Dopłaty do oprocentowania dla firm, ale nie dla rolników
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dopłaty do oprocentowania dla firm, ale nie dla rolników

02.07.2020autor: Magdalena Szymańska

Prezydent podpisał tzw. tarczę 4.0. Ustawa powołuje przy BGK Fundusz dopłat do oprocentowania. To kolejne rozwiązanie pomocowe dla firm dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa. Niestety, rozwiązanie to nie obejmie rolników prowadzących działalność rolniczą, chyba że rolnik ma zgłoszoną działalność gospodarczą.

Kto będzie mógł wnioskować o kredyt?

O kredyt z dopłatą do oprocentowania będą mogli wnioskować wszyscy przedsiębiorcy, niezależnie od branży, oraz podmioty prowadzące działalność w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych. Wysokość wsparcia będzie zależała od wielkości firmy. Sektor MŚP może liczyć na dopłatę do oprocentowania w wysokości 2 punktów procentowych. Dla dużych przedsiębiorstw będzie to kwota odpowiadająca 1 punktowi procentowemu.

r e k l a m a
Kredytów z dopłatami będą udzielały banki komercyjne i spółdzielcze, które podpiszą umowę z BGK. Lista banków znajdzie się na stronie internetowej BGK.

Dopłaty zostaną przyznane do kredytów, których konkretnie?

Dopłaty będą udzielane do kredytów obrotowych, odnawialnych i nieodnawialnych. Jeden przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z dopłat tylko raz – do jednego kredytu. BGK będzie dopłacał do oprocentowania maksymalnie przez 12 miesięcy. Decyzje o przyznaniu kredytu z dopłatami do oprocentowania będą wydawane do końca 2020 r.

Limity pomocy

Limit pomocy dla przedsiębiorców prowadzących działalność w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych wynosi 100 tys. euro, w sektorze rybołówstwa i akwakultury – 120 tys. euro, a dla pozostałych 800 tys. euro.

Limit wydatków na dopłaty do oprocentowania z budżetu państwa na 2020 rok to ok. 296 mln zł, a na 2021 r. – 271 mln zł.

Magdalena Szymańska
fot. Pixabay
autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy mając rentę z KRUS można ubiegać się o dopłaty z ARiMIR?

Ojciec otrzymał z KRUS rentę na stałe z tytułu niezdolności do pracy. Posiada grunty rolne oraz bydło. Czy może ubiegać się o dopłaty z ARiMR do bydła, ziemi oraz dofinansowania kosztów odbioru padłych zwierząt?

czytaj więcej

Na jakich zasadach będą przyznawane dopłaty bezpośrednie i dotacje z PROW w 2021?

Płatności bezpośrednie w 2021 r. będą przyznawane na takich samych zasadach i w tej samej formie co obecnie, poinformował KRIR resort rolnictwa.

czytaj więcej

Komu należą się dopłaty bezpośrednie tuż po sprzedaniu ziemi?

Komu należą się płatności w przypadku sprzedaży gruntów rolnych: sprzedającemu czy kupującemu?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)