Umowa kontraktacji czy sprzedaży – co wybrać?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Umowa kontraktacji czy sprzedaży – co wybrać?

19.03.2020autor: Michał Czubak

Jestem dużym producentem zbóż. Mam okazję zawrzeć umowę kontraktacji, waham się jednak. Nie wiem, czy lepiej nie poczekać i nie zawrzeć umowy sprzedaży ziarna. Która umowa jest bezpieczniejsza? Odpowiada prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń.

Z artykułu dowiesz się

  • Umowa kontraktacji - jakie korzyści?
  • Umowa sprzedaży i zagrożenia z nią związane
  • Stała czy inna. Która cena lepsza?

Umowa kontraktacyjna - jakie korzyści?

W przypadku umowy kontraktacji w porównaniu z umową sprzedaży korzystne jest zwolnienie z obowiązku dostarczenia produktów rolnych w przypadku wpływu warunków atmosferycznych na wysokość plonów. Artykuł 622 Kodeksu cywilnego stanowi, że jeżeli wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności, producent nie może dostarczyć przedmiotu kontraktacji, obowiązany jest tylko do zwrotu pobranych zaliczek i kredytów bankowych. W umowie strony mogą zastrzec warunki zwrotu zaliczek i kredytu korzystniejsze dla producenta. W przypadku tylko częściowej utraty plonów producent rolny ma dostarczyć jedynie pozostałą część plonów.
r e k l a m a

Umowa sprzedaży i zagrożenia z nią związane

Natomiast w przypadku zawarcia umowy sprzedaży, np. wiosną na dostarczenie 20 ton rzepaku, w sytuacji wystąpienia niesprzyjających warunków atmosferycznych, z powodu których rolnik nie będzie w stanie wywiązać się z umowy sprzedaży, może on zostać obciążony karą umowną, o ile wynika to z umowy. Dlatego jeżeli producent rolny decyduje się na zawarcie umowy sprzedaży, powinna być ona zawarta dopiero po zebraniu produktów rolnych. Wtedy bowiem wiadomo, jakie będą zbiory i co może zostać przedmiotem sprzedaży. Miały miejsce sytuacje, że rolnicy zawierali umowy przed żniwami, gdyż uprawa wyglądała świetnie. Potem kilka dni przed zbiorem występował huragan, pożar, obfite deszcze czy inne zdarzenia atmosferyczne i nie byli w stanie wypełnić warunków umowy sprzedaży. Dlatego przed zebraniem plonów warto zawrzeć umowę kontraktacji, a po żniwach podpisać umowę sprzedaży. Trudno jednak przewidzieć, które rozwiązanie będzie w tym roku lepsze pod względem finansowym.

Jaka cena w przypadku umowy kontraktacji. Stała czy inna?

Istotnym składnikiem umowy kontraktacji jest zobowiązanie się kontraktującego do zapłaty ceny, tj. oznaczonej sumy pieniężnej. Jednak nie wiąże się to z koniecznością wskazania w umowie oznaczonej liczbowo konkretnej kwoty pieniężnej. Wystarczy, jeżeli strony wskażą podstawy do ustalenia ceny. Określenie w umowie kontraktacji stałej ceny nie zawsze jest dla producenta rolnego korzystne, trudno bowiem przewidzieć, jak będą kształtowały się ceny po zakończeniu cyklu produkcyjnego.

Może się okazać, że atrakcyjniejsze dla producentów rolnych jest elastyczne określenie wynagrodzenia (przykładowo jest ono zmienne i wyliczone zostanie w przypadku np. kontraktacji rzepaku, na podstawie cen rzepaku na giełdzie MATIF w Paryżu i kursu zakupu euro). Należy jednak wyraźnie podkreślić, że wszystko zależy od sytuacji na rynku, która z kolei uzależniona jest od wielu czynników, na które producent rolny nie ma wpływu.

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Leasing maszyn rolniczych – jakie obowiązują zasady?

Publikujemy odpowiedzi na pytania, jakie wysłaliśmy do Europejskiego Funduszu Leasingowego w związku ze sprawą naszego Czytelnika opisaną w tekście „Uwaga! Bezwzględny leasing maszyn rolniczych. Rolnik ma zobowiązania wyższe niż nowy pług, a maszynę mu odebrano”. Mamy nadzieję, że tekst przyczyni się do lepszego zrozumienia zasad leasingu maszyn rolniczych.

czytaj więcej

Kto może sprzedać grunty otrzymane w darowiźnie?

Przekazałem synowi 10 ha gruntów rolnych w darowiźnie. Obecnie, z uwagi na kłopoty finansowe, syn chciałby sprzedać 2 ha. Może to zrobić przed upływem 5 lat? Czy musi uprawiać te grunty jeszcze przez 3 lata? Słyszałem, że są różne opinie w tym zakresie.

czytaj więcej

Rolnicy nie chcą pieniędzy za zabraną ziemię. Chcą grunty zamienne pod budowę obwodnicy

Grupa rolników ze wsi Tylice oddali Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad grunty pod budowę obwodnicy. Nie otrzymali oni jednak gruntów zamiennych, choć w pobliżu znajduje się kilkaset hektarów wydzierżawianych przez KOWR.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)