Nowe warunki przedłużenia umowy dzierżawy ziemi z KOWR. Co się zmieniło?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nowe warunki przedłużenia umowy dzierżawy ziemi z KOWR. Co się zmieniło?

04.08.2022

Dzierżawię grunty rolne z Zasobu WRSP. Po żniwach chciałbym wystąpić z wnioskiem o przedłużenie umowy dzierżawy. Czy to prawda, że KOWR ustalił nowe zasady przedłużenia umowy dzierżawy z Zasobu WRSP?

Z artykułu dowiesz się

  • Czy to prawda, że KOWR ustalił nowe zasady przedłużenia umowy dzierżawy z Zasobu WRSP?
  • Czy umowy są przedłużane z automatu?
  • Kto podejmuje decyzję dotyczące przedłużenia umowy dzierżawy?
  • Kiedy potrzebna jest pisemna zgoda dyrektora KOWR?

Czy to prawda, że KOWR ustalił nowe zasady przedłużenia umowy dzierżawy z Zasobu WRSP?

Tak, dyrektor generalny KOWR wydał 8 czerwca br. nowe zarządzenie (nr 74/2022/Z) w sprawie wykonywania umowy dzierżawy nieruchomości Zasobu Włas­ności Rolnej Skarbu Państwa.

r e k l a m a

Czy umowy są przedłużane z automatu?

Zgodnie z nim, umowy dzierżawy, których termin wygaśnięcia jest dłuższy niż 24 miesiące, nie są przedłużane, chyba że z analizy wniosku dzierżawcy wynika, że wcześniejsze przedłużenie umowy jest uzasadnione gospodarczo, np. jeśli dzierżawca uczestniczy w programach pomocowych współfinansowanych lub finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich lub Europejskiego Funduszu Rybackiego, lub zamierza przystąpić do ich realizacji.

Ponadto umowa dzierżawy może być przedłużona na okres od 8 do 12 lat (z uwzględnieniem okresu pozostającego do wygaśnięcia umowy). Okresy te nie dotyczą spółek hodowli roślin i zwierząt uznanych przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi za strategiczne dla gospodarki narodowej.

Kto podejmuje decyzję dotyczące przedłużenia umowy dzierżawy?

KOWR przed przedstawieniem warunków dalszej dzierżawy powinien dokonać analizy pod względem ewentualnego zapotrzebowania na grunty zgłaszanego przez okolicznych rolników. Powinien też zapoznać się z aktualną sytuacją dzierżawcy. Chodzi np. o profil prowadzonej produkcji, o to czy rolnik uczestniczy w programach finansowanych albo współfinansowanych ze środków pomocowych, dla których wymagany jest okres „związania celem”, poziom zatrudnienia. Ustalenia te powinny stanowić kryterium ewentualnego wyłączenia z umowy gruntów w chwili wydłużenia okresu dzierżawy czy też zamieszczenia w umowie takiego zastrzeżenia, które umożliwiłoby wyłączenie w przyszłości gruntów w zależności od zgłaszanego zapotrzebowania.

Kiedy potrzebna jest pisemna zgoda dyrektora KOWR?

Gdy ma nastąpić zmiana umowy dzierżawy nieruchomości rolnej o powierzchni powyżej 100 ha, w części dotyczącej zmiany terminu jej obowiązywania, w przypadku wydłużenia na okres krótszy niż 8 lat lub na okres dłuższy niż 12 lat oraz zmiany dzierżawcy w wyniku cesji praw i obowiązków wynikających z umowy dzierżawy, wymagana jest pisemna zgoda dyrektora generalnego KOWR lub zastępcy dyrektora generalnego kierującego pionem gospodarowania nieruchomościami.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM

fot. archiwum red.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy znajomy może wydzierżawić gospodarstwo osobie bez kwalifikacji rolniczych?

Moim bliskim znajomym jest starszy, samotny rolnik, który chciałby wydzierżawić mi gospodarstwo, a w przyszłości nawet przepisać. Mieszka on na terenie innego województwa. Na razie pracuję poza rolnictwem i jestem ubezpieczony w ZUS. Zamierzam jednak przenieść się do znajomego i zająć prowadzeniem jego gospodarstwa. Mam skończoną zawodową szkołę mechaniczną. Czy mogę być dzierżawcą ziemi rolnej? Czy znajomy będzie mógł mi ją w przyszłości przekazać?

czytaj więcej

Rolnicy stracili bydło, bo bezprawnie odebrano im dzierżawę. RPO: to rażące naruszenie przepisów

ANR pozbawiła rolników ziemi. Niezgodne z prawem odebranie dzierżawy zaskarżył Rzecznik Praw Obywatelskich. I choć Sąd Najwyższy stanął po stronie rolników, nie czują się wygranymi, bo po utracie dzierżawionych gruntów musieli sprzedać bydło i ziemię.

czytaj więcej
Aktualności

Kiedy przysługuje prawo pierwokupu ziemi? Uprzywilejowany rolnik czy KOWR?

Od początku 2020 r. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa 361 razy skorzystał z prawa pierwokupu gruntów rolnych. Ministerstwo rolnictwa zapewnia, że KOWR robi tak tylko na podstawie i w granicach prawa i nie ma w tym żadnej dowolności. Jak działa prawo pierwokupu ziemi rolniczej?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)