Czy znajomy może wydzierżawić gospodarstwo osobie bez kwalifikacji rolniczych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy znajomy może wydzierżawić gospodarstwo osobie bez kwalifikacji rolniczych?

23.08.2022autor: Alicja Moroz

Moim bliskim znajomym jest starszy, samotny rolnik, który chciałby wydzierżawić mi gospodarstwo, a w przyszłości nawet przepisać. Mieszka on na terenie innego województwa. Na razie pracuję poza rolnictwem i jestem ubezpieczony w ZUS. Zamierzam jednak przenieść się do znajomego i zająć prowadzeniem jego gospodarstwa. Mam skończoną zawodową szkołę mechaniczną. Czy mogę być dzierżawcą ziemi rolnej? Czy znajomy będzie mógł mi ją w przyszłości przekazać?

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie warunki musi spełnić nabywca nieruchomości rolnej?
  • Kim w świetle przepisów jest rolnik indywidualny?
  • Czy nabywca nieruchomości może ją wydzierżawić nierolnikowi?

Jakie warunki musi spełnić nabywca nieruchomości rolnej?

W myśl przepisów ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, nabywca nieruchomości rolnej musi spełniać szczególne warunki. Artykuł 2a ust. 1 ustawy przewiduje, że może nim być jedynie rolnik indywidualny. Wymóg ten nie dotyczy nabycia nieruchomości rolnej m.in. przez: osobę bliską zbywcy, jednostkę samorządu terytorialnego, Skarb Państwa, a także w wyniku dziedziczenia lub zapisu windykacyjnego.

r e k l a m a

Kim w świetle przepisów jest rolnik indywidualny?

Zgodnie z art. 6 wymienionej ustawy, za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadającą kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadzącą przez ten okres osobiście to gospodarstwo.

Potrzebna zgoda dyrektora KOWR

Osoba, która nie spełnia powyższych warunków, nie może nabyć nieruchomości rolnej, chyba że wyrazi na to zgodę w formie decyzji administracyjnej dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Przez nabycie rozumie się przeniesienie własności nieruchomości rolnej lub nabycie własności nieruchomości rolnej w wyniku dokonania czynności prawnej lub orzeczenia sądu albo organu administracji publicznej, a także innego zdarzenia prawnego.

Czy nabywca nieruchomości może ją wydzierżawić nierolnikowi?

Nie można natomiast stosować reguły wyznaczonej w art. 2a ust.  1 ustawy do nabycia innego tytułu prawnego do nieruchomości rolnej. Nie obowiązuje wtedy wymaganie, aby nabywcą uprawnienia był rolnik indywidualny. Właściciel nieruchomości rolnej może ją zatem wydzierżawić dowolnej osobie. Nie jest to jednak możliwe, jeżeli nabył ją w ciągu ostatnich 5 lat. Zgodnie bowiem z art. 2b ustawy, nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez co najmniej 5 lat od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości, a w przypadku osoby fizycznej prowadzić to gospodarstwo osobiście. W okresie tym nabyta nieruchomość nie może być zbyta ani oddana w posiadanie (czyli także wydzierżawiona) innym podmiotom, chyba że chodzi o osobę bliską rolnikowi lub jego następcę albo że dyrektor generalny KOWR wyrazi na to zgodę. Zgoda ta może być udzielona tylko w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem nabywcy nieruchomości rolnej lub interesem publicznym.

Aby właściciel gospodarstwa mógł je Panu w przyszłości przekazać na podstawie umowy, np. darowizny lub dożywocia, musi Pan spełniać warunki określone w przytoczonym wyżej art.  6 ustawy. Należy wyjaśnić, że kwalifikacje rolnicze posiada także osoba o innym wykształceniu niż rolnicze, jeżeli wykaże się stażem pracy w rolnictwie. W Pana przypadku wymagany będzie 5-letni staż pracy, który Pan nabędzie, prowadząc dzierżawione gospodarstwo.

Nie musi Pan natomiast być rolnikiem indywidualnym, żeby nabyć gospodarstwo w spadku – na podstawie testamentu.

Alicja Moroz
fot. Pixabay

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kto dostanie dodatek węglowy, jak w jednym domu mieszkają dwie rodziny?

Mieszkamy w jednym domu z synem i jego rodziną. My zajmujemy parter domu, syn z rodziną piętro. Budynek jest ogrzewany za pomocą jednego pieca na węgiel. Pracownik gminy podpowiedział, żeby wniosek o dodatek węglowy złożył zarówno syn, jak i my. Teraz słyszymy w telewizji, że wniosek może złożyć tylko jedna rodzina. Czy nie poniesiemy jakichś konsekwencji?

czytaj więcej

Rolnicy stracili bydło, bo bezprawnie odebrano im dzierżawę. RPO: to rażące naruszenie przepisów

ANR pozbawiła rolników ziemi. Niezgodne z prawem odebranie dzierżawy zaskarżył Rzecznik Praw Obywatelskich. I choć Sąd Najwyższy stanął po stronie rolników, nie czują się wygranymi, bo po utracie dzierżawionych gruntów musieli sprzedać bydło i ziemię.

czytaj więcej

Nowe warunki przedłużenia umowy dzierżawy ziemi z KOWR. Co się zmieniło?

Dzierżawię grunty rolne z Zasobu WRSP. Po żniwach chciałbym wystąpić z wnioskiem o przedłużenie umowy dzierżawy. Czy to prawda, że KOWR ustalił nowe zasady przedłużenia umowy dzierżawy z Zasobu WRSP?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)