Kto odpowiada za meliorację w przypadku braku spółki wodnej?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kto odpowiada za meliorację w przypadku braku spółki wodnej?

20.01.2023autor: dr Aneta Suchoń

W mojej wsi nie ma spółki wodnej, ale wielu rolników ma problem z wykonaniem i remontem urządzeń wodnych. Podobno istnieje możliwość wykonania niektórych urządzeń na koszt Skarbu Państwa za opłatę melioracyjną. Czy w przypadku zbycia gruntów rolnych opłata przechodzi na nabywców? Czy można żądać odszkodowania za szkody powstałe w trakcie robót związanych z wykonywaniem urządzeń melioracji wodnych?

Z artykułu dowiesz się

  • Kto odpowiada za urządzenia melioracji wodnej?
  • Ile wynosi i jak ustalana jest opłata melioracyjna?
  • Rolnikowi należy się odszkodowanie - w jakich przypadkach?

Kto odpowiada za urządzenia melioracji wodnej?

Według art. 199 ustawy Prawo wodne, wykonywanie urządzeń melioracji wodnych należy do właścicieli gruntów. Urządzenia melioracji wodnych mogą być wykonywane na koszt Skarbu Państwa, za zwrotem, w formie opłaty melioracyjnej, części kosztów przez właścicieli gruntów, na które te urządzenia wywierają korzystny wpływ. Decyduje o tym właściwy organ Wód Polskich w uzgodnieniu z właściwym wojewodą, na wniosek zainteresowanych właścicieli gruntów, których grunty stanowią co najmniej 75% powierzchni gruntów planowanych do zmeliorowania.

r e k l a m a

Ile wynosi i jak ustalana jest opłata melioracyjna?

Zasady ustalania opłaty melioracyjnej zawarte są m.in. w art.  200 Prawa wodnego. Jej wysokość wynosi 20% całkowitych kosztów wykonania urządzeń melioracji wodnych. Pobiera się ją w 15 równych ratach rocznych w terminie do dnia 30 października każdego roku. Przy czym opłata melioracyjna mniejsza od 1000 zł jest pobierana w 3 równych ratach rocznych. Pierwszą ratę pobiera się po upływie 2 lat od dnia przekazania urządzeń melioracji wodnych do eksploatacji, a w przypadku zagospodarowania pomelioracyjnego łąk i pastwisk – po upływie roku.

Czy każdy rolnik ponosi taką samą opłątę za urządzenia wodne?

Procedurę ustalania i wnoszenia opłat, reguluje m.in. art.  201 ustawy Prawo wodne. Właściwy organ Wód Polskich ustala dla każdego zainteresowanego właściciela gruntów, w drodze decyzji, wysokość części opłaty melioracyjnej proporcjonalną do powierzchni gruntów, na które urządzenia melioracji wodnych wywierają korzystny wpływ. Opłatę wnosi się na rachunek bankowy Wód Polskich. Obowiązek uiszczenia opłaty przedawnia się dopiero z upływem 20 lat od dnia, w którym decyzja o jej ustaleniu stała się ostateczna. Przepisy stanowią, że w terminie 9 miesięcy od zakończenia procesu inwestycyjnego i rozliczenia wartości zakończonych robót Wody Polskie w drodze decyzji mogą skorygować ustaloną wysokość opłaty melioracyjnej. Uwzględnia się wtedy wysokość poniesionych kosztów inwestycyjnych oraz zmian w projekcie technicznym dokonanych w trakcie realizacji inwestycji.

Należy także podkreślić, że w przypadku zbycia zmeliorowanego gruntu obowiązek uiszczenia opłaty melioracyjnej staje się obowiązkiem nabywcy tego gruntu.

Rolnikowi należy się odszkodowanie - w jakich przypadkach?

W przypadku wykonania urządzeń melioracji wodnych właścicielowi gruntu przysługuje odszkodowanie za szkody powstałe w trakcie robót związanych z wykonywaniem urządzeń melioracji wodnych, na zasadach okreś­lonych w Kodeksie cywilnym (art. 204 ustawy Prawo wodne). Co ważne, roszczenie o odszkodowanie przedawnia się z upływem 3 miesięcy od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o powstaniu szkody.

Poza tym ustawa stanowi, że zainteresowanemu właścicielowi gruntu nie przysługuje odszkodowanie za zajęcie gruntu pod urządzenia melioracji wodnych, a także za szkody w uprawach rolnych związane z wykonywaniem tych urządzeń, jeżeli szkody te powstały przy prawidłowej organizacji i technologii robót.

Według art. 205 Prawa wodnego, utrzymywanie urządzeń melioracji wodnych należy do zainteresowanych właścicieli gruntów. Jeżeli urządzenia te są objęte działalnością spółki wodnej działającej na terenie gminy lub związku spółek wodnych – do tej spółki lub tego związku spółek wodnych.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot.

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kilkaset ciągników zablokowało Chełm. „Rząd zwodzi polskich rolników” [FOTO, WIDEO]

Protest rolników z AGROunii w Chełmie rozpoczęty. Sznur ciągników zablokował DK nr 12 prowadzącą przez miasto do granicy z Ukrainą w Dorohusku. Rolnicy domagają się od rządu poważnego potraktowania problemów, jakie powoduje napływ żywności z Ukrainy.    

czytaj więcej

Młody, zdolny i z pasją. Jak rolnik z miejscowości Zgórze z powodzeniem rozwija rodzinne gospodarstwo rolne?

Daniel Domański jest młodym rolnikiem, który z pasją prowadzi gospodarstwo rolne. Gospodarz wspomina, że punktem zwrotnym, który zadecydował o rozwinięciu pasji do rolnictwa były pośrednio bardzo dobre wyniki w nauce. Za świadectwo z czerwonym paskiem pan Daniel otrzymał od rodziców nagrodę w postaci małego cielęcia, co sprawiło, że młody hodowca podjął decyzję o związaniu swojej przyszłości z pracą w gospodarstwie.

czytaj więcej

Cud! W marketach cena mleka prześcignęła cenę wody

Ten komentarz miał być poświęcony wyłącznie rosnącej liczbie ludności na ziemi i trudnościom z jej wyżywieniem. Niestety: 15 listopada rakiety trafiły w punkt skupu i suszarnię kukurydzy w Przewodowie, w województwie lubelskim. Gdy piszemy ten komentarz 18 listopada, to dowody wskazywały, że były to ukraińskie rakiety przeciwlotnicze. Jednak całkowitą prawdę poznamy po zakończeniu śledztwa. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)