Składka na KRUS i zasiłek chorobowy podczas epidemii
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Składka na KRUS i zasiłek chorobowy podczas epidemii

12.05.2020autor: Michał Czubak

Czy w okresie epidemii koronawirusa składki na KRUS zapłaci za rolnika państwo, a zasiłek chorobowy dla rolników będzie wyższy?

Z artykułu dowiesz się

  • kto opłaca składki: rolnik czy państwo?
  • jaka jest wysokość zasiłku chorobowego?

Koronawirus: Kto opłaca składki na KRUS, rolnik czy państwo?

Artykuł 31 znowelizowanej ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (…) określa, że osoby objęte ubezpieczeniem emerytalno-rentowym w rozumieniu ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników zwalnia się z opłacania składek na to ubezpieczenie za drugi kwartał 2020 r.

r e k l a m a
Osobom tym składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe opłaca budżet państwa za pośrednictwem KRUS.

Jaka jest wysokość zasiłku chorobowego w czasie epidemii koronawirusa?

Warto zwrócić uwagę, iż dotyczy to wyłącznie składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Jeśli chodzi o zasiłek chorobowy, to zasady jego wypłaty ujęto w rozporządzeniu MRiRW z 19 marca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego (Dz. U. z 2020 r., poz. 486).

Według tego aktu prawnego, ubezpieczonemu w KRUS przysługuje zasiłek chorobowy w kwocie 15 zł za każdy dzień czasowej niezdolności do pracy trwającej nieprzerwanie nie dłużej niż 14 dni, jeżeli ta niezdolność jest spowodowana zakażeniem lub chorobą układu oddechowego oznaczonymi w zaświadczeniu lekarskim jako U07.1 COVID-19, zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych.

W przypadku innej choroby zasiłek pozostał niezmieniony i wynosi nadal 10 zł za dzień.

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak będzie wyglądać rolnictwo po epidemii koronawirusa?

Każdy kryzys kiedyś się skończy, także ten związany z epidemią. Kolejne kraje łagodzą ograniczenia związane z koronawirusem. Dotyczy to także Polski. Eksperci od lewa do prawa zastanawiają się co nas czeka po epidemii. Jaki będzie świat? Czy ludzie się zmienią? Jak ludzie zniosą rok bez wakacji?

czytaj więcej

ONZ ostrzega, że po koronawirusie przyjdzie plaga głodu

Eksperci z Organizacji Narodów Zjednoczonych twierdzą, że pandemii koronawirusa w 2020 roku będzie towarzyszyła znacznie gorsza plaga skrajnego głodu.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

100 mln euro z PROW dla rolników poszkodowanych przez koronawirusa

Tylko 100 mln euro z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich może być przeznaczone na pomoc dla rolników poszkodowanych przez epidemię koronawirusa. Od czwartku rusza też unijna interwencja na rynkach rolnych. Wnioski będzie można składać do wyczerpania dostępnych limitów. Problem w tym, że nasi przedsiębiorcy wciąż nie mają wzorów wniosków.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)