Kiedy można skorzystać z prawa pierwokupu dzierżawionej ziemi?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy można skorzystać z prawa pierwokupu dzierżawionej ziemi?

24.06.2020autor: Michał Czubak

Od 6 lat dzierżawię od sąsiada grunty rolne na podstawie umowy notarialnej. Dowiedziałem się właśnie, że sąsiad sprzedał je swemu bratankowi. O niczym mnie nie powiadomił i nie zaproponował mi kupna. Czy miał prawo tak postąpić? Czy mogę domagać się unieważnienia tej umowy? Z tego co wiem, dzierżawcy przysługuje prawo pierwokupu.

Z artykułu dowiesz się

  • kiedy dzierżawca ma prawo do pierwokupu?
  • kiedy sprzedaż gruntu z prawem do pierwokupu jest nieważna?
  • prawo pierwokupu a sprzedaż osobie bliska dzierżawcy

Kto ma prawo do pierwokupu?

Istotnie, dzierżawca ma, co do zasady, ustawowe prawo pierwokupu. W tej jednak sytuacji zostało ono wyłączone ze względu na to, że grunty zbyto osobie bliskiej.
r e k l a m a

Kiedy dzierżawcy ziemi przysługuje prawo pierwokupu?

Zgodnie z art. 3 ust. 1 Ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (UKUR), w przypadku sprzedaży nieruchomości rolnej prawo pierwokupu przysługuje z mocy ustawy jej dzierżawcy, jeżeli:
  • umowa dzierżawy została zawarta w formie pisemnej i ma datę pewną oraz była wykonywana co najmniej przez 3 lata, licząc od tej daty
  • nabywana nieruchomość rolna wchodzi w skład gospodarstwa rodzinnego dzierżawcy.
Jeśli dzierżawca spełnia te warunki, właściciel zbywający wydzierżawione grunty jest zobowiązany powiadomić dzierżawcę o treści umowy sprzedaży nieruchomości rolnej. Wykonanie prawa pierwokupu co do nieruchomości rolnej może nastąpić w ciągu miesiąca od otrzymania powyższego zawiadomienia. Następuje to poprzez złożenie oświadczenia o nabyciu danej nieruchomości rolnej w formie aktu notarialnego. Oświadczenie to musi dotrzeć do zobowiązanego, czyli zbywcy nieruchomości. Przez wykonanie prawa pierwokupu dochodzi do skutku między zobowiązanym a uprawnionym umowa sprzedaży tej samej treści, co umowa zawarta przez zobowiązanego z osobą trzecią.

Kiedy sprzedaż jest nieważna?

Artykuł 599 § Kodeksu cywilnego przewiduje, że w przypadku, gdy prawo pierwokupu przysługuje z mocy ustawy Skarbowi Państwa lub jednostce samorządu terytorialnego, współwłaścicielowi albo dzierżawcy, sprzedaż dokonana bezwarunkowo jest nieważna.

Prawo pierwokupu a sprzedaż osobie bliska dzierżawcy

Należy jednak pamiętać o tym, że zgodnie z art. 3 ust 5 UKUR, przepisów ustanawiających prawo pierwokupu dzierżawcy nie stosuje się, jeżeli nabywcą nieruchomości rolnej jest m.in. osoba bliska zbywcy. UKUR zalicza do grona osób bliskich: zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, małżonka, osoby przysposabiające i przysposobione oraz pasierbów. Bratanek w świetle tej ustawy jest więc osobą bliską. Z tego względu prawo pierwokupu Panu nie przysługiwało.

Należy jednak podkreślić, że mimo zmiany właściciela umowa dzierżawy nadal obowiązuje, a nabywca nie może jej wypowiedzieć, jeśli nie przewiduje ona możliwości wypowiedzenia przed upływem okresu, na jaki została zawarta.

Alicja Moroz
fot. Piaxabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy prawo pierwokupu dotyczy każdego gruntu rolnego?

Od kilku lat dzierżawię od gminy grunt rolny o pow. 0,27 ha. Najpierw poinformowano mnie, że w związku z tym, że gmina zamierza sprzedać ten grunt, jako dzierżawcy będzie mi przysługiwało prawo pierwokupu. Ostatnio jednak otrzymałem wiadomość, że z uwagi na małą powierzchnię gruntu, nie przysługuje mi prawo pierwokupu i gmina organizuje przetarg. Czy słusznie?

czytaj więcej
Porady prawne

Jakie są koszty geodety przy nabyciu gruntu

Pytanie: Kupując ziemię w akcie notarialnym nabycia nieruchomości oświadczyłem, że granice są mi znane. Okazało się jednak, że granic nie wyznaczono. Czy mogę teraz żądać od sprzedającego sfinansowania geodety?

czytaj więcej
Aktualności

Ile gruntów rolnych Skarb Państwa przekazał Kościołowi Katolickiemu?

Ponad 90 tysięcy hektarów przekazało państwo od początku lat 90 kościołom. Zdecydowaną większość tych gruntów trafiła do Kościoła Katolickiego. Ale na darmowe grunty mogą także liczyć samorządy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)