Z artykułu dowiesz się
- Na co rolnikom przysługuje ulga w podatku rolnym?
- Czy wykorzystywanie energii słonecznej w części mieszkalnej gospodarstwa dyskwalifikuje rolnika do skorzystania z tej ulgi?
Z artykułu dowiesz się
Zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 2c ustawy z 15 listopada 1984 r., podatnikom podatku rolnego przysługuje ulga inwestycyjna z tytułu wydatków poniesionych m.in. na zakup i zainstalowanie urządzeń do wykorzystywania na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii (wiatru, biogazu, słońca, spadku wód), jeżeli wydatki te nie zostały sfinansowane w całości lub w części z udziałem środków publicznych.
W orzecznictwie sądowym wskazuje się, że w treści tego przepisu nie ma stwierdzenia, że ulga przysługuje tylko tym podatnikom podatku rolnego, którzy wykorzystują wytwarzaną energię elektryczną wyłącznie na cele produkcyjne gospodarstwa rolnego podatnika. Wykorzystywanie energii słonecznej w części w budynku mieszkalnym nie pozbawia więc podatnika prawa do ulgi inwestycyjnej.
Tak wynika m.in. z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 20 kwietnia 2021 r. (sygn. akt: I SA/Łd 146/21). Orzeczono w nim, że ulga inwestycyjna przysługuje podmiotowi, który poniósł wydatki na zakup i montaż urządzeń do wykorzystywania na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii (wiatru, biogazu, słońca, spadku wód), mimo iż inwestycja będzie służyła do zaopatrywania w energię również budynku mieszkalnego.
Jeśli więc prąd z instalacji fotowoltaicznej będzie wykorzystywany choćby w części na cele produkcyjne, ulga powinna być Panu przyznana, niezależnie od kierunku produkcji rolnej. Po realizacji inwestycji należy zatem złożyć wniosek o ulgę, a w razie decyzji odmownej odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego i ewentualnie wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Alicja Moroz
fot. Pixabay
Alicja Moroz
Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym
Najważniejsze tematy