Jak kupić grunty dzierżawione od państwa?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak kupić grunty dzierżawione od państwa?

11.08.2020autor: Michał Czubak

Od ponad 15 lat dzierżawimy 5 ha gruntów rolnych od KOWR. Chcielibyśmy je nabyć, a następnie przenieść w drodze darowizny na syna. Mąż osiągnął już wiek emerytalny i chce zakończyć prowadzenie działalności rolniczej. Jakich formalności musimy dopełnić? Czy możemy kupić grunty dzierżawione do państwa?

Z artykułu dowiesz się

  • zakaz sprzedaży nieruchomości – czy obowiązuje w tym przypadku?
  • czy na zakup gruntu zawsze potrzebna jest zgoda ministra?
  • jakie są obowiązki nabywcy gruntów rolnych z Zasobu?

Kupno gruntów dzierżawionych od państwa, czy zakaz sprzedaży obowiązuje w tym przypadku?

Ustawa z 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości ZWRSP oraz o zmianie niektórych ustaw w art. 1 wskazuje, że w okresie 5 lat od dnia wejścia w życie ustawy wstrzymuje się sprzedaż nieruchomości albo ich części wchodzących w skład Zasobu. Zakaz nie dotyczy nieruchomości rolnych o powierzchni do 2 ha.

r e k l a m a

Kiedy na zakup gruntów dzierżawionych potrzebna jest zgoda ministra?

Aby nabyć 5 ha dzierżawionych gruntów rolnych, potrzebna jest zgoda ministra rolnictwa. Bez zgody możliwe jest nabycie części dzierżawionych gruntów (do 2 ha).

Jakie są obowiązki nabywcy gruntów rolnych dzierżawionych od państwa?

W przypadku zawarcia umowy sprzedaży gruntów rolnych z Zasobu ustawa z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa nakłada na nabywcę gruntów rolnych obowiązki. Według art. 29a ustawy, umowa sprzedaży nieruchomości rolnych zawiera w szczególności zobowiązania nabywcy nieruchomości do:

  • nieprzenoszenia własności nieruchomości nabytej przez 15 lat od dnia nabycia i do prowadzenia działalności rolniczej na niej w tym okresie, a w przypadku osób fizycznych do osobistego prowadzenia tej działalności;
  • nieustanawiania w okresie, o którym mowa powyżej, hipoteki na nieruchomości nabytej z Zasobu na rzecz innych podmiotów niż KOWR;zapłaty kwoty w wysokości 40% ceny sprzedaży w przypadku niedotrzymania przez nabywcę nieruchomości któregokolwiek ze zobowiązań, o których mowa powyżej, albo złożenia nieprawdziwego oświadczenia, o którym mowa w art. 29b ust. 1.
Chodzi o oświadczenie nabywcy o pochodzeniu środków finansowych na ten cel oraz że nie zawarł umowy przedwstępnej na zbycie tej nieruchomości.

Umowa zawiera zastrzeżenie, że postanowienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 3 (zapłata kwoty w wysokości 40% ceny sprzedaży) nie stosuje się w przypadku przeniesienia własności nieruchomości nabytej z Zasobu na rzecz zstępnego (np. syna, wnuka) lub przysposobionego, a w przypadku ich braku – krewnego w linii bocznej albo za pisemną zgodą KOWR.

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kupić grunt teraz czy zaczekać do przyszłego roku?

Chciałbym zakupić grunty rolne i skorzystać ze zwolnienia w podatku od czynności cywilnoprawnych. Czy to prawda, że limit pomocy de minimis w rolnictwie został już wykorzystany i nie mogę w tym roku zawrzeć umowy sprzedaży? Problem polega na tym, że sprzedający potrzebuje część pieniędzy w trybie pilnym.

czytaj więcej

Czy właściciel gruntu może odebrać dzierżawę zawartą na kilka lat?

Dzierżawimy grunty rolne od właściciela, który dzięki tej umowie pobiera emeryturę z KRUS. Umowa jest zawarta na 10 lat i została zgłoszona do ewidencji gruntów i budynków w starostwie powiatowym. Wydzierżawiający wystąpił o ustalenie warunków zabudowy, otrzymał pozytywną decyzję z gminy i znalazł kupca na działki. Zwrócił się do nas, aby rozwiązać umowę za porozumieniem stron, na co nie wyraziliśmy zgody. Wtedy otrzymaliśmy wypowiedzenie umowy z powodu niepłacenia czynszu pomimo wielokrotnych upomnień z jego strony. Rzeczywiście czynsz nie był płacony, ponieważ właściciel gruntów nic nie chciał. Jednak do umowy dzierżawy koniecznie trzeba było wpisać jakiś czynsz i przewiduje ona dostarczanie co roku 50 kg pszenicy. Mam świadków tych ustaleń między nami a właścicielem, od którego nigdy nie dostaliśmy żadnego upomnienia. Wysłaliśmy do właściciela pola pismo z odpowiedzią, że w wypowiedzeniu zawarł nieprawdę oraz z zapytaniem, jak mamy mu dostarczyć pszenicę. Do dzisiaj nie dostaliśmy odpowiedzi. Co mamy robić?

czytaj więcej

Czy właściciel może odmówić wpuszczenia inwestora na swój grunt?

Zamierzam wyremontować i przebudować budynek gospodarczy. Z uwagi na jego usytuowanie konieczne jest wejście na grunt sąsiada. On jednak nie chce się na to zgodzić. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)