Postaw na majeranek w ogrodzie i ciesz się jego relaksującymi właściwościami
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Postaw na majeranek w ogrodzie i ciesz się jego relaksującymi właściwościami

10.04.2023autor: Małgorzata Wyrzykowska

To jedna z najpopularniejszych roślin, która jest ważna zarówno w kuchni, jak i ogrodzie. Zapach ziół, w tym majeranku, bardzo dobrze wpływa na nasze samo­poczucie. Dlatego dobrze sadzić go w okolicy miejsca wypoczynku. Majeranek jest krzewinką o drobnych, szarozielonych listkach i silnym zapachu. 

W środowisku naturalnym, czyli w klimacie śródziemnomorskim, dorasta do 80–100 cm i rośnie kilka lat. W naszym klimacie uprawiany jest jako roślina jednoroczna.

r e k l a m a

Jakie warunki sprzyjają majerankowi?

Żeby nie zagrażały roślinom wiosenne przymrozki, nasiona wysiewamy do skrzyneczek od początku kwietnia i utrzymujemy na parapecie okiennym do połowy maja, gdy wysadzimy go na miejsce stałe, jednak nie jest to warunek. Nasiona można wysiać również na rozsadnik pod koniec kwietnia, lecz należy przykryć je agrowłókniną, ponieważ siewki są wrażliwe na spadki temperatur. Należy pamiętać, że nasion się nie przykrywa ziemią, tylko wklepuje, ponieważ do wschodów wymagają światła. Na miejsce stałe wysadzamy rośliny w odstępach 15 × 30 cm. Wybierając stanowisko pod uprawę, należy zwracać uwagę na nasłonecznienie – majeranek nie lubi miejsc cienistych ani nawet półcienistych, preferuje słoneczną wystawę i lekko wilgotne stanowisko. Pod uprawę wskazana jest lekka, żyzna, przepuszczalna i ciepła gleba o dużej zawartości próchnicy. Podłoże powinno być zasobne w wapń, ponieważ tego pierwiastka potrzebuje najbardziej. Przed wysadzeniem rozsady na miejsce stałe należy ziemię dobrze wynawozić zwapnowanym kompostem. Początkowo roślinki rosną powoli, toteż należy często je odchwaszczać.

Zbiór majeranku przeprowadza się dwukrotnie

Krzewinka doskonale nadaje się do ogródków ziołowych, ale można wykorzystać ją również do tworzenia obwódek rabat. Osiąga 30–40 cm i prawie tyle samo wynosi średnica kęp. Cała roślina pokryta jest delikatnym meszkiem, który sprawia, że ma szarawy odcień. Proste, silnie rozgałęzione pędy pokryte są drobnymi, eliptycznymi listkami na krótkich ogonkach. W czerwcu roś­lina pokrywa się drobnymi kwiatami o zabarwieniu białym lub różowym zebranymi w kwiatostany na szczytach łodyg. Kwiaty utrzymują się do przymrozków, po których cała roślina zamiera.

Pędy do celów przyprawowych zbiera się w całości, łącznie z kwiatami i liśćmi. Zbiór przeprowadza się dwukrotnie. Po raz pierwszy, gdy pojawiają się pąki kwiatowe, czyli pod koniec czerwca – wówczas rośliny ścinamy na wysokości około 10 cm nad ziemią. Jeśli zetniemy niżej, pędy zdrewnieją i zamiast wypuścić nowe przyrosty, roślina zamiera. Kolejny zbiór ziela przeprowadzamy przed ponownym kwitnieniem, kiedy wyrosną nowe przyrosty. Zebrane ziele suszy się w przewiewnym, suchym miejscu.

Majeranek w czasie kwitnienia jest chętnie odwiedzany przez pszczoły i inne owady zapylające

  • Majeranek w czasie kwitnienia jest chętnie odwiedzany przez pszczoły i inne owady zapylające
fot. Małgorzata Wyrzykowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 14/2023 na str. 53. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Małgorzata Wyrzykowska

Małgorzata Wyrzykowska

– dziennikarka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie są przyczyny utraty włosów?

– Badania sugerują, że kobiety, które doświadczają wypadania włosów, mogą mieć również inne schorzenia, takie jak cukrzyca, trądzik i rak piersi – twierdzi dr Valerie Callender, profesor dermatologii w Howard University College of Medicine w Waszyngtonie.

czytaj więcej

Szałwia – cieszy oko ima niezwykłe właściwości zdrowotne

Nie są aż tak preferowane w ogrodach, jak lawenda, którą spotkać można niemal na każdej kwietnej rabacie. Czas to zmienić, zwłaszcza że szałwii jest wiele gatunków i każdy równie dekoracyjny.

czytaj więcej

Kiedy ubezpieczyciel nie musi wypłacić odszkodowania z ubezpieczenia OC rolników za wypadek w gospodarstwie?

Pobieram emeryturę z ZUS, ale prowadzę też gospodarstwo i opłacam składki, m.in. na ubezpieczenie OC rolników. W zeszłym miesiącu kiedy szedłem nakarmić drób, poślizgnąłem się i spadłem ze schodów. Złamałem nogę. Czy należy mi się odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej, w której mam wykupione ubezpieczenie OC rolników?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)