Czy właściciel może odmówić wpuszczenia inwestora na swój grunt?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy właściciel może odmówić wpuszczenia inwestora na swój grunt?

13.09.2020autor: Michał Czubak

Zamierzam wyremontować i przebudować budynek gospodarczy. Z uwagi na jego usytuowanie konieczne jest wejście na grunt sąsiada. On jednak nie chce się na to zgodzić. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?

Z artykułu dowiesz się

  • wejście na teren sąsiada – czy potrzebna jest jego zgoda?
  • czy inwestor ma jakieś obowiązki względem właściciela terenu?

Wejście na teren sąsiada – czy potrzebna jest jego zgoda?

Artykuł 47 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane określa, że jeżeli do wykonania prac przygotowawczych lub robót budowlanych niezbędne jest wejście do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości, inwestor jest obowiązany przed rozpoczęciem robót uzyskać zgodę jego właściciela na wejście. Powinien uzgodnić z nim przewidywany sposób, zakres i terminy korzystania z obiektów, a także ewentualną rekompensatę z tego tytułu. Ustęp 2 tego artykuł określa, że w razie nieuzgodnienia warunków, o których mowa w ust. 1, o niezbędności wejścia do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości rozstrzyga organ administracji architektoniczno-budowlanej (starosta). Robi to w drodze decyzji w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.

r e k l a m a

Czy inwestor ma jakieś obowiązki względem właściciela terenu?

W przypadku uznania zasadności wniosku inwestora organ ten określa jednocześnie granice niezbędnej potrzeby oraz warunki korzystania z sąsiedniego budynku, lokalu lub nieruchomości. Inwestor po zakończeniu robót jest obowiązany naprawić szkody powstałe w wyniku tego korzystania na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 4 listopada 2016 r. (sygn. akt: II OSK 198/15) wskazał, że stroną postępowania w sprawie wydania decyzji o niezbędności wejścia na teren sąsiedniej nieruchomości jest inwestor, a więc ten, który składa wniosek o wydanie takiej decyzji, oraz właściciel, którego dotyczy taki wniosek. Poza tym to inwestor zobowiązany jest do naprawienia właścicielowi nieruchomości powstałej szkody na skutek korzystania przez niego z cudzej nieruchomości.

Jako inwestor powinien więc Pan złożyć stosowny wniosek do starosty.

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak kupić grunty dzierżawione od państwa?

Od ponad 15 lat dzierżawimy 5 ha gruntów rolnych od KOWR. Chcielibyśmy je nabyć, a następnie przenieść w drodze darowizny na syna. Mąż osiągnął już wiek emerytalny i chce zakończyć prowadzenie działalności rolniczej. Jakich formalności musimy dopełnić? Czy możemy kupić grunty dzierżawione do państwa?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty bezpośrednie jedynie dla użytkownika gruntu rolnego

Czy pobieranie dopłat bezpośrednich w sytuacji, gdy nie „obrabia” się pola jest przestępstwem?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)