Czy rolnik straci dopłaty do wymiany dachu z azbestem, jeśli sam ściągnie eternit?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy rolnik straci dopłaty do wymiany dachu z azbestem, jeśli sam ściągnie eternit?

19.12.2022autor: Zuzanna Ćwiklińska

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaoferowało rolnikom wsparcie finansowe na wymianę pokryć dachowych z materiałów szkodliwych dla zdrowia lub środowiska w gospodarstwach. Nabór wniosków zakończył się 15 listopada. Teraz MRiRW rozwiewa ostatnie wątpliwości, dotyczące tych dopłat. Co warto wiedzieć?

Jak szybko trzeba zutylizować zdjęty eternit?

Przepisy, regulujące dofinansowanie na wymianę pokryć dachowych, nie określają, jak szybko rolnik musi pozbyć się eternitu. Nie musi także dokumentować jego utylizacji. Co więcej, rolnik może zwrócić się do gminy z prośbą o odbiór i utylizację zdjętego pokrycia dachu, ale może także zorganizować je sam. Jedyny obowiązek, jaki nakładają na niego regulacje prawne, związane z dopłatami, to konieczność załączenia do wniosku kopii pisemnego zgłoszenia do urzędu gminy odpadów zawierających azbest, które powstaną w wyniku realizacji przedsięwzięcia, celem ich odbioru i utylizacji. Ma to na celu poinformowania gminy o ilości azbestu, który powstanie w wyniku realizacji planowanej inwestycji. 

r e k l a m a

Czy rolnik który nie jest właścicielem nieruchomości dostanie dofinansowanie? 

Małopolska Izba Rolnicza zwróciła się do MRiRW z prośbą o poszerzenie listy osób, którym przysługuje dofinansowanie do wymiany dachu z azbestem o rolników, którzy prowadzą gospodarstwo, ale przepisali budynki aktem notarialnym na kogoś innego, zapewniając sobie prawo użytkowania. Odpowiedź nie pozostawiła wątpliwości: na pieniądze może liczyć wnioskodawca, który na podstawie dokumentów udowodni, że jest właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości. Prócz tego wnioskodawca musi być pełnoletni oraz mieć nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności (Dz.U. z 2022 r. poz. 203, 219 i 1270). 

Samodzielne ściąganie eternitu: czy rolnik straci dopłaty?

Wytyczne prawne często nie pozostawiają pola do interpretacji a swobodne podejście do przepisów może skutkować utratą dopłat lub nawet karą. Jednak w przypadku wymiany pokrycia dachowego na takie, które nie zawiera azbestu, rolnicy nie muszą się obawiać. W ustawie nie sprecyzowano, kto musi być wykonawcą robót budowlanych. Oznacza to zatem, że równie dobrze wymianę dachu może przeprowadzić wyspecjalizowana ekipa, ale może to być także sam rolnik, wnioskujący o dofinansowanie. Samodzielna wymiana pokrycia dachowego nie oznacza więc utraty dopłat ani żadnej formy kary. 


Zuzanna Ćwiklińska
fot. arch.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wielkopolskie Fora Rolnicze 2023 o dopłatach i ekoschematach [HARMONOGRAM]

Kwestie ekoschematów, dopłaty bezpośrednie w nowej WPR, działania w ramach KPS czy dzierżawa ziemi od KOWR. To główne tematy jakie będą poruszane podczas Wielkopolskich Forów Rolniczych w 2023 roku. Kiedy spotkania obędą się w poszczególnych powiatach?

czytaj więcej

Samo zastosowanie rolnictwa precyzyjnego pozwala oszczędzić 20% nawozów

Jeszcze dziesięć lat temu systemy rolnictwa precyzyjnego często były lekceważone. Jazda równoległa traktowana była także jako drogi, niekoniecznie potrzebny dodatkowy element wyposażenia. Po ponad dekadzie automatyczne tryby sterowania oparte na GPS są standardem. Ciągniki dużej mocy oraz kombajny nie są bez nich praktycznie kupowane. Wysokie ceny nawozów i innych środków produkcji powodują, że przyspieszyła kolejna rewolucja. To rolnictwo cyfrowe i technologia skanowania i monitoringu stanu pól wraz z narzędziami do przetwarzania zbieranych informacji.

czytaj więcej

Totalna katastrofa w polskim mleku. Największy kryzys od 30 lat

Nadciąga wielki kryzys w branży mleczarskiej. Niektórzy praktycy twierdzą, że będzie to najgłębszy kryzys od ponad 30 lat. Spada zarówno cena tłuszczu, jak i białka mlecznego. Kiedy dojdzie do spadków cen mleka? Kiedy rolnicy odczują kryzys we własnym gospodarstwie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)