Z artykułu dowiesz się
- Kiedy przyznawana jest ulga inwestycyjna?
- Czy ulga inwestycyjna przysługuje na wszystkie grunty czy tylko na której wykonana została inwestycja?
Z artykułu dowiesz się
Według art. 13 ust. 2 ustawy o podatku rolnym, ulga inwestycyjna przyznawana jest po zakończeniu inwestycji i polega na odliczeniu od należnego podatku rolnego od gruntów położonych na terenie gminy, w której dokonano inwestycji, w wysokości 25% udokumentowanych rachunkami nakładów inwestycyjnych. Ulga z tytułu tej samej inwestycji nie może być stosowana dłużej niż przez 15 lat. Kwota ulgi jest odliczana z urzędu w decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego. Podatnicy obowiązani do składania deklaracji na podatek rolny odliczają określoną w decyzji w sprawie ulgi inwestycyjnej kwotę przyznanej ulgi od należnego podatku rolnego.
Wyżej wymieniona ustawa wskazuje, że ulga inwestycyjna odnosi się do podatku rolnego od gruntów położonych na terenie gminy, w której została dokonana inwestycja, a nie tylko gruntu rolnego, na którym zlokalizowana jest inwestycja fotowoltaiczna. Chyba że posiada Pan grunty rolne także na terenie innej gminy – w odniesieniu do podatku rolnego od tych nieruchomości rolnych ulga nie przysługuje. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w orzeczeniu z 6 lipca 2007 r. (sygn. akt: I SA/Lu 323/07) doszedł do wniosku, że przepis art. 13 ust. 2 ustawy z 1984 r. o podatku rolnym nie pozostawia wątpliwości, iż ulga inwestycyjna może być zastosowana tylko do należnego podatku rolnego od gruntów położonych na terenie gminy, w której dokonano inwestycji. Chodzi tu o ulgę, której przyznanie zależy od usytuowania miejsca wykonania inwestycji i położenia gruntów.
dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. arch. red.
dr Aneta Suchoń
Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.
Najważniejsze tematy