Z artykułu dowiesz się
- zakaz sprzedaży nieruchomości – czy obowiązuje w tym przypadku?
- czy na zakup gruntu zawsze potrzebna jest zgoda ministra?
- jakie są obowiązki nabywcy gruntów rolnych z Zasobu?
Z artykułu dowiesz się
Ustawa z 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości ZWRSP oraz o zmianie niektórych ustaw w art. 1 wskazuje, że w okresie 5 lat od dnia wejścia w życie ustawy wstrzymuje się sprzedaż nieruchomości albo ich części wchodzących w skład Zasobu. Zakaz nie dotyczy nieruchomości rolnych o powierzchni do 2 ha.
Aby nabyć 5 ha dzierżawionych gruntów rolnych, potrzebna jest zgoda ministra rolnictwa. Bez zgody możliwe jest nabycie części dzierżawionych gruntów (do 2 ha).
W przypadku zawarcia umowy sprzedaży gruntów rolnych z Zasobu ustawa z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa nakłada na nabywcę gruntów rolnych obowiązki. Według art. 29a ustawy, umowa sprzedaży nieruchomości rolnych zawiera w szczególności zobowiązania nabywcy nieruchomości do:
Umowa zawiera zastrzeżenie, że postanowienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 3 (zapłata kwoty w wysokości 40% ceny sprzedaży) nie stosuje się w przypadku przeniesienia własności nieruchomości nabytej z Zasobu na rzecz zstępnego (np. syna, wnuka) lub przysposobionego, a w przypadku ich braku – krewnego w linii bocznej albo za pisemną zgodą KOWR.
prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay
Michał Czubak
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Najważniejsze tematy