Czy rencista niezdolny do pracy w gospodarstwie dostanie wyższy limit "taniego prądu"?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy rencista niezdolny do pracy w gospodarstwie dostanie wyższy limit "taniego prądu"?

19.12.2022autor: Alicja Moroz

Jestem na rencie z KRUS. Po to, by dostawać ją w pełnej wysokości, przekazałem gospodarstwo synowi. Syn z rodziną mieszka pod innym adresem niż ja z żoną. Wiem, że syn jako rolnik będzie miał limit zużycia prądu uprawniający do niższych cen za energię w przyszłym roku na poziomie 3 tys. MWh. Słyszałem, że prawo do podwyższonego limitu w wysokości 2,6 tys. MWh mają też osoby niepełnosprawne. Byłem w PGE z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. Powiedziano mi, że raczej ten wyższy limit mnie nie obejmie, bo nie mam w orzeczeniu napisane, że jestem niezdolny do samodzielnej egzystencji. Czy to prawda?

Rząd mrozi ceny prądu. Do jakiej wysokości?

Niestety, tak wynika z przepisów Ustawy z 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Przewiduje ona, że w przyszłym roku ceny prądu będą zamrożone na poziomie z tego roku do limitu zużycia: 2 MWh rocznie dla gospodarstwa domowego, 2,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami i 3 MWh w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników. Po przekroczeniu wskazanych limitów zużycia, odbiorcy będą rozliczani za każdą kolejną zużytą ilość energii według stawek taryf lub cenników obowiązujących w 2023 r.

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 3 ww. Ustawy, wyższy limit zużycia prądu wynoszący 2,6 MWh (megawatogodzin), czyli 2600 kilowatogodzin, przysługuje odbiorcy posiadającemu, w dniu wejścia w życie ustawy, orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Prawo do wyższego limitu mają też odbiorcy zamieszkujący z osobami niepełnosprawnymi w stopniu znacznym lub umiarkowanym lub dziećmi do lat 16 z orzeczeniem o niepełnosprawności.

r e k l a m a

Komu przysługują wyższe limity zużycia prądu?

Wyższy limit zużycia energii przysługuje także osobom legitymującym się również innymi dokumentami niż orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wydane przez powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności. W tym zakresie stosuje się zasady określone w Ustawie z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Według niej rozróżnia się 3 stopnie niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany oraz lekki. Na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności jest traktowane orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji, a także niezdolności do samodzielnej egzystencji ustalone na podstawie Ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Za posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności uznaje się również osoby zaliczone wcześniej do I grupy inwalidów. Na równi z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności traktuje się orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy oraz orzeczenia o zaliczeniu do II grupy inwalidów.

Co z osobami o stałej lub długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym?

Inaczej jednak ma się rzecz z osobami posiadającymi orzeczenia o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. Zgodnie z art. 62 ust. 3 Ustawy o rehabilitacji i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, osoby takie traktuje się jako zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności tylko wtedy, jeśli przysługuje im zasiłek pielęgnacyjny. Rencistów rolniczych bez prawa do tego zasiłku traktuje się natomiast jako osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności.

Z kolei w myśl art. 16 ust. 2 Ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, zasiłek pielęgnacyjny przysługuje osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Za równoważne ze znacznym stopniem niepełnosprawności uznaje się orzeczenie o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i do samodzielnej egzystencji albo trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i do samodzielnej egzystencji, wydane na podstawie Ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników w celu uzyskania świadczeń określonych w jej przepisach.

Wynika z tego, że na podwyższony limit zużycia energii mogą liczyć jedynie ci rolnicy na rencie z KRUS, którzy oprócz niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym mają też orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji i pobierają z tego tytułu zasiłek pielęgnacyjny.

Jest to krzywdzące i niezrozumiałe. Trudno pojąć, dlaczego renciści z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy w gospodarstwie nie są uznawani za osoby niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym, tylko w lekkim. Inaczej niż renciści pobierający świadczenia z ZUS, legitymujący się orzeczeniami o całkowitej niezdolności do pracy, które traktowane są na równi z orzeczeniami o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Nie ulega wątpliwości, że art. 62 ust. 3 Ustawy o rehabilitacji i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych powinien zostać zmieniony, a renciści z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy powinni być traktowani jednakowo, bez względu na to, czy orzeczenie wydał lekarz orzecznik ZUS, czy lekarz rzeczoznawca KRUS.

Alicja Moroz
​fot. M. Czubak

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy rolnik straci dopłaty do wymiany dachu z azbestem, jeśli sam ściągnie eternit?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaoferowało rolnikom wsparcie finansowe na wymianę pokryć dachowych z materiałów szkodliwych dla zdrowia lub środowiska w gospodarstwach. Nabór wniosków zakończył się 15 listopada. Teraz MRiRW rozwiewa ostatnie wątpliwości, dotyczące tych dopłat. Co warto wiedzieć?

czytaj więcej
Porady prawne

Rolnik obsiał grunt bezumownie. Czy może zebrać plon?

Nasz Czytelnik omyłkowo obsiał grunt, na którym zakończył dzierżawę. Zawiadomił KOWR i uregulował opłatę za bezumowne korzystanie. Czy ma prawo do zebrania tego, co zasiał na polu? Zobacz odpowiedź prawnika!

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Firmy na VII Forum Rolników i Agrobiznesu. Cz. 1. Jakie mają plany, nowości i ofertę dla rolników?

Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu gromadzi nie tylko właścicieli gospodarstw rolnych, polityków odpowiedzialnych za rolnictwo, naukowców i przedstawicieli instytucji z otoczenia rolnictwa lecz także firmy z branży agro. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)