Rolnicy mają jeszcze szansę na dotację na fotowoltaikę i pompy ciepła
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy mają jeszcze szansę na dotację na fotowoltaikę i pompy ciepła

08.03.2023autor: Magdalena Szymańska

Do 15 marca oddziały regionalne ARiMR przyjmują wnioski o dofinansowanie inwestycji w zieloną energię z PROW 2014–2020. Wysokość pomocy wynosi 150 tys. zł. Poziom wsparcia to 50% kosztów kwalifikowanych, a dla tzw. młodego rolnika – 60%. Limit pomocy z tego obszaru nie łączy się z limitami w pozostałych obszarach finansowanych z „Modernizacji gospodarstw rolnych”.

Jakie obowiązki ma rolnik starający się o dofinansowanie na zakup fotowoltaiki?

Agencja wyjaśnia, że rolnicy, którzy chcą wykorzystać dofinansowanie na zakup urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego, muszą zakupić także i podłączyć magazyn energii elektrycznej. Panele fotowoltaiczne mogą być zainstalowane na gruncie lub na budynku. Inwestycja musi być usytuowana na gruntach rolnych zabudowanych, a pokrycie dachu budynku nie może być wykonane z wykorzystaniem wyrobów zawierających azbest.

r e k l a m a

Czy posiadanie już instalacji dyskwalifikuje rolnika z dofinansowania?

Jeśli rolnik posiada już w gospodarstwie urządzenia wytwarzające energię elektryczną o mocy 50 kW, nie może ubiegać się o wsparcie. Dofinansowanie można otrzymać do nowych instalacji, a przepisy określają, że całkowita moc urządzeń wytwarzających energię elektryczną w gospodarstwie nie może przekroczyć 50 kW. Nie można też otrzymać dofinansowania na rozbudowę instalacji o kolejne panele posadowione na innej działce z osobnym licznikiem, które służyłyby do wytwarzania prądu na potrzeby innych budynków gospodarstwa. Jeżeli natomiast rolnik posiada już instalację foto­woltaiczną, np. o mocy 20 kW, może uzyskać wsparcie na jej rozbudowę, ale tylko do 50 kW.

Pompa ciepła nie tylko dla budynków gospodarczych

Natomiast zakupiona z zielonej energii pompa ciepła może być wykorzystana również do ogrzewania domu mieszkalnego na terenie gospodarstwa. Rolnicy muszą jednak pamiętać, że całkowita moc urządzeń wytwarzających energię elektryczną na potrzeby budynków mieszkalnych w gospodarstwie nie może przekroczyć 10 kW oraz 20% całkowitej mocy paneli fotowoltaicznych zamontowanych w gospodarstwie z wykorzystaniem wsparcia w tym gospodarstwie.

Magdalena Szymańska
fot. Pixabay

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kołodziejczak: PiS zarżnął produkcję żywności w Polsce. Upadło 200 tys. gospodarstw

W trakcie zorganizowanej przy warszawskiej Hali Mirowskiej konferencji prasowej AgroUnia po raz kolejny wyraziła zaniepokojenie poziomem bezpieczeństwa żywieniowego w Polsce. Michał Kołodziejczak przedstawił niepokojące statystyki z ostatnich lat, demonstrując, jak szybko postępuje upadek rolnictwa.   

czytaj więcej

Ulga inwestycyjna w podatku rolnym na panele fotowoltaiczne: jakie zasady?

Mam zamiar założyć panele fotowoltaiczne w gospodarstwie rolnym o powierzchni 14 ha. Poszedłem do urzędu gminy z zapytaniem, czy należy mi się ulga w podatku rolnym z tytułu takiej inwestycji. W moim gospodarstwie uprawiane są buraki, pszenica i kukurydza na ziarno. Urzędniczka w gminie powiedziała, że ulga w podatku rolnym się nie należy, ponieważ nie posiadam krów i innych zwierząt, a prąd będzie wykorzystywany praktycznie tylko do domu. W sąsiedniej gminie nie pytają, czy ktoś ma krowy i do czego będzie wykorzystywany prąd z fotowoltaiki, tylko przyznają ulgę w podatku rolnym, nawet jeśli rolnik ma 4 czy 5 ha, które są obsiewane wyłącznie zbożem (pszenica i kukurydza). Czy moja gmina ma rację w tej sprawie? Dlaczego w różnych gminach obowiązują różne zasady?

czytaj więcej

Czy dodatek energetyczny przysługuje, gdy na domu jest fotowoltaika?

Mam kilka pytań związanych z dodatkiem elektrycznym adresowanym do odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Czy przysługuje on także wtedy, gdy na domu jest fotowoltaika? Co w sytuacji, gdy pod jednym adresem w domu mieszają dwie rodziny?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)