Komu należą się dopłaty bezpośrednie tuż po sprzedaniu ziemi?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Komu należą się dopłaty bezpośrednie tuż po sprzedaniu ziemi?

06.07.2020autor: Michał Czubak

Komu należą się płatności w przypadku sprzedaży gruntów rolnych: sprzedającemu czy kupującemu?

Z artykułu dowiesz się

  • Kiedy z dopłat bezpośrednich skorzysta rolnik przejmujący, a kiedy przekazujący ziemię?
  • Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku o dopłaty po zakupie gruntów?

Komu przysługują dopłaty bezpośrednie?

Płatności bezpośrednie mogą przysługiwać albo sprzedającemu, albo kupującemu – w zależności od daty przeniesienia własności nieruchomości rolnej.
r e k l a m a

Kiedy z dopłat bezpośrednich skorzysta rolnik przejmujący grunty?

Według art. 26 ustawy z 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, w przypadku przekazania gospodarstwa rolnego (sprzedaż, dzierżawa) płatności, o które ubiega się przekazujący, są przyznawane przejmującemu, jeżeli:
  • przekazanie zostało dokonane nie później niż do 31 maja roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie tych płatności;
  • spełnia on warunki do przyznania danej płatności, z tym że w przypadku gdy przekazujący ubiega się o płatności związane do zwierząt, warunek posiadania zwierząt przez okresy określone w art. 16 ww. ustawy uznaje się za spełniony, jeżeli zwierzęta objęte wnioskiem o przyznanie tych płatności złożonym przez przekazującego były w posiadaniu przekazującego lub przejmującego przez te okresy;
  • przejmujący złoży wniosek do 30 czerwca roku, w którym złożono wniosek o przyznanie tych płatności.

Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku o dopłaty bezpośrednie po zakupie gruntów?

Przejmujący dołącza do wniosku umowę, na podstawie której zostały przekazane grunty wchodzące w skład gospodarstwa rolnego oraz zwierzęta objęte wnioskiem o przyznanie płatności związanych do zwierząt. Można załączyć także kopię takiej umowy potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez notariusza albo upoważnionego pracownika ARiMR.

Ustawa wskazuje również, że przejmujący składa wniosek do kierownika biura powiatowego Agencji, do którego został złożony wniosek przez przekazującego.

Kiedy dopłaty bezpośrednie otrzyma rolnik przekazujący ziemię?

Wymieniona ustawa wskazuje również, że w przypadku przekazania gospodarstwa rolnego po 31 maja roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich, przysługują one przekazującemu. Aby tak się jednak stało, muszą być spełnione warunki do ich przyznania. W przypadku gdy przekazujący ubiega się o płatności związane do zwierząt, warunek posiadania zwierząt przez okresy określone w art. 16 ww. ustawy uznaje się za spełniony, jeżeli zwierzęta objęte wnioskiem o przyznanie tych płatności złożonym przez przekazującego były w posiadaniu przekazującego lub przejmującego w tym czasie.

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Na jakich zasadach będą przyznawane dopłaty bezpośrednie i dotacje z PROW w 2021?

Płatności bezpośrednie w 2021 r. będą przyznawane na takich samych zasadach i w tej samej formie co obecnie, poinformował KRIR resort rolnictwa.

czytaj więcej

Leasing rolniczy czy zwykła dzierżawa ziemi?

Dzierżawię grunty od KOWR. Słyszałem, że podobno przepisy przewidują możliwość zawarcia umowy dzierżawy z opcją zakupu? Czy KOWR zawiera jeszcze takie umowy?

czytaj więcej

Dopłaty do oprocentowania dla firm, ale nie dla rolników

Prezydent podpisał tzw. tarczę 4.0. Ustawa powołuje przy BGK Fundusz dopłat do oprocentowania. To kolejne rozwiązanie pomocowe dla firm dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa. Niestety, rozwiązanie to nie obejmie rolników prowadzących działalność rolniczą, chyba że rolnik ma zgłoszoną działalność gospodarczą.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)