146 mln rolników w Indiach – największa na świecie produkcja ciągników o małej mocy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

146 mln rolników w Indiach – największa na świecie produkcja ciągników o małej mocy

12.04.2023autor: Jan Beba

Mają bardzo rozdrobnione gospodarstwa, do których w wielu przypadkach nie zawitała jeszcze pełna mechanizacja, a mimo tego żywność produkowana jest na Półwyspie Indyjskim w ogromnej skali. Tu produkuje się też najwięcej na świecie ciągników rolniczych małej mocy.

Szacunki Organizacji Narodów Zjednoczonych wskazują, że już w kwietniu Indie zostaną najludniejszym krajem świata, prześcigając populację Chin. Na koniec 2022 r. oba kraje niemal zrównały się pod względem liczby ludności, odpowiednio 1417,2 mln w Indiach i 1425,9 mln w Chinach. Trend wzrostowy w Indiach ma trwać aż do 2064 r., a liczba ludności wyniesie wtedy 1,7 mld. Rosnąca populacja jest poważnym wyzwaniem dla tutejszego rolnictwa, o czym podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez firmę BKT opowiedział C.R. Mehta, dyrektor Centralnego Instytutu Inżynierii Rolniczej w Indiach (ICAR).

140 mln ha powierzchni zasiewów w Indiach

Europejczykom trudno byłoby odnaleźć się w realiach indyjskiego rolnictwa, bo z jednej strony dysponują gigantycznym terenem do uprawy – powierzchnia zasiewów netto wynosi 140 mln ha (ok. 16 mln ha UR w Polsce), co stanowi 42,6% powierzchni kraju, w tym łąki i pastwiska ok. 4%. Potencjał ten zdaje się być jeszcze trwoniony przez duże rozdrobnienie gospodarstw, których w Indiach jest 146 mln, a średnia powierzchnia wynosi aktualnie 1,08 ha w porównaniu z Europą, gdzie mamy średnio 14 ha i 170 ha w USA.
Wielkość i liczba gospodarstw w Indiach prezentuje się następująco:
  • Od 10 ha – 0,83 mln,
  • 4–10 ha – 5,56 mln,
  • 2–4 ha – 13,99 mln,
  • 1–2 ha – 25,8 mln,
  • do 1 ha 100,25 mln.
Zaledwie 4,3% gospodarstw ma więcej niż 4 ha. Średnia powierzchnia wynosi 1,08 ha i ciągle spada. Zmniejszanie powierzchni gospodarstw (2,28 ha w 1971 r., 1,55 ha w 1995 r.) przez podział wciąż postępuje, co trudno powstrzymać, więc potrzeba małych, wielofunkcyjnych maszyn do pracy w nich.
r e k l a m a

W rolnictwie w Indiach pracuje ponad 230 mln osób.

Duże rozdrobnienie gospodarstw, szczególnie w północnej części kraju, jest też konsekwencją górzystego ukształtowania terenu. Małe i rozdrobnione gospodarstwa ograniczają wykorzystanie wydajnych maszyn, a ukształtowanie terenu limituje wykorzystanie maszyn o dużej mocy i masie.
Warte podkreślenia jest, że w rolnictwie pracuje tu aż 230 mln osób (tab. 1.), co stanowi ok. 45% populacji aktywnej zawodowo i zapewnia utrzymanie 55% mieszkańców. Rolnictwo w Indiach odpowiada za wytworzenie 20% PKB. Zadziwiające jest to, że już w 2047 r. przewiduje się spadek wkładu rolnictwa w PKB zaledwie do 3%. To najlepszy dowód na to, jak dynamicznie rozwijać się będą pozostałe gałęzie gospodarki, głównie przemysł i usługi. Będzie to też przestrzeń do zdobycia dodatkowych dochodów dla rolników, którzy, by zaspokoić swoje potrzeby, coraz częściej zmuszeni są szukać drugiej pracy poza rolnictwem. Ważnym kryterium, które powinno w najbliższym czasie pchnąć rolnictwo ku jeszcze większej mechanizacji prac, jest prognozowany wzrost udziału kobiet w liczbie osób zatrudnionych w rolnictwie do 60%.



Różne warunki uprawy

W Kraju Herbaty, którego powierzchnia 3,2 mln km2 dziesięciokrotnie przewyższa Polskę, wegetacja trwa przez cały rok. Wyróżnia się tu aż piętnaście stref agroklimatycznych i 46 rodzajów gleb. Główne uprawy rolnicze w Indiach (rys. 1.) to pszenica, rośliny oleiste, ryż, proso, rośliny strączkowe, bawełna, trzcina cukrowa, kukurydza. W sezonie 2021–2022 wyprodukowano 315 mln t zbóż i oleistych, 27,7 mln t roślin strączkowych, a owoców i warzyw 342 mln t.

Indie zajmują pierwsze miejsce w światowej produkcji roślin strączkowych, sorga, juty i włókien pokrewnych. Są także drugim co do wielkości producentem pszenicy, ryżu, orzeszków ziemnych, bawełny, herbaty, owoców, warzyw, ziemniaków i trzciny cukrowej.
Choć Indie wielu kojarzą się z produkcją herbaty, nie jest to dominująca uprawa. Koncentruje się w północnej części kraju, z regionami Assam i Darjeeling na czele. Łączny areał ogrodów herbacianych wynosi 628 tys. ha, co pozwala uzyskać ok. 1390 tys. t herbaty.
Ciągły wzrost populacji, do 1,6 mld już w 2047 roku i postępująca urbanizacja, wskutek której zmniejszy się powierzchnia użytków rolnych, wymaga od tutejszych rolników większej wydajności w produkcji żywności. Nie będzie to łatwe do osiągnięcia, bo zmiany klimatu nie sprzyjają wzrostowi plonowania, chodzi głównie o coraz mniejszą dostępność wody.
Rytm pracy wyznaczają dwa sezony wegetacyjne: suchy (od października do kwietnia), w którym uprawia się głównie rzepak czy pszenicę i wilgotny (od maja do września), gdzie dominują uprawy ryżu, bawełny czy kukurydzy. Przykładowo w zachodniej części kraju roczna suma opadów osiąga ok. 1000 mm, jednak deszcz pada tylko od czerwca do września. Wymaga to sprawnego systemu magazynowania wody w jeziorach i kanałach, by także w suchych miesiącach można było nawadniać pola. Szacuje się, że połowa użytków rolnych jest tu nawadniana za pomocą kanałów irygacyjnych.

Rośnie intensywność produkcji

Z roku na rok poprawia się wykorzystanie maszyn i urządzeń w produkcji polowej. Udział pracy ludzi i zwierząt pociągowych w rolnictwie spadł z 69% w sezonie 1971–1972 do zaledwie 5% w sezonie 2021–2022 (rys. 2.). Wszystko za sprawą stosunkowo tanich ciągników, których moc z reguły nie przekracza 50 KM (rys. 3.). Opracowany w Instytucie Inżynierii Rolniczej poziom mechanizacji prac w poszczególnych uprawach (tab. 3.) pokazuje, że najbardziej zmechanizowana jest uprawa pól, a najwięcej wysiłku od rolników wymaga ochrona (pielenie) i zbiór. Najbardziej umaszynowiona jest uprawa pszenicy, a najmniej prosa, bawełny i trzciny cukrowej. Interesująco wygląda porównanie mechanizacji indyjskiego rolnictwa (mierzone wielkością gospodarstw, dostępną mocą KM/ha, różnorodnością maszyn, stosowaniem rolnictwa precyzyjnego) do udziału w PKB.
  • Indie: udział w PKB 20%, mechanizacja 40%,
  • Chiny: udział w PKB 7,5%, mechanizacja 50%,
  • Brazylia: udział w PKB 4,3%, mechanizacja 75%,
  • Francja: udział w PKB 1,4%, mechanizacja 95%,
  • USA: udział w PKB 1%, mechanizacja 95%.



Eksport i import maszyn rolniczych

Choć w Indiach trudno spotkać duże traktory czy kombajny, lokalny rynek maszyn rolniczych wyceniany jest na 10 mld dolarów. W produkcji ciągników i maszyn prym wiodą gigantyczne koncerny z Mahindrą, czyli największym producentem sprzętu rolniczego na świecie. Firma z 70-letnią tradycją produkuje ciągniki o mocy do 100 KM, dostępne pod marką Mahindra, Swaraj i Trakstar. Koncern pokrywa w ten sposób zapotrzebowanie niemal 40% krajowego rynku. Warto wspomnieć, że w portfolio grupy jest też fińska marka kombajnów Sampo. Drugim znaczącym indyjskim dostawcą traktorów jest Escorts Group, produkujący ciągniki Farmtrac. Europejskie modele tej marki produkowane są w Mrągowie.
Produkcja i sprzedaż traktorów w Indiach rośnie z roku na rok (rys. 4.). Jeszcze w latach 2012–2013 łączna produkcja wyniosła 579 tys. ciągników, a dziesięć lat później już 1065 tys. sztuk. Eksport nie jest znaczący i dziś stanowi nieco ponad 10% produkcji (129 tys. szt.). Globalny eksport ciągników rolniczych z Indii ma wartość 64 mld dolarów (2019 r.). Główne kierunki eksportu to USA 18,4%, Bangladesz 10,6%, Nepal 9,7%, Turcja 4,7% i Sri Lanka 4,4%. Głównym dostawcą sprzętu do Indii (import) są Chiny.



W ciągu ostatnich kilku lat wartość eksportu i importu maszyn rolniczych utrzymuje się na stałym poziomie, odpowiednio 1005 mln dolarów eksport i 279,5 mln dolarów import (dane za sezon 2020–2021). W Indiach wyszczególnia się też grupę maszyn rolniczych, które nie współpracują z traktorem – tu wartości eksportu i importu są zbliżone i wyniosły w sezonie 2020–2021 odpowiednio 211 i 226 mln dolarów.

Konieczna mechanizacja

Zmniejszająca się liczba pracowników rolnych jest faktem. Młodsza siła robocza na obszarach wiejskich jest coraz bardziej skłonna do pracy w sektorach pozarolniczych, gdzie jest wyższy dochód, wygoda i atrakcyjniejsze miejskie życie. Rośnie więc wiek osób pracujących w rolnictwie.
Dlatego najważniejszym wyzwaniem indyjskiego rolnictwa, aby pozostało samowystarczalne, jest poprawa efektywności, przez zwiększenie produkcji z tej samej powierzchni i lepsze wykorzystywanie wody. Konieczny więc jest jeszcze szybszy rozwój rodzimych, niedrogich i niezawodnych systemów i urządzeń do precyzyjnej pracy, w tym nawożenia.

Indie w liczbach


  • Powierzchnia: 3,2 mln km2 (Polska – 0,32 mln km2).
  • Ludność: 1,4 mld, gęstość zaludnienia 422 os./km2 (Polska 38 mln, 121 os./km2). W Indiach 70% ludności mieszka na wsi (Polska 40%).
  • PKB: 2,3 tys. USD/os., (Polska – 37 tys. USD/os). W Indiach mieszka 1/3 wszystkich najuboższych i niedożywionych ludzi na świecie. Udział w PKB: rolnictwo wytwarza 20% PKB Indii, przemysł 25%, a 55% PKB dostarczają usługi, w tym w branży komputerowej.
  • Armia: czwarta siła militarna świata, 1,3 mln żołnierzy, arsenał obejmuje broń jądrową, 3500 czołgów, 1250 samolotów, 600 śmigłowców i 170 okrętów, a budżet wojska to 2,5% PKB.
  • Edukacja: bezpłatna w wieku 6–11 lat.
  • Warunki naturalne: klimat na większości terytorium zwrotnikowy monsunowy, wilgotny oraz skrajnie suchy. Gleby od bardzo dobrych w rejonach rzek (Indus, Ganges) do słabych, pustynnych.
  • Religia: hinduizm 80%, uznający podział na stany (bramini – kapłani, kszatrijowie – rycerstwo, wajśjowie – kupcy i rolnicy, śudrowie – warstwa służebna) i kasty, dzielące społeczność na ok. 10 tys. grup. Ok. 15% ludności stanowi najniżej postawiona grupa.



Jan Beba
fot. Jakubek, Łuczak, rys. Otocki
autor Jan Beba

Jan Beba

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Tylko 11% rolników w UE ma mniej niż 40 lat, a gospodarstw ubywa. Młodzi rolnicy potrzebują dostępu do ziemi

Organizacje rolnicze ECVC apelują o utworzenie dyrektywy, która zapewni dostęp do gruntów rolnych młodym, mniejszym i średnim rolnikom, zamiast jej koncentracji. Europejscy rolnicy się starzeją, a następcom trudno jest walczyć o ziemię z monopolami.

czytaj więcej

W UE niemal 40 proc. rolników porzuciło gospodarstwa

W ciągu ostatnich lat w państwach członkowskich Unii Europejskiej ubyło kilka milionów gospodarstw rolnych. Takie dane przedstawił Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat). Jakie gospodarstwa upadają najczęściej?

czytaj więcej

Światowy Dzień Czekolady: bez kakao nie ma czekolady, bez rolników nie ma kakao

12 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Czekolady. Zdecydowana większość Polaków lubi czekoladę, ale nie wie, jak wygląda praca rolników uprawiających kakaowce. Czy może nam niedługo zabraknąć czekolady?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)