Z artykułu dowiesz się
- kto ma prawo do spadku?
- co może być podstawą wydziedziczenia?
- kto może dokonać uznania spadkobiercy za niegodnego?
Z artykułu dowiesz się
Prawo do spadku po ojcu ma również Pana mama. Zgodnie z art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego, w pierwszej kolejności powołane są do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Dziedziczą oni w częściach równych, z tym, że część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Fakt, że to Pan opiekował się ojcem, nie ma wpływu na wielkość przypadającego Panu udziału.
Uporczywe niedopełnianie względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych może być natomiast podstawą wydziedziczenia. Stosownie do art. 1008 k.c. polega ono na tym, że spadkodawca w testamencie pozbawia zstępnych, małżonka i rodziców zachowku. Inne przyczyny wydziedziczenia to:
Innym sposobem pozbawienia spadkobiercy udziału w spadku jest uznanie go przez sąd za niegodnego dziedziczenia. W myśl art. 928 k.c. może do tego dojść, jeżeli spadkobierca:
Uznania spadkobiercy za niegodnego może żądać każdy, kto ma w tym interes, a więc także inny spadkobierca. Z żądaniem takim należy wystąpić w ciągu roku od dnia, w którym dana osoba dowiedziała się o przyczynie niegodności, nie później jednak niż przed upływem lat trzech od śmierci spadkodawcy.
Alicja Moroz
Fot. Pixabay
Michał Czubak
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Najważniejsze tematy