Kiedy ubezpieczyciel nie musi wypłacić odszkodowania z ubezpieczenia OC rolników za wypadek w gospodarstwie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy ubezpieczyciel nie musi wypłacić odszkodowania z ubezpieczenia OC rolników za wypadek w gospodarstwie?

07.04.2023autor: Alicja Moroz

Pobieram emeryturę z ZUS, ale prowadzę też gospodarstwo i opłacam składki, m.in. na ubezpieczenie OC rolników. W zeszłym miesiącu kiedy szedłem nakarmić drób, poślizgnąłem się i spadłem ze schodów. Złamałem nogę. Czy należy mi się odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej, w której mam wykupione ubezpieczenie OC rolników?

Z artykułu dowiesz się

  • Czy rolnikowi należy się odszkodowanie z tytuł OC rolnika, za wypadek w gospodarstwie?
  • Wyłączona odpowiedzialność ubezpieczyciela. W jakich sytuacjach zachodzi?
  • Jakie są przesłanki odpowiedzialności ubezpieczyciela?

Czy rolnikowi należy się odszkodowanie z tytuł OC rolnika, za wypadek w gospodarstwie?

Jeżeli do wypadku nie przyczyniła się żadna osoba zamieszkująca razem z Panem (ani ewentualnie pracownik gospodarstwa), do przyznania odszkodowania, niestety, nie ma podstaw. Zgodnie bowiem z art. 50 ust. 1 Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, z ubezpieczenia OC rolników przysługuje odszkodowanie, jeżeli rolnik, osoba pozostająca z nim we wspólnym gospodarstwie domowym lub osoba pracująca w jego gospodarstwie rolnym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z posiadaniem przez rolnika tego gospodarstwa szkodę będącą następstwem śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia bądź też utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia.

r e k l a m a

Jakie są przesłanki odpowiedzialności ubezpieczyciela?

Przesłankami odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń jest zatem zdarzenie o następujących cechach: zawinione zachowanie rolnika, mieszkańców lub pracowników gospodarstwa rolnego mające związek z posiadaniem przez rolnika gospodarstwa rolnego, którego skutkiem jest szkoda. Do powstania odpowiedzialności ubezpieczyciela niezbędne jest wykazanie związku pomiędzy powstaniem szkody a posiadaniem przez rolnika gospodarstwa rolnego. Oznacza to, że poszkodowany będzie miał roszczenie wobec ubezpieczyciela, jeżeli szkoda powstała w związku z działalnością rolniczą, a nie inną działalnością prowadzoną na terenie gospodarstwa lub prywatnymi celami rolnika.

Jak stwierdził Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z 25 lutego 2016 r. (sygn. akt: I ACa 1266/15), odszkodowanie przysługuje: osobie trzeciej, na przykład gościowi gospodarstwa, w sytuacji gdy szkoda na osobie lub mieniu będzie wynikiem zawinionego zachowania rolnika, osoby zamieszkującej z rolnikiem, a ponadto zachowany będzie związek z posiadaniem gospodarstwa rolnego. Poza powyższą sytuacją ochrona ubezpieczeniowa OC rolnika jest zróżnicowana w zależności od tego, czy zachodzi szkoda na mieniu, czy szkoda na osobie.

Wyłączona odpowiedzialność ubezpieczyciela. W jakich sytuacjach zachodzi?

Zgodnie z art. 53 wymienionej wyżej ustawy, zakład ubezpieczeń nie odpowiada za szkody w mieniu wyrządzone rolnikowi przez osoby pracujące w jego gospodarstwie rolnym lub pozostające z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym albo osobom pozostającym z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub pracującym w jego gospodarstwie rolnym.

W przypadku natomiast szkody na osobie zakres odpowiedzialności gwarancyjnej rolnika jest bardzo szeroki, co wynika z treści arty­kułu 50 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Przepis ten nie zawiera ograniczenia co do kręgu osób uprawnionych. W związku z czym odszkodowanie za szkodę na osobie przysługiwać będzie również samemu rolnikowi, jeżeli został poszkodowany przez osobę zajmującą wspólnie z nim gospodarstwo rolne, a także przez pracownika samego tegoż gospodarstwa. Jak podkreślił Sąd Apelacyjny w Łodzi, jedyne ograniczenie kręgu osób objętych uprawnionych do odszkodowania ma miejsce w sytuacji, gdy rolnik wyrządzi szkodę sam sobie, wyłącznie w wyniku własnego zachowania.

W Pana przypadku istnieje bez wątpienia związek szkody z gospodarstwem rolnym. Jeśli jednak do Pana upadku ze schodów nie przyczyniły się inne osoby wymienione w art. 51 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, odszkodowanie nie przysługuje.

Warto pamiętać, że na mocy art. 7 ust. 3 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników jako emeryt może Pan ubezpieczyć się w KRUS w zakresie ograniczonym do skutków wypadku przy pracy rolniczej lub zachorowania na rolniczą chorobę zawodową. Składka na takie ubezpieczenie wynosi obecnie 20 zł miesięcznie. W przypadku objęcia tym ubezpieczeniem miałby Pan prawo do odszkodowania za każdy procent uszczerbku na zdrowiu będącego następstwem wypadku w wysokości 1033 zł.

Alicja Moroz
fot. Pexels

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

146 mln rolników w Indiach – największa na świecie produkcja ciągników o małej mocy

Mają bardzo rozdrobnione gospodarstwa, do których w wielu przypadkach nie zawitała jeszcze pełna mechanizacja, a mimo tego żywność produkowana jest na Półwyspie Indyjskim w ogromnej skali. Tu produkuje się też najwięcej na świecie ciągników rolniczych małej mocy.

czytaj więcej

Rolnik nie dostał odszkodowania za kombajn. Ubezpieczyciel podejrzewa go o próbę wyłudzenia

„Nie dość, że nie otrzymałem odszkodowania, to jeszcze firma ubezpieczeniowa próbuje zrobić ze mnie naciągacza i oszusta”. Sprawa opisana przez rolnika spod Hrubieszowa dotyczy ubezpieczenia kombajnu.

czytaj więcej

Postaw na majeranek w ogrodzie i ciesz się jego relaksującymi właściwościami

To jedna z najpopularniejszych roślin, która jest ważna zarówno w kuchni, jak i ogrodzie. Zapach ziół, w tym majeranku, bardzo dobrze wpływa na nasze samo­poczucie. Dlatego dobrze sadzić go w okolicy miejsca wypoczynku. Majeranek jest krzewinką o drobnych, szarozielonych listkach i silnym zapachu. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)