PSL: ministerstwo ignoruje spadającą liczbę gospodarstw ekologicznych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

PSL: ministerstwo ignoruje spadającą liczbę gospodarstw ekologicznych

05.03.2021autor: Kamila Szałaj

Wsparcie na produkcję ekologiczną będzie rosło, jednak nikt w Polsce nie będzie mógł z niego skorzystać, jeśli ministerstwo nadal będzie ignorować spadającą liczbę gospodarstw ekologicznych – powiedział dziś na konferencji prasowej w Sejmie Stefan Krajewski, poseł PSL. Zaapelował do ministra rolnictwa Grzegorza Pudy, by zajął się tym problemem.

Poseł Stefan Krajewski przypomniał dziś, że 24 lutego Komisja Rolnictwa Parlamentu Europejskiego podzieliła fundusze na promocję żywności na terenie Unii Europejskiej i poza nią. Przeznaczyła na to 182,9 mln euro, z czego 86 mln euro na promowanie żywności ekologicznej.

- I pewnie cieszą się rolnicy w Unii Europejskiej, że rolnictwo ekologiczne będzie promowane. Będą kolejne programy, w których dofinansowanie do żywności będzie coraz większe. Natomiast znowu nie mają powodów do radości rolnicy z Polski. Bo raport NIK-u, który został przedstawiony w 2019 roku, pokazuje, że w ostatnich latach spadła ilość producentów żywności ekologicznej w Polsce o 1/5. A jednocześnie liczba przetwórni, które chcą przetwarzać taką żywność wzrosła do 950 i niestety, muszą to robić w oparciu o surowce kupione poza granicami Polski. To skandaliczna informacja, która pokazuje, że ministerstwo rolnictwa i powołane do tego instytucje nie spełniają swojej roli, bo nie promują produkcji żywności ekologicznej - powiedział Krajewski.

W imieniu PSL wezwał ministra rolnictwa Grzegorza Pudę do zajęcia się tym problemem. Wskazał, że wsparcie na produkcję ekologiczną będzie rosło, jednak nikt w Polsce nie będzie mógł z niego skorzystać, jeśli ministerstwo nadal będzie ten problem ignorować. 

W 2019 roku w Polsce znajdowało się 15,3 tys. gospodarstw ekologicznych. To o 20 proc. mniej niż rok wcześniej. 


Kamila Szałaj
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Krajewski o zmianach w promocji mięsa: nie słychać głosu komisarza Wojciechowskiego

- Komisja Europejska rozpoczęła bardzo niebezpieczną dla Polski dyskusję, dotyczącą drastycznego ograniczenia spożycia mięsa. W tej debacie nie słychać głosu unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego czy ministra rolnictwa Grzegorza Pudy. Nie możemy sobie na to pozwolić - zauważa poseł PSL, Stefan Krajewski.

czytaj więcej

W jaki sposób ustalany jest dochód rolnika do zasiłku rodzinnego?

W ubiegłym roku składaliśmy wniosek o zasiłek rodzinny. Nie otrzymaliśmy go, ponieważ mieliśmy za dużo ziemi i przekroczyliśmy próg dochodu. Przepisaliśmy więc część ziemi na jedno z dzieci. Gdy chcieliśmy złożyć wniosek o zasiłek w tym roku, poinformowano nas, że również nie otrzymamy zasiłku, ponieważ pod uwagę brany jest także dochód sprzed dwóch lat. Czy faktycznie?

czytaj więcej
Zarządzanie

Wojciechowski: zaoferujemy rolnikom ekologicznym naprawdę dużo

- W nowej WPR zaoferujemy rolnikom ekologicznym naprawdę dużo. Będzie bardzo mocna preferencja dla tego typu gospodarowania – zapowiedział komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski podczas Dialogu Obywatelskiego nt. Europejskiego Zielonego Ładu.  Dodał, że 24 marca zostanie ogłoszony przez Komisję Europejską Plan Rozwoju Rolnictwa Ekologicznego.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)