- kiedy dzierżawca ma prawo do pierwokupu?
- kiedy sprzedaż gruntu z prawem do pierwokupu jest nieważna?
- prawo pierwokupu a sprzedaż osobie bliska dzierżawcy
Kto ma prawo do pierwokupu?
Istotnie,
dzierżawca ma, co do zasady, ustawowe prawo pierwokupu. W tej jednak sytuacji zostało ono wyłączone ze względu na to, że grunty zbyto osobie bliskiej. Kiedy dzierżawcy ziemi przysługuje prawo pierwokupu?
Zgodnie z art. 3 ust. 1 Ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (UKUR),
w przypadku sprzedaży nieruchomości rolnej prawo pierwokupu przysługuje z mocy ustawy jej dzierżawcy, jeżeli:
- umowa dzierżawy została zawarta w formie pisemnej i ma datę pewną oraz była wykonywana co najmniej przez 3 lata, licząc od tej daty
- nabywana nieruchomość rolna wchodzi w skład gospodarstwa rodzinnego dzierżawcy.
Jeśli dzierżawca spełnia te warunki, właściciel zbywający wydzierżawione grunty jest zobowiązany powiadomić dzierżawcę o treści umowy sprzedaży nieruchomości rolnej. Wykonanie prawa pierwokupu co do nieruchomości rolnej może nastąpić w ciągu miesiąca od otrzymania powyższego zawiadomienia. Następuje to poprzez złożenie oświadczenia o nabyciu danej nieruchomości rolnej w formie aktu notarialnego. Oświadczenie to musi dotrzeć do zobowiązanego, czyli zbywcy nieruchomości. Przez wykonanie prawa pierwokupu dochodzi do skutku między zobowiązanym a uprawnionym umowa sprzedaży tej samej treści, co umowa zawarta przez zobowiązanego z osobą trzecią.
Kiedy sprzedaż jest nieważna?
Artykuł 599 § Kodeksu cywilnego przewiduje,
że w przypadku, gdy prawo pierwokupu przysługuje z mocy ustawy Skarbowi Państwa lub jednostce samorządu terytorialnego, współwłaścicielowi albo dzierżawcy,
sprzedaż dokonana bezwarunkowo jest nieważna.Prawo pierwokupu a sprzedaż osobie bliska dzierżawcy
Należy jednak pamiętać o tym, że zgodnie z art. 3 ust 5 UKUR, przepisów ustanawiających
prawo pierwokupu dzierżawcy nie stosuje się, jeżeli nabywcą nieruchomości rolnej jest m.in. osoba bliska zbywcy. UKUR zalicza do grona osób bliskich: zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, małżonka, osoby przysposabiające i przysposobione oraz pasierbów.
Bratanek w świetle tej ustawy jest więc osobą bliską. Z tego względu prawo pierwokupu Panu nie przysługiwało.Należy jednak podkreślić, że mimo zmiany właściciela umowa dzierżawy nadal obowiązuje, a nabywca nie może jej wypowiedzieć, jeśli nie przewiduje ona możliwości wypowiedzenia przed upływem okresu, na jaki została zawarta.
Alicja Moroz
fot. Piaxabay