Kto może sprzedać grunty otrzymane w darowiźnie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kto może sprzedać grunty otrzymane w darowiźnie?

07.04.2020autor: Michał Czubak

Przekazałem synowi 10 ha gruntów rolnych w darowiźnie. Obecnie, z uwagi na kłopoty finansowe, syn chciałby sprzedać 2 ha. Może to zrobić przed upływem 5 lat? Czy musi uprawiać te grunty jeszcze przez 3 lata? Słyszałem, że są różne opinie w tym zakresie.

Z artykułu dowiesz się

  • jak długo trzeba prowadzić gospodarstwo rolne na otrzymanych gruntach?
  • czy można sprzedać taki grunt?
  • kiedy możliwa jest sprzedać takiego grunt?

Jak długo nabywca musi prowadzić gospodarstwo rolne na otrzymanych gruntach?

Ustawa z 26 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz niektórych innych ustaw obowiązująca od 26 czerwca 2019 r. określa, że nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości, a w przypadku osoby fizycznej – prowadzić to gospodarstwo osobiście.
r e k l a m a

Czy można sprzedać taki grunt?

W okresie tym nabyta nieruchomość nie może być zbyta ani oddana w posiadanie innym podmiotom (art. 2b ustawy). Poprzednio był to okres 10 lat. Natomiast art. 7 ustawy z 26 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego określa, że w przypadku nieruchomości rolnych nabytych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy do okresu, przez który nabywca nieruchomości rolnej, która weszła w skład jego gospodarstwa rolnego, jest obowiązany prowadzić to gospodarstwo rolne, oraz okresu, w którym nabyta nieruchomość nie może być zbyta ani oddana w posiadanie innym podmiotom, stosuje się przepisy ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.

Według nowelizacji obowiązek 5-letni prowadzenia gospodarstwa rolnego odnosi się także do osób bliskich rolnika, którym przekazał nieruchomości rolne. W praktyce powstał problem, czy ów obowiązek dotyczy także osób bliskich, które nabyły grunty przed 26 czerwca 2019 roku, czyli np. w 2018 r., jak Pana syn.

Zmiany w przepisach

Do tego czasu ustawa zwalniała z obowiązku prowadzenia gospodarstwa rolnego osoby bliskie zbywcy i nie odnosiła się do nich zasada zakazu zbywania czy oddawania w posiadanie. Obecnie jest inaczej. We wspólnym stanowisku MRiRW, KOWR oraz Krajowej Rady Notarialnej z 27.02.2020 r. w pkt IV.2. zostało wyjaśnione, że „...względem osób, które nabyły nieruchomość rolną w latach 2016–2019 z obciążeniem obostrzeniami z art. 2b ustawy (obowiązek prowadzenia gospodarstwa rolnego i zakaz zbywania) znajduje zastosowanie obecne brzmienie tego artykułu. Dotyczy to krótszego, 5-letniego, a nie 10-letniego obowiązku prowadzenia gospodarstwa rolnego, a także właściwości Dyrektora Generalnego KOWR do wydania zgody na wcześniejsze zbycie czy oddanie w posiadanie nabytej nieruchomości.

Należy podkreślić, że w stanowisku zostało zaakcentowane, że przepisy nowelizacji nie stanowią podstawy do „wstecznego” nałożenia obowiązków oraz obostrzeń na osoby, które nabyły nieruchomości rolne bez obciążenia obostrzeniami z art. 2b ustawy. Powyższe stanowisko można znaleźć na stronie internetowej KOWR.

Kiedy można sprzedać taki grunt?

Pana syn może zatem sprzedać grunty rolne, które otrzymał od Pana w 2018 r. Nie obowiązuje go konieczność 5-letniego prowadzenia gospodarstwa. Osoby, które nabyły grunty od osób bliskich od 26 czerwca 2019 r., nie mogą zbyć ani oddać gruntów w dzierżawę przez okres 5 lat, chyba że uzyskają na to zgodę KOWR.

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Podział działki rolnej. Kiedy jest potrzebna decyzja gminy?

Chciałbym wydzielić ze swojej nieruchomości rolnej mniejszą działkę o powierzchni około 2 ha, żeby wydzierżawić ją pod budowę farmy fotowoltaicznej. Jak mam to zrobić? Czy potrzebuję do tego decyzji wójta? Kolega, który dzielił swoje grunty na działki budowlane, musiał taką decyzję uzyskać.

czytaj więcej

Kiedy małżonkowie mogą kupić i sprzedać grunt rolny?

Chcemy kupić z żoną grunty rolne. Nasze gospodarstwo jest objęte wspólnotą majątkową, ale żona nie jest rolnikiem indywidualny. Co teraz? Ponadto, czy możemy przekazać w darowiźnie grunt rolny o powierzchni 0,6 ha z domem mojej siostrze z naszego wspólnego majątku? Siostra też nie jest rolnikiem indywidualnym, a tylko ja jestem jej osobą bliską.  

czytaj więcej

Spadki sprzedaży maszyn rolniczych? To nieuniknione

Największa organizacja skupiająca producentów maszyn rolniczych w Europie – VDMA, spytała swoich członków o obecną sytuację i perspektywy na przyszłość. W związku z pandemią koronawirusa dwie na trzy firmy spodziewają się w tym roku spadków sprzedaży. Wiele z nich nie ma pewności kiedy i czy w ogóle będzie w stanie nadrobić straty produkcyjne.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)