Nie jestem rolnikiem, czy mogę przejąć gospodarstwo?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nie jestem rolnikiem, czy mogę przejąć gospodarstwo?

25.06.2021autor: dr Aneta Suchoń

Brat mojego taty, który jest rolnikiem, za dwa lata zamierza przejść na emeryturę i przekazać mi gospodarstwo rolne. Chciałbym nabyć teraz dwa hektary ziemi rolnej, aby zacząć tworzyć gospodarstwo rolne. Nie jestem jednak rolnikiem indywidualnym. Obecnie studiuję na uczelni rolniczej. Czy te grunty może kupić stryj, a następnie mi odsprzedać? Czy mogę otrzymać zgodę KOWR na ich nabycie?

Z artykułu dowiesz się

  • czy na zakup gruntu potrzebna jest zgoda dyrektora generalnego KOWR?
  • kiedy dyrektor KOWR wyrazi zgodę?
  • czy rolnik może osobie bliskiej nie rolnikowi przekazać ziemię?

Czy na zakup gruntu potrzebna jest zgoda dyrektora generalnego KOWR?

Według art. 2a ust. 4 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, nabycie nieruchomości rolnej przez inne podmioty lub w innych przypadkach niż wymienione w ust. 1 (nabywcą nieruchomości rolnej może być wyłącznie rolnik indywidualny) i 3 (np. gdy nabywcą nie jest osoba bliska zbywcy) może nastąpić za zgodą dyrektora generalnego KOWR.

r e k l a m a

Kiedy dyrektor KOWR wyrazi zgodę?

Zgoda jest wyrażana w drodze decyzji administracyjnej wydanej na wniosek osoby fizycznej zamierzającej utworzyć gospodarstwo rodzinne, która:

  • posiada kwalifikacje rolnicze,
  • spełnia warunek określony w pkt 1 lit. b (nabywca nieruchomości rolnej zobowiąże się do prowadzenia działalności rolniczej na nabywanej nieruchomości rolnej),
  • zobowiąże się do zamieszkiwania w ciągu 5 lat od dnia nabycia nieruchomości rolnej na terenie gminy, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych, która wejdzie w skład tworzonego gospodarstwa rodzinnego.

Czy rolnik może osobie bliskiej nie rolnikowi przekazać ziemię?

Jeżeli nie posiada Pan jeszcze kwalifikacji rolniczych, istnieje możliwość, że grunty nabędzie stryj i następnie je Panu przekaże, na podstawie np. umowy sprzedaży, darowizny czy dożywocia. W przypadku przekazywania własności osobie bliskiej nie musi być ona rolnikiem indywidualnym.

Poza tym nabywca nieruchomości rolnej może przekazać osobie bliskiej własność nieruchomości rolnej (na podstawie np. umowy sprzedaży, darowizny czy dożywocia) przed upływem 5 lat od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości. Pod pojęciem osoby biskiej według ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego należy rozumieć także rodzeństwo rodziców.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Tornado w Czechach. Połowa wsi zrównana z ziemią [FILM]

Fatalna sytuacja u naszych południowych sąsiadów. Czechy nawiedziły wieczorem burze i ulewne deszcze. Szczególnie ucierpiało południe Moraw. Jest około 100-150 osób rannych. Ogłoszono trzeci stopień zagrożenia.

czytaj więcej

Rolnicy mogą żądać odszkodowanie za straconą ziemię

Przez błąd RSP Żytniów rolnicy spod Oleśnicy mogą stracić ziemię, którą dzierżawili od spółdzielni, a którą przejął KOWR. Sprawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego, a ten wydał wyrok po myśli rolników. Czy to jednak wystarczy, aby uratować stado krów?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)