Kupić grunt teraz czy zaczekać do przyszłego roku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kupić grunt teraz czy zaczekać do przyszłego roku?

22.09.2020autor: Michał Czubak

Chciałbym zakupić grunty rolne i skorzystać ze zwolnienia w podatku od czynności cywilnoprawnych. Czy to prawda, że limit pomocy de minimis w rolnictwie został już wykorzystany i nie mogę w tym roku zawrzeć umowy sprzedaży? Problem polega na tym, że sprzedający potrzebuje część pieniędzy w trybie pilnym.

Z artykułu dowiesz się

  • Umowa na zakup gruntu z zadatkiem czy zaliczką?
  • Jak wielka jest pula środków w ramach pomocy de minimis w rolnictwie?

Jak wielka jest pula środków w ramach pomocy de minimis w rolnictwie?

Według systemu Rejestracji Pomocy Publicznej, wykorzystanie limitu pomocy de minimis w rolnictwie na dzień 07.08.2020 r. wynosi 295 932 125,00 euro, co stanowi 100% (https://srpp.minrol.gov.pl/).

Oznacza to, że skoro nie wykorzystał Pan swojego limitu (20 tys. euro na 3 lata), będzie Pan mógł skorzystać z pomocy od 1 stycznia 2021 r. Umowa sprzedaży gruntów rolnych musi być zawarta w 2021 r. Obecnie może Pan zawrzeć umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego i wpłacić część pieniędzy sprzedawcy jako zadatek albo zaliczkę.

r e k l a m a

Umowa na zakup gruntu z zadatkiem czy zaliczką?

Dla Pana jako wpłacającego, któremu zależy na umowie, korzystniej będzie zawrzeć umowę z zadatkiem. Według bowiem art. 395 k.c., w braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju, zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego odstąpić od umowy i zachować otrzymany zadatek.

Natomiast jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej. Kodeks cywilny określa, że w razie wykonania umowy zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała. Jeżeli zaliczenie nie jest możliwe, zadatek ulega zwrotowi.

Kwestia rozwiązania umowy a wpłacone wcześniej pieniądze

W razie rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy wypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony. W przypadku zawarcia umowy sprzedaży jeszcze w tym roku nie będzie Pan mógł skorzystać ze zwolnienia w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy w tej sytuacji przysługuje mi zwolnienie z podatku od czynności cywiloprawnych?

W pierwszej kolejności powinien Pan sprawdzić, czy przysługuje Panu zwolnienie w podatku od czynności cywilnoprawnych. Według art. 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwalnia się od podatku sprzedaż własności gruntów stanowiących gospodarstwo rolne wraz z będącymi ich częścią składową drzewami i innymi roślinami. W wyniku dokonania tej czynności musi zostać utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne. Jego powierzchnia nie może być mniejsza niż 11 ha i większa niż 300 ha. Gospodarstwo musi być prowadzone przez nabywcę przez co najmniej 5 lat od dnia zakupu.

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ile gruntów muszę zachować, by na emeryturze otrzymać pełne świadczenie?

Zamierzam przekazać w najbliższym czasie gospodarstwo córce. Czy przechodząc na emeryturę, aby otrzymać pełne świadczenie, mogę być właścicielem 0,8 ha gruntów rolnych?

czytaj więcej

Jak kupić grunty dzierżawione od państwa?

Od ponad 15 lat dzierżawimy 5 ha gruntów rolnych od KOWR. Chcielibyśmy je nabyć, a następnie przenieść w drodze darowizny na syna. Mąż osiągnął już wiek emerytalny i chce zakończyć prowadzenie działalności rolniczej. Jakich formalności musimy dopełnić? Czy możemy kupić grunty dzierżawione do państwa?

czytaj więcej
Porady prawne

Kupno ziemi z usuniętym humusem

Pytanie: Podpisałem umowę przedwstępną kupna ziemi i wpłaciłem zadatek. Po umowie na grunt weszła ekipa naprawiająca sieci elektryczne po wichurach i zniszczyła humus na powierzchni kilku hektarów. Czy mam obowiązek tę ziemię kupić? Co ze szkodami?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)