Z artykułu dowiesz się
- W jakich przypadkach można stosować prawo pierwokupu?
- Czy pierwszeństwo pierwokupu dotyczy każdej działki?
- Kiedy może nastąpić zbycie nieruchomości bez przetargu?
Z artykułu dowiesz się
Prawo pierwokupu przysługujące dzierżawcy uregulowane jest obecnie w ustawie z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. Odnosi się ona także do gruntów z zasobu gminnego. Przepisów ustawy (art. 3), który wskazuje, w jakich przypadkach można stosować prawo pierwokupu nie stosuje się jednak do nieruchomości rolnych o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha. Zatem gminy przyjmują, że w odniesieniu do gruntów o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha prawo pierwokupu nie przysługuje. Taka sytuacja jest niekorzystna dla dzierżawców nieruchomości rolnych o mniejszych powierzchniach.
Według art. 37 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, nieruchomość jest zbywana w drodze bezprzetargowej:
W tej ustawie brakuje niestety regulacji, która pozwoliłaby dzierżawcy nabyć grunty rolne bez przetargu w ramach pierwszeństwa nabycia, tak jak jest to w przypadku dzierżawy nieruchomości od KOWR. Prawo pierwszeństwa nabycia gruntów państwowych przysługujące dzierżawcy dotyczy także nieruchomości o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha.
Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami stanowi, że odpowiednia rada lub sejmik województwa, mogą podjąć odpowiednio zarządzenie albo uchwałę o odstąpieniu od zbycia w drodze przetargu nieruchomości: zabudowanych na podstawie zezwolenia na budowę lub których zabudowa została zalegalizowana zgodnie z procedurami przewidzianymi w odrębnych przepisach, jeżeli o nabycie nieruchomości ubiega się osoba, która dzierżawi lub użytkuje nieruchomość na podstawie umowy zawartej na co najmniej 10 lat (art. 37 ust. 3 ustawy).
prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Obraz Charles Echer z Pixabay
Michał Czubak
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Najważniejsze tematy