Ulga inwestycyjna w podatku rolnym na panele fotowoltaiczne: jakie zasady?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ulga inwestycyjna w podatku rolnym na panele fotowoltaiczne: jakie zasady?

27.02.2023autor: Alicja Moroz

Mam zamiar założyć panele fotowoltaiczne w gospodarstwie rolnym o powierzchni 14 ha. Poszedłem do urzędu gminy z zapytaniem, czy należy mi się ulga w podatku rolnym z tytułu takiej inwestycji. W moim gospodarstwie uprawiane są buraki, pszenica i kukurydza na ziarno. Urzędniczka w gminie powiedziała, że ulga w podatku rolnym się nie należy, ponieważ nie posiadam krów i innych zwierząt, a prąd będzie wykorzystywany praktycznie tylko do domu. W sąsiedniej gminie nie pytają, czy ktoś ma krowy i do czego będzie wykorzystywany prąd z fotowoltaiki, tylko przyznają ulgę w podatku rolnym, nawet jeśli rolnik ma 4 czy 5 ha, które są obsiewane wyłącznie zbożem (pszenica i kukurydza). Czy moja gmina ma rację w tej sprawie? Dlaczego w różnych gminach obowiązują różne zasady?

Z artykułu dowiesz się

  • Na co rolnikom przysługuje ulga w podatku rolnym?
  • Czy wykorzystywanie energii słonecznej w części mieszkalnej gospodarstwa dyskwalifikuje rolnika do skorzystania z tej ulgi?

Na co rolnikom przysługuje ulga w podatku rolnym?

Zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 2c ustawy z 15 listopada 1984 r., podatnikom podatku rolnego przysługuje ulga inwestycyjna z tytułu wydatków poniesionych m.in. na zakup i zainstalowanie urządzeń do wykorzystywania na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii (wiatru, biogazu, słońca, spadku wód), jeżeli wydatki te nie zostały sfinansowane w całości lub w części z udziałem środków publicznych.

r e k l a m a

Czy wykorzystywanie energii słonecznej w części mieszkalnej gospodarstwa dyskwalifikuje rolnika do skorzystania z tej ulgi?

W orzecznictwie sądowym wskazuje się, że w treści tego przepisu nie ma stwierdzenia, że ulga przysługuje tylko tym podatnikom podatku rolnego, którzy wykorzystują wytwarzaną energię elektryczną wyłącznie na cele produkcyjne gospodarstwa rolnego podatnika. Wykorzystywanie energii słonecznej w części w budynku mieszkalnym nie pozbawia więc podatnika prawa do ulgi inwestycyjnej.

Tak wynika m.in. z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 20 kwietnia 2021 r. (sygn. akt: I SA/Łd 146/21). Orzeczono w nim, że ulga inwestycyjna przysługuje podmiotowi, który poniósł wydatki na zakup i montaż urządzeń do wykorzystywania na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii (wiatru, biogazu, słońca, spadku wód), mimo iż inwestycja będzie służyła do zaopatrywania w energię również budynku mieszkalnego.

Jeśli więc prąd z instalacji fotowoltaicznej będzie wykorzystywany choćby w części na cele produkcyjne, ulga powinna być Panu przyznana, niezależnie od kierunku produkcji rolnej. Po realizacji inwestycji należy zatem złożyć wniosek o ulgę, a w razie decyzji odmownej odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego i ewentualnie wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Alicja Moroz
​fot. Pixabay

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy ulga inwestycyjna od podatku rolnego dotyczy jednej działki czy wszystkich gruntów?

Założyłem fotowoltaikę na budynku gospodarczym zlokalizowanym na jednej z działek należących do gospodarstwa rolnego. Prócz tego mam jeszcze inne grunty rolne wchodzące w skład tego gospodarstwa. Czy ulga inwestycyjna odnosi się tylko do obszaru, na którym jest zainstalowana fotowoltaika, czy do wszystkich gruntów rolnych mojego gospodarstwa?

czytaj więcej

Rolniku, pamiętaj o opłaceniu podatku rolnego!

15 marca 2023 r. upłynie termin wpłacenia pierwszej raty podatku rolnego. W tym roku rolnicy zapłacą o ponad 30 zł więcej niż w roku ubiegłym. Dlaczego? 

czytaj więcej

Rolnicy mają jeszcze szansę na dotację na fotowoltaikę i pompy ciepła

Do 15 marca oddziały regionalne ARiMR przyjmują wnioski o dofinansowanie inwestycji w zieloną energię z PROW 2014–2020. Wysokość pomocy wynosi 150 tys. zł. Poziom wsparcia to 50% kosztów kwalifikowanych, a dla tzw. młodego rolnika – 60%. Limit pomocy z tego obszaru nie łączy się z limitami w pozostałych obszarach finansowanych z „Modernizacji gospodarstw rolnych”.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)