Z artykułu dowiesz się
- Rządowy projekt o ubezpieczeniu społecznym rolników dotyczy KRUS czy ZUS?
- Ile wynosi dodatkowa składka miesięczna?
Z artykułu dowiesz się
Wniesiony do Sejmu pod koniec grudnia ub.r. rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników odnosi się jedynie do emerytur wypłacanych przez KRUS. Zgodnie z projektem do emerytury rolniczej ma przysługiwać dodatek w wysokości 0,5% emerytury podstawowej za każdy rok opłacania wyższej składki z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej lub prowadzenia gospodarstwa o powierzchni powyżej 50 ha.
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 17 ust. 2 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, za ubezpieczonego, który oprócz gospodarstwa prowadzi działalność gospodarczą (w niewielkiej skali) składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe wynosi dwukrotność składki płaconej przez rolników posiadających gospodarstwa do 50 ha, czyli 20% emerytury podstawowej.
Z kolei w myśl ust. 4 tego przepisu, rolnik, którego gospodarstwo rolne obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 50 ha przeliczeniowych, opłaca dodatkową składkę miesięczną w wysokości:
12% emerytury podstawowej – gdy gospodarstwo rolne obejmuje obszar użytków rolnych do 100 ha przeliczeniowych;
24% emerytury podstawowej – gdy gospodarstwo rolne obejmuje obszar od 100 ha do 150 ha przeliczeniowych;
36% emerytury podstawowej – gdy gospodarstwo rolne obejmuje obszar od 150 ha do 300 ha przeliczeniowych;
48% emerytury podstawowej – gdy gospodarstwo rolne obejmuje obszar powyżej 300 ha przeliczeniowych.
Wszystkie te osoby będą miały prawo do dodatku, który ma być wypłacany razem z emeryturą rolniczą. Dodatek otrzymają również rolnicy, którzy odeszli na emeryturę wcześniej. Będzie on im przysługiwał od dnia wejścia w życie znowelizowanych przepisów, a ustalenie prawa do tego dodatku nastąpi w terminie 6 miesięcy.
Alicja Moroz
fot. arch. red.
Alicja Moroz
Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym
Najważniejsze tematy