W jaki sposób ustalany jest dochód rolnika do zasiłku rodzinnego?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

W jaki sposób ustalany jest dochód rolnika do zasiłku rodzinnego?

08.03.2021autor: Michał Czubak

W ubiegłym roku składaliśmy wniosek o zasiłek rodzinny. Nie otrzymaliśmy go, ponieważ mieliśmy za dużo ziemi i przekroczyliśmy próg dochodu. Przepisaliśmy więc część ziemi na jedno z dzieci. Gdy chcieliśmy złożyć wniosek o zasiłek w tym roku, poinformowano nas, że również nie otrzymamy zasiłku, ponieważ pod uwagę brany jest także dochód sprzed dwóch lat. Czy faktycznie?

Z artykułu dowiesz się

  • co jest brane pod uwagę w przypadku ustalania zasiłku?
  • jak ustala się dochód członka rodziny?
  • co wlicza się do dochodu gospodarstwa?





Co jest brane pod uwagę w przypadku ustalania zasiłku?

W przypadku złożenia wniosku na okres zasiłkowy trwający od 1 listopada 2020 do 31 października 2021 r. bierze się pod uwagę dochody osiągnięte w 2019 r., uwzględniając zmiany w sytuacji finansowej danej rodziny. Artykuł 5 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych określa, że zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza 674 zł. Natomiast w przypadku gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności – gdy dochód na osobę nie przekracza 764 zł.

r e k l a m a

Jak ustala się dochód członka rodziny?

Ustawa z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych określa, że dochód członka rodziny oznacza przeciętny miesięczny dochód członka rodziny osiągnięty w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, z zastrzeżeniem art. 5 ust. 4–4c. Przykładowo w sytuacji utraty dochodu przez członka rodziny, osobę uczącą się lub dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy lub po tym roku, ustalając ich dochód, nie uwzględnia się dochodu utraconego.

Co  wlicza się do dochodu gospodarstwa?

Według art. 5 ust. 8 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych w przypadku ustalania dochodu z gospodarstwa rolnego przyjmuje się, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny w wysokości 1/12 dochodu ogłaszanego corocznie w drodze obwieszczenia przez Główny Urząd Statystyczny. Ustęp 8a art. 5 wskazuje, że ustalając dochód rodziny uzyskany z gospodarstwa rolnego, do powierzchni gospodarstwa stanowiącego podstawę wymiaru podatku rolnego wlicza się obszary rolne oddane w dzierżawę z wyjątkiem:

  • oddanej w dzierżawę na podstawie umowy dzierżawy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, części lub całości znajdującego się w posiadaniu rodziny gospodarstwa rolnego;
  • gospodarstwa rolnego wniesionego do użytkowania przez rolniczą spółdzielnię produkcyjną;
  • gospodarstwa rolnego oddanego w dzierżawę w związku z pobieraniem renty z unijnych funduszy.

W świetle ust. 8b, ustalając dochód rodziny uzyskany przez dzierżawcę gospodarstwa rolnego oddanego w dzierżawę na zasadach, o których mowa w ust. 8a, dochód uzyskany z gospodarstwa rolnego pomniejsza się o zapłacony czynsz z tytułu dzierżawy.

Natomiast ustalając dochód rodziny uzyskany z wydzierżawionego od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa gospodarstwa rolnego, dochód uzyskany z gospodarstwa rolnego pomniejsza się o zapłacony czynsz z tytułu dzierżawy (art. 5 ust 8c ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych).

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Gwiazdy na polu. Kto z celebrytów związał się z rolnictwem?

Janusz Rewiński, aktor znany m.in. ze kreacji "Siary" w filmie "Kiler", obecnie zamiast ćwiczyć rolę woli ją uprawiać. Własne gospodarstwo rolne prowadzi także Pudzian i Michał Żebrowski. Kto jeszcze ze znanych osób związał swoje życie z rolnictwem?

czytaj więcej
Aktualności

PSL: ministerstwo ignoruje spadającą liczbę gospodarstw ekologicznych

Wsparcie na produkcję ekologiczną będzie rosło, jednak nikt w Polsce nie będzie mógł z niego skorzystać, jeśli ministerstwo nadal będzie ignorować spadającą liczbę gospodarstw ekologicznych – powiedział dziś na konferencji prasowej w Sejmie Stefan Krajewski, poseł PSL. Zaapelował do ministra rolnictwa Grzegorza Pudy, by zajął się tym problemem.

czytaj więcej
Aktualności

Niemcy: przybywa gospodarstw o powierzchni od 200 do 500 ha

Jak wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis), w niemieckim rolnictwie w ciągu ostatnich dziesięciu lat najbardziej wzrosła liczba gospodarstw o powierzchni od 200 ha do 500 ha.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)