Jak KOWR może przeprowadzić kontrolę u rolnika, który kupił grunty rolne od państwa?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak KOWR może przeprowadzić kontrolę u rolnika, który kupił grunty rolne od państwa?

11.08.2022autor: dr Aneta Suchoń

Trzy lata temu kupiłem grunty rolne od sąsiada. Obecnie część z nich oddałem sąsiadowi w dzierżawę, gdyż mam kłopoty ze zdrowiem. Ostatnio KOWR przeprowadził kontrolę u znajomego, który dwa lata temu kupił ziemię rolną. Czy może taką kontrolę przeprowadzić także u mnie w gospodarstwie? Jakie mogą być jej konsekwencje?

Z artykułu dowiesz się

  • Jak długo nabywca gospodarstwa musi je prowadzić?
  • Czy potrzebna jest zgoda KOWR na oddanie nabytych gruntów w dzierżawę?
  • Czy KOWR może w tym zakresie skontrolować rolnika?

Jak długo nabywca gospodarstwa musi je prowadzić?

Według art. 2b ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez co najmniej 5 lat od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości. Natomiast w przypadku osoby fizycznej – prowadzić to gospodarstwo osobiście. W tym okresie zakupiona nieruchomość nie może być sprzedana ani oddana w posiadanie innym podmiotom.

r e k l a m a

Czy potrzebna jest zgoda KOWR na oddanie nabytych gruntów w dzierżawę?

Jeżeli chciał Pan oddać część gruntów w dzierżawę, powinien Pan uzyskać na to zgodę KOWR. Według przepisów dyrektor generalny Krajowego Ośrodka, na wniosek nabywcy nieruchomości rolnej, wyraża zgodę na sprzedaż lub dzierżawę przed upływem 5 lat od dnia przeniesienia własności tej nieruchomości w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem nabywcy nieruchomości rolnej lub interesem publicznym. Organem wyższego stopnia, w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego, w tych sprawach jest ministerstwo rolnictwa. Zasady powyższej nie stosuje się do nieruchomości rolnej zbywanej lub oddawanej w posiadanie np. osobie bliskiej.

Czy KOWR może w tym zakresie skontrolować rolnika?

Co do kontroli, to KOWR pełni nadzór nad wykonaniem obowiązków wynikających z ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Przypominamy, że KOWR coraz częściej przeprowadza takie kontrole. Zatem rolnicy, którzy nabyli grunty rolne, mogą być sprawdzani, czy wykonują swoje obowiązki. Działanie KOWR jest zgodne z art. 8a ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Według tego aktu prawnego dyrektor generalny Krajowego Ośrodka lub dyrektor jego oddziału terenowego wydaje imienne upoważnienie do przeprowadzenia kontroli. Upoważnienie zawiera imię i nazwisko osoby upoważnionej do przeprowadzenia kontroli, miejsce i zakres kontroli, podstawę prawną do jej przeprowadzenia oraz podpis osoby je wydającej. Osoby upoważnione do przeprowadzenia kontroli mają prawo do:

  • wstępu na teren nieruchomości rolnych kontrolowanych podmiotów,

  • żądania związanych z przedmiotem kontroli pisemnych lub ustnych informacji, okazywania i udostępniania dokumentów.

Z przebiegu kontroli sporządza się protokół, który zawiera opis stanu faktycznego stwierdzonego w wyniku kontroli. Kontrolowany ma prawo wnieść do niego swoje uwagi.

Należy także pamiętać o sankcjach wynikających z ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Pisaliśmy już o nich wielokrotnie w „Tygodniku”, ale ciągle budzą one wątpliwości. Według art. 9 wymienionej ustawy, jeżeli w ciągu 5 lat od nabycia nieruchomości rolnej, jej nabywca nie podjął prowadzenia gospodarstwa rolnego lub go zaprzestał, a w przypadku osoby fizycznej osobistego prowadzenia gospodarstwa rolnego, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, czy też oddał w posiadanie nabytą nieruchomość rolną bez zgody Krajowego Ośrodka, KOWR może wystąpić do sądu o nabycie własności tej nieruchomości za zapłatą ceny odpowiadającej jej wartości rynkowej określonej stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM

fot. arch. red./M. Konicz

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy stracili bydło, bo bezprawnie odebrano im dzierżawę. RPO: to rażące naruszenie przepisów

ANR pozbawiła rolników ziemi. Niezgodne z prawem odebranie dzierżawy zaskarżył Rzecznik Praw Obywatelskich. I choć Sąd Najwyższy stanął po stronie rolników, nie czują się wygranymi, bo po utracie dzierżawionych gruntów musieli sprzedać bydło i ziemię.

czytaj więcej

Ile ziemi KOWR może jeszcze wydzierżawić rolnikom? Gdzie jest jej najwięcej?

W 2023 roku do zasobu Skarbu Państwa wróci ponad 37 tysięcy hektarów ziemi. Pochodzą one od dzierżawców, którzy nie zgodzili się wcześniej na 30% wyłączenia. Jakimi jeszcze gruntami rolnymi dysponuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i czy może je udostępnić rolnikom?

czytaj więcej

Czy KOWR będzie przedłużać umowy z wielkoobszarowymi dzierżawcami?

Wielu firmom kończą się umowy dzierżawy gruntów rolnych. Czy KOWR będzie je przedłużać czy nie? Jak na to pytanie odpowiedział Jacek Malicki, p.o. zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)