynie do emerytur wypłacanych przez KRUS. Zgodnie z projektem do emerytury rolniczej ma przysługiwać dodatek w wysokości 0,5% emerytury podstawowej za każdy rok opłacania wyższej składki z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej lub prowadzenia gospodarstwa o powierzchni powyżej 50 ha.

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 17 ust. 2 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, za ubezpieczonego, który oprócz gospodarstwa prowadzi działalność gospodarczą (w niewielkiej skali) składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe wynosi dwukrotność składki płaconej przez rolników posiadających gospodarstwa do 50 ha, czyli 20% emerytury podstawowej.

r e k l a m a

Ile wynosi dodatkowa składka miesięczna?

Z kolei w myśl ust. 4 tego przepisu, rolnik, którego gospodarstwo rolne obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 50 ha przeliczeniowych, opłaca dodatkową składkę miesięczną w wysokości:

  • 12% emerytury podstawowej – gdy gospodarstwo rolne obejmuje obszar użytków rolnych do 100 ha przeliczeniowych;

  • 24% emerytury podstawowej – gdy gospodarstwo rolne obejmuje obszar od 100 ha do 150 ha przeliczeniowych;

  • 36% emerytury podstawowej – gdy gospodarstwo rolne obejmuje obszar od 150 ha do 300 ha przeliczeniowych;

  • 48% emerytury podstawowej – gdy gospodarstwo rolne obejmuje obszar powyżej 300 ha przeliczeniowych.

Wszystkie te osoby będą miały prawo do dodatku, który ma być wypłacany razem z emeryturą rolniczą. Dodatek otrzymają również rolnicy, którzy odeszli na emeryturę wcześniej. Będzie on im przysługiwał od dnia wejścia w życie znowelizowanych przepisów, a ustalenie prawa do tego dodatku nastąpi w terminie 6 miesięcy.

Alicja Moroz
fot. arch. red.

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnik przechodzi na emeryturę, a jego żonie KRUS obcina rentę. RPO żąda wyjaśnień

Zmiana prawa w zakresie emerytur rolniczych odbiła się negatywnie na rodzinach rolniczych, gdzie jedno przechodzi na emeryturę, a drugie ma przyznaną rentę. – Żonie rolnika zabrali rentę, dali tylko 200 zł – mówi prezes KRIR. RPO żąda wyjaśnień w tej sprawie. Kiedy przepisy zostaną poprawione?

czytaj więcej

Emerytury rolnicze na nowych zasadach i po waloryzacji. Ile KRUS wypłaci rolnikom w 2023?

Od 1 marca zmieniają się zasady wypłacania emerytur i rent rolniczych przez KRUS. Dodatkowo od marca zaczną obowiązywać nowe stawki świadczeń emerytalnych już po waloryzacji na takich samych zasadach jak w ZUS. Na jaką emeryturę będzie mógł liczyć rolnik z 25, 30 czy 40-letnim stażem pracy w rolnictwie?

czytaj więcej

Czy dodatek energetyczny przysługuje, gdy na domu jest fotowoltaika?

Mam kilka pytań związanych z dodatkiem elektrycznym adresowanym do odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Czy przysługuje on także wtedy, gdy na domu jest fotowoltaika? Co w sytuacji, gdy pod jednym adresem w domu mieszają dwie rodziny?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)