Jak można wykreślić służebność gruntową dla działki?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak można wykreślić służebność gruntową dla działki?

17.02.2023autor: Alicja Moroz

Rodzice przekazali mi 10 lat temu gospodarstwo wraz z działką, na której dawno temu została ustanowiona służebność przechodu i przegonu bydła do łąki sąsiada. Sąsiad już nie żyje, a łąkę kupił od jego spadkobierców inny rolnik. Zwróciłem się do starostwa o wykreślenie służebności z ewidencji gruntów i budynków, ale urzędnik nie chciał tego zrobić i odesłał mnie do sądu. Czy można to załatwić inaczej niż na drodze sądowej?

Z artykułu dowiesz się

  • Z czym związana jest służebność gruntowa?
  • Komu przysługują prawa wynikające ze służebności gruntowej?
  • Kiedy starostwo może wykreślić wpis o służebności gruntowej?

Z czym związana jest służebność gruntowa?

Należy przede wszystkim wyjaśnić, że służebność gruntowa jest związana z nieruchomością, a nie osobą właściciela. Zgodnie z art. 285 Kodeksu cywilnego, nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega na tym, że:

  • właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, lub

  • właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, lub

  • właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu własności.

r e k l a m a

Komu przysługują prawa wynikające ze służebności gruntowej?

Prawa wynikające ze służebności przysługują każdoczesnemu właścicielowi (użytkownikowi wieczystemu) nieruchomości władnącej. Tak więc fakt, że zmienił się właściciel łąki, nie ma znaczenia dla istnienia służebności. Znaczenie ma natomiast to, czy korzysta on ze służebności. Artykuł 293 § 1 k.c. stanowi bowiem, że służebność gruntowa wygasa wskutek niewykonywania przez lat 10. Następuje to z mocy prawa, ale musi być potwierdzone wyrokiem sądu.

Kiedy starostwo może wykreślić wpis o służebności gruntowej?

Wydział geodezji starostwa powiatowego nie może wykreślić wpisu bez podstawy prawnej. W tym wypadku konieczne będzie uzyskanie orzeczenia sądu potwierdzającego to, że służebność gruntowa wygasła na skutek niekorzystania z niej przez lat 10. Wyrok sądu w tej sprawie będzie stanowić podstawę zmiany w księdze wieczystej, a następnie wypis z księgi posłuży do wprowadzenia zmian w ewidencji gruntów.

Jeżeli nie da się wykazać, że służebność nie była wykonywana przez lat 10, może Pan żądać zniesienia służebności gruntowej za wynagrodzeniem, jeżeli wskutek zmiany stosunków służebność stała się szczególnie uciążliwa, a nie jest konieczna do prawidłowego korzystania z nieruchomości władnącej (art. 294 k.c.).

Gdy służebność gruntowa utraciła dla nieruchomości władnącej wszelkie znaczenie (np. jej właściciel uzyskał dostęp do swojej działki z innej strony), właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zniesienia służebności bez wynagrodzenia (art. 295 k.c.).

Jednak także w obu tych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie sprawy sądowej. Wykreślenie służebności z księgi wieczystej, a następnie dokonanie zmiany w ewidencji gruntów bez konieczności udania się do sądu będzie możliwe tylko wtedy, jeżeli obecny właściciel łąki zrezygnuje ze swego prawa. Stosowne oświadczenie musi być złożone u notariusza. Należy je dołączyć do wniosku o wykreślenie służebności.

Alicja Moroz
fot. M. Szymańska

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zboże zablokowało DK 92 w Wielkopolsce. Służby wzięły się za usuwanie ziarna

W Strzałkowie (woj. wielkopolskie) na krajowej 92 doszło do zderzenia ciągnika rolniczego z dwiema przyczepami wypełnionymi zbożem z pojazdem ciężarowym. Ze zgłoszenia, jakie otrzymały służby wynikało, że może być to wypadek z rannymi.

czytaj więcej

Zimna obora doskonale służy krowom, ale wymaga nawet 2 tys. bel słomy

Mówi się, że kobieta to słaba płeć. Stwierdzeniu temu całkowicie przeczy Małgorzata Janusz, która po śmierci męża dzielnie kontynuuje rozwijaną wspólnie przez lata hodowlę bydła i produkcję mleka. Łatwo oczywiście nie jest, bo ogrom pracy i zarządzanie gospodarstwem, w którym utrzymywane jest pogłowie liczące grubo ponad 200 sztuk bydła, to nie lada wyzwanie.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)